Jak przechowywać akcesoria tarasowe i balkonowe na dworze?

Jak przechowywać akcesoria tarasowe i balkonowe na dworze?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akcesoria tarasowe i balkonowe są zwykle narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jeśli chcesz, aby służyły Ci przez długie lata, musisz je odpowiednio przechowywać. Na szczęście znamy na to kilka niezawodnych sposobów.

Przeprowadź konserwację drewnianych akcesoriów

Drewniane akcesoria są szczególnie narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Dobrze jest czyścić je po każdym użyciu. Należy jednak robić to delikatnie, aby nie uszkodzić ich struktury. Oprócz tego, dobrze jest pamiętać o impregnacji i lakierowaniu drewnianych elementów. Dzięki temu będą one wzmocnione i odporniejsze na wilgoć. Dobrym sposobem jest też korzystanie ze specjalnych pokrowców.

Zabezpiecz metalowe elementy przed korozją

Metalowe elementy wydają się być wyjątkowo wytrzymałe. Akcesoria aluminiowe faktycznie są najodporniejsze na warunki atmosferyczne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na tarasie i balkonie. Okazuje się jednak, że niektóre metale wymagają konserwacji. Możesz używać w tym celu myjki wysokociśnieniowej lub wody i szmatki. 

Co jakiś czas warto jest przecierać metale alkoholem, aby pozbywać się z ich powierzchni zarodników grzybów. Do części tnących możesz użyć smaru. Jeśli przyległa do nich żywica, przetrzyj je rozpuszczalnikiem. Kiedy natomiast zauważysz na metalowych elementach rdzę, użyj drucianej szczotki. Oprócz tego możesz spotkać się z odpryskiwaniem emalii. Aby temu zapobiec, regularnie przemywaj żeliwne akcesoria wodą i przecieraj szmatką nasączoną oliwą lub olejem.

Jak chronić wiklinę?

Wiklinowe akcesoria również wymagają konserwacji, jednak wygląda ona nieco inaczej niż w przypadku zwykłego drewna. Jeszcze ważniejsze jest ukrycie ich przed wilgocią. Pod wpływem deszczu mogą odbarwić się, a nawet zacząć się kruszyć.  Dla pełnego bezpieczeństwa warto jest skorzystać ze sprayów przeznaczonych do impregnacji wikliny. Do codziennej pielęgnacji niektórzy polecają natomiast domowy roztwór wody z kilkoma kroplami cytryny, którym można przetrzeć zabrudzone akcesoria. Pamiętaj, aby nie przechowywać ich w przemoczonych pokrowcach. Mogłoby to doprowadzić do powstania grzybów i pleśni.

Plastik też potrzebuje ochrony

Plastik jest jednym z najtrwalszych materiałów na tarasach i balkonach. Mimo to, aby zachować jego pierwotny wygląd, należy o niego dbać. Wystarczy do tego woda z płynem do naczyń i ściereczka. To podstawa, dzięki której unikniesz żółknięcia materiału. Tak jak w przypadku metali, sprawdzi się tu również myjka ciśnieniowa. Ponadto pamiętaj, że przechowując plastikowe akcesoria zimą, dobrze jest schować je do ciepłego pokrowca. Niskie temperatury mogą sprawić, że Twoje sprzęty staną się kruche i łamliwe.

Ochroń przed kradzieżą

Niektóre cenne akcesoria mogą być potencjalnym łupem dla złodziei. Aby pozbawić ich okazji do wzbogacenia się Twoim kosztem, zadbaj o zabezpieczenia. Możesz trzymać swój sprzęt w kufrze bądź małej narzędziowni. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie stalowych linek z kłódką, którymi przypniesz swoje akcesoria.

Zdj. główne: Vidar Nordli-Mathisen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy ekologiczne materiały budowlane są odpowiedzią na potrzeby nowoczesnego domu?
Dowiedz się, jak ekologiczne materiały budowlane mogą zaspokoić potrzeby nowoczesnych domów, poprawiając jednocześnie naszą relację z naturą i zrównoważony rozwój.
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą przyczynić się do ekologicznego ogrzewania Twojego domu?
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą przyczynić się do ekologicznego ogrzewania Twojego domu?
Odkryj zalety paneli grzewczych na podczerwień jako eko-friendly metody ogrzewania Twojego domu, zdrowej dla Ciebie i bezpiecznej dla środowiska.
Czy ekologiczne materiały budowlane to przyszłość domów jednorodzinnych?
Czy ekologiczne materiały budowlane to przyszłość domów jednorodzinnych?
Poznaj zalety ekologicznych materiałów budowlanych i dowiedz się, dlaczego mogą one stanowić podstawę przyszłości domów jednorodzinnych.
Ostatnie wpisy