Systemy odwadniające i rynnowe do ogrodu

Systemy odwadniające i rynnowe do ogrodu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przed rozpoczęciem prac nad aranżacją ogrodu konieczne jest określenie wykonalności instalacji systemu odwadniającego, którego zadaniem jest oczywiście zbieranie i odprowadzanie nadmiaru wody z terenu.

Budowanie powierzchniowych systemów odwadniających jest konieczne praktycznie wszędzie, wynika to ze specyfiki warunków pogodowych w większości regionów Polski, takich jak duża ilość opadów w ciągu roku i stosunkowo krótki okres letni (często również z opadami). Z kolei systemy podziemne są niezbędne raczej tylko w przypadku wilgotnych, podmokłych terenów i przy wysokim poziomie wód gruntowych, a także gdy gleba jest średnio- i słaboprzepuszczalna.

Jak odprowadzić wodę z działki?

Jest kilka sposobów na profesjonalne odprowadzenie wody z terenu. Pierwszy z nich to drenaż powierzchniowy, czyli system dołków lub rowów odprowadzających wodę. Zwykle wykonuje się go na obszarach o niewielkim poziomie zawilgocenia i na płaskich terenach. 

Bardziej złożony wariant tego rozwiązania to drenaż podziemny, który składa się z wkopanych w grunt rur umieszczonych w rowach. Takie rozwiązanie stosuje się tylko, gdy działka ma dostęp do rowu melioracyjnego, rzeki, specjalnego zbiornika lub kanalizacji.

Trzeci sposób to tzw. odwodnienie liniowe, czyli system korytek zakrytych rusztami. Odprowadzają one wodę do kanalizacji deszczowej oraz studzienek. Ostatnia metoda to odwodnienie punktowe, czyli pojedyncze studzienki odprowadzające wodę do jednego zbiornika.

Prawidłowe odwodnienie gruntu ma ogromne znaczenie dla:

  • tworzenia korzystnych warunków do rozwoju systemu korzeniowego roślin;
  • zmniejszenia ryzyka zalania infrastruktury ogrodowej;
  • przedłużenia żywotności głównej części nośnej dowolnej konstrukcji – fundamentu.

Drenaż zapobiega również wypłukiwaniu gleby i zmniejsza ryzyko zawalenia się nawierzchni i osiadania terenu.

Drenaż powierzchniowy

Najłatwiejszą i najtańszą opcją przekierowania wody jest wykonanie rowków odwadniających powierzchnię. Rowy melioracyjne radzą sobie z odprowadzaniem wody podczas ulewnych deszczów lub roztopów. Zwykle znajdują się one na obwodzie terenu i skierowane są w stronę ujęcia wody znajdującego się w najniższej części działki. Może to być rów uliczny biegnący wzdłuż drogi, kanalizacja deszczowa, a także zbiornik wodny – naturalny lub sztuczny.

Zaletą drenażu powierzchniowego jest możliwość udekorowania rowów zgodnie ze stylem ogrodu lub zaaranżowania ich tak, by same stały się dekoracją, np. kamienistym strumykiem.

Drenaż podziemny

Drenaż podziemny to system połączonych ze sobą rur perforowanych i studzienek do ich konserwacji, które pochłaniają i usuwają nadmiar wilgoci z gleby. Przy odpowiedniej organizacji drenażu przy użyciu nowoczesnych materiałów system niezawodnie ochroni teren przed nadmierną wilgocią przez 20 lat lub dłużej.

System rynnowy

Jeśli w ogrodzie znajdują się zabudowania, niezbędne będzie zamontowanie rynien i rur odprowadzających wodę z dachu. Po pierwsze uchroni to elewację i fundamenty budynków przed niszczącym działaniem wody. Po drugie – dodatkowo zapobiega zalaniu działki. Rury z systemu rynnowego można, a nawet trzeba, poprowadzić do rowów i studzienek drenażowych. Dzięki temu woda z dachu od razu trafia do systemu odwadniającego bez wyrządzania szkody roślinom i dekoracjom. Co więcej, rynny dostępne są w tak wielu wariantach, że bez trudu można dobrać ich kolor i styl do aranżacji ogrodu.

Zdj. główne: Bekky Bekks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny materac dla zdrowego snu?
Jak wybrać idealny materac dla zdrowego snu?
Poznaj sekrety wyboru idealnego materaca, który zapewni Ci zdrowy i regenerujący sen. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej!
Domowe chipsy z bakłażana
Domowe chipsy z bakłażana
Domowe chipsy z bakłażana to prosta, szybka i zdrowa przekąska. Sprawdź, jak je przygotować!
Automatyczne nawadnianie trawnika
Automatyczne nawadnianie trawnika
Automatyczne nawadnianie trawnika to świetny sposób na idealnie zadbany trawnik. Przydaje się także wtedy, gdy często wyjeżdżamy lub nie mamy na niego zbyt wiele czasu. Podpowiadamy, jaki wybrać.
Ostatnie wpisy