Weranda ogrodowa odporna na zmiany pogody

Weranda ogrodowa odporna na zmiany pogody
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Weranda nadaje niepowtarzalnego sielskiego klimatu. Czym jest i dlaczego posiadanie jej w domu jest świetnym pomysłem?

Budowa werandy

Panuje powszechne przekonanie, że weranda jest tym samym co taras – nic bardziej mylnego. Weranda jest rozwiązaniem, które zwiększa przestrzeń domu i można z niej korzystać niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Czym jest weranda?

Weranda jest dobudówką, która umieszczona jest z tyłu budynku od strony ogrodu. Powiększa przestrzeń użytkową domu. Najczęściej weranda jest murowano-drewniana. Weranda może być zamknięta lub otwarta, lecz konstrukcja werandy zawsze wymaga dachu. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni pozwala na wykorzystanie jej niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Weranda budowana jest najczęściej w domach wiejskich lub podmiejskich. Może być również zbudowana w mieście przy odpowiedniej konstrukcji domu.

ogród zimowy
Photo by Gregory Beaty from Pixabay.com

W jakiej sytuacji warto zdecydować się na budowę werandy?

Budowa przydomowej werandy jest świetnym rozwiązaniem, jeśli brakuje Ci miejsca, w którym mógłbyś wypocząć lub masz wokół domu wolną przestrzeń, którą chciałbyś w funkcjonalny sposób zaaranżować i szukasz na to najlepszego sposobu.

Weranda jest świetnym pomysłem, gdy chcesz wprowadzić sielski klimat do swojego nowoczesnego domu w mieście. Dzięki temu można odpocząć po ciężkim dniu blisko przyrody.

Wady i zalety tego rozwiązania

Przydomowa weranda ma wiele zalet. Główną zaletą jest zwiększenie przestrzeni domu i stworzenie dodatkowego miejsca do wypoczynku bez względu na pogodę. Dzięki zadaszeniu można przebywać na polu, nawet gdy pada deszcz. Zamontowanie ogrzewania pozwala na korzystanie z niej przez cały rok. Kwestie ogrzewania należy rozpatrzeć przed budową werandy, ponieważ taka instalacja podnosi koszt całej inwestycji.

Główną wadą werandy jest aspekt konstrukcyjny i związane z nim koszty; są znacznie wyższe niż te związane z budową przydomowego tarasu. Ze względu na wagę konstrukcji nośnej weranda musi być ustawiona na mocnych fundamentach.

Jaki jest koszt budowy werandy?

Nie da się jednoznacznie określić kosztu budowy werandy, ponieważ jest on zależny od kilku czynników:

  • rodzaju materiałów użytych do budowy;
  • wielkości inwestycji;
  • wykonania samodzielnego lub przez ekipę budowlaną.

Budowa najprostszej, małej (do 25 m2) werandy to koszt około kilkunastu tysięcy złotych.

Budowa werandy krok po kroku

Jeśli lubisz majsterkować, prostą i niewielką werandę możesz wybudować samodzielnie. Jednak przed przystąpieniem do prac, należy załatwić związane z tym formalności. Należy udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego do wydziału architektury i tam zasięgnąć niezbędnych informacji.

>> Przeczytaj także: Stwórz miejsce na każdą pogodę! Ogrody zimowe na tarasie

Wybór lokalizacji werandy

Wybór odpowiedniej lokalizacji ma kluczowe znaczenie ze względu na ekspozycje na słońce, a tym samym późniejsze spędzanie na niej czasu.

Podłoga werandy

Warto przemyśleć wykorzystanie werandy i dopasować do niego podłogę. Świetnie do tego nadają się deski, kafelki, a nawet kostka brukowa. Jeśli weranda ma być wykorzystywana przez cały rok, warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym.

Słupy i dach werandy

Słupy powinny być rozmieszczone co 2-3 m w zależności od długości dachu werandy. Jeśli dach będzie długi, to słupy mogą być gęściej rozmieszczone. Należy wybrać odpowiedni materiał na dach oraz zapewnić właściwy spadek (sugerowany to minimum 5°), który ułatwi odpływ wody. W zależności od upodobań można zamontować również praktyczne oświetlenie LED.

Ściany werandy

Przeważnie do zabudowy ścian w werandzie wybierane są okna PCV lub drzwi przesuwne, które pozwalają na modyfikację przestrzeni. Bardzo popularne są drewniane konstrukcje z ażurowych desek, które skutecznie chronią przed nadmiernym słońcem. Montowane są również materiałowe moskitiery, jako osłona przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Zejście do ogrodu

Bardzo ważne jest odpowiednio zaplanowane zejścia do ogrodu, czyli połączenie werandy z ogrodem. Ważne jest, aby to połączenie było spójne z całym domem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kwiaty wiosenne łatwe w uprawie
Kwiaty wiosenne łatwe w uprawie
Kwiaty mogą pięknie ozdobić ogród na wiosnę. Poznaj odmiany, które nie są wymagające w uprawie!
Jak skutecznie zaplanować przeprowadzkę biura?
Jak skutecznie zaplanować przeprowadzkę biura?
Przekonaj się, jak efektywnie zorganizować przeprowadzkę biura. Dowiedz się, jakie etapy i czynniki należy uwzględnić, aby przeprowadzka przebiegła sprawnie i z minimalnym zakłóceniem pracy.
Mały domek w stylu wiejskim – jak go urządzić?
Mały domek w stylu wiejskim – jak go urządzić?
Mały przytulny domek w stylu wiejskim to marzenie wielu osób. Jak jednak urządzić takie sielankowe miejsce do życia? Podpowiadamy, jak wyposażenie i dodatki wybrać.
Ostatnie wpisy