Jakie drewno nadaje się na taras?

Jakie drewno nadaje się na taras?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Taras jest wspaniałą ozdobą ogrodu i bardzo praktycznym dodatkiem w przestrzeni przydomowej. Kawa na tarasie smakuje o niebo lepiej niż w salonie, podobnie jak obiad jedzony przy akompaniamencie śpiewu ptaków. Przy budowie tarasu rodzi się bardzo wiele dylematów, a jednym z największych jest materiał, z którego ma powstać konstrukcja. Podpowiadamy, jakie drewno najlepiej sprawdzi się na taras.   

Drewno sosnowe

Jest to najbardziej popularna opcja, jeśli chodzi o budowanie tarasów. Jedną z największych zalet tego rodzaju drewna jest jego cena, sosna jest bowiem tanim, a zarazem bardzo wszechstronnym drewnem. Jasna barwa drewna sosnowego pozwala na zastosowanie szerokiej gamy kolorystycznej przy impregnowaniu, dzięki czemu możesz dopasować kolor tarasu do wyglądu elewacji domu. Niestety sosna jest drewnem stosunkowo mało wytrzymałym, zwłaszcza w porównaniu z bukiem lub dębem.

Pieniądze zaoszczędzone na materiale na taras warto przeznaczyć na dobrej jakości impregnat oraz lakier, aby pod wpływem czynników zewnętrznych i warunków pogodowych taras nie zaczął niszczeć przedwcześnie. Tarasy sosnowe są bardzo przystępną i uniwersalną opcją, jednak nie pozbawioną wad, dlatego przy tym wariancie należy dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw. 

Drewno drzew egzotycznych

Opcją dużo droższą od rodzimych drzew, ale dużo bardziej trwałą i pewną jest wykorzystanie na taras drewna pochodzącego z drzew egzotycznych. Bangkirai, massaranduba, cumaru czy tek to drewna dużo twardsze, przez co konstrukcja z nich zbudowana będzie solidniejsza od tarasów sosnowych czy mahoniowych. Poza wyższą twardością, drewna egzotyczne zawierają także o wiele więcej żywic, olejów oraz garbników, przez co są one dużo bardziej odporne na wilgoć, temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Żywica oraz oleje w drewnie działają jak naturalne impregnaty, dlatego tarasom z drzew egzotycznych wystarczy tylko cienka warstwa lakieru zabezpieczającego, aby były one piękne, trwałe i służyły przez długie lata. 

Alternatywa dla drewna

Taras nie zawsze musi być wykonany z drewna, aby wyglądał naturalnie i przytulnie. Tarasy z deski kompozytowej to fantastyczna i bardzo wytrzymała alternatywa dla drewna, która szturmem podbija rynek. Kompozyt to bardzo trwały i odporny na czynniki zewnętrzne budulec. Niezwykle trwałe i wysokiej jakości materiały do budowy tarasu zapewnia Fiberon Deska kompozytowa składa się z dwóch faz – wewnętrznej, która pełni rolę zbrojenia oraz zewnętrznej, która wykonana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego i ma być ochroną i wytrzymywać trudne warunki. Taras z deski kompozytowej nie należy do najtańszych, jest jednak najpewniejszą i najtrwalszą opcją, dlatego jest to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. Więcej na temat tworzywa, jakim jest kompozyt oraz jego zastosowania i zalet dowiesz się ze strony https://dobretarasy.pl/kategoria-produktu/deski-kompozytowe/ultrashield/

Taras to miejsce, w którym można się zrelaksować, odpocząć i złapać bliższy kontakt z naturą. To doskonała przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi i rodziną, wspólnych aktywności i biesiadowania przy grillu. Jeśli nie masz dużego ogrodu, na tarasie możesz także hodować zioła lub warzywa w ozdobnych skrzynkach. Materiał, z którego wykonana zostanie konstrukcja ma wpływ na jej stabilność i trwałość, ale również na wygląd i klimat tarasu.

Zdjęcie autorstwa Max Vakhtbovych z Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać właściwą obudowę do swojej łazienki?
Jak wybrać właściwą obudowę do swojej łazienki?
Dowiedz się, jak dobrze dobrać obudowę do swojej łazienki, pod kątem estetyki, funkcjonalności i trwałości. Zamień swoją łazienkę w prawdziwe spa!
Jak odnowić wystrój mieszkania?
Jak odnowić wystrój mieszkania?
Dowiedz się, jak w prosty i szybki, ale jednocześnie efektowny sposób odmienić swoje mieszkanie oraz poznaj najważniejsze trendy wnętrzarskie w tym sezonie.
Jak wybrać idealne meble kuchenne na wymiar – poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealne meble kuchenne na wymiar – poradnik dla początkujących
Odkryj sekrety wyboru mebli kuchennych na wymiar, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza. Poznaj wskazówki ekspertów i krok po kroku skomponuj kuchnię swoich marzeń.
Ostatnie wpisy