Jak zapewnić roślinom odpowiednie składniki mineralne?

Uprawa roślin
Jak zapewnić roślinom odpowiednie składniki mineralne?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nawożenie jest niezbędne do tego, aby rośliny szybko i zdrowo rosły. Dla zapewnienia odpowiednich składników odżywczych potrzebna również jest dobrze dopasowana gleba. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, jeśli chcesz zadbać o swoją roślinność. 

Przygotowanie podłoża

Dla roślin ziemia jest źródłem pokarmu. Z tego powodu powinna zawierać ona składniki, które zapewnią prawidłowy wzrost. Jeśli chcesz szczególnie zadbać o swoje rośliny, zainteresuj się ziemią, w której je sadzisz. Wiele początkujących nie zwraca na to uwagi, jednak jest to bardzo istotna kwestia. Dużo wiedzy na ten temat znajdziesz na blogach i stronach internetowych. Możesz w bardzo łatwy sposób wyszukać, jaka mieszanka podłoża będzie najlepsza dla danej roślinności. Odpowiednia ziemia powinna być dobrana zarówno do roślin doniczkowych, jak i do tych, sadzonych w ogrodach i szklarniach.

Ważną zasadą jest to, aby okazy doniczkowe po zakupie koniecznie przesadzić. Często producenci sadzą je na samym torfie, ponieważ jest lekki i łatwy w transporcie. Nie nadaje się jednak do codziennego hodowania roślin. Sklepowa ziemia niestety może skrywać w sobie niektóre szkodniki, takie jak ziemiórki, czy wełnowiec. Po przesadzeniu masz większą kontrolę, ponieważ wiesz jaka mieszanka została użyta. Dzięki temu skontrolujesz lepiej składniki odżywcze, które dostarczysz roślinie. Poza tym taka czynność pozwoli również na dokładne sprawdzenie korzeni. Przesadzać powinno się też większe gatunki, które nie mieszczą się już w doniczce. W wielu sklepach znajdują się specjalne ziemie, przystosowane do konkretnych roślin. Istnieje ich mnóstwo rodzajów. Niektóre z nich mają specjalistyczne zastosowanie. Przykładowo przeznaczone są do gatunków, które nie tolerują nadmiaru wody. Wtedy wykorzystuje się w nich domieszkę perlitu i keramzytu. 

Nawożenie roślin 

Oprócz podlewania wodą roślinny powinno się też je regularnie nawozić. Chodzi tu zarówno o rośliny doniczkowe, jak i te uprawne. Niedobór składników pokarmowych wpływa na powstawanie wielu chorób. Różnego rodzaju nawozy znajdziesz na stronie: https://arkop.pl/. Dostępne są tam nawet ich specjalistyczne rodzaje. Ten producent oferuje produkty, które wykorzysta się w ogrodach oraz szklarniach. Ponadto są to substancje stosowane w rolnictwie i warzywnictwie oraz takie, w wersji ekologicznej. Nawożenie sadów również wymaga zastosowania odpowiednich preparatów. Zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości składników wpływa na ich wysoką jakość. Przed wybraniem nawozu trzeba poznać potrzeby pokarmowe poszczególnych drzew owocowych. Niezbędny w wielu przypadkach jest magnez, bor i żelazo. Powinno się też poprawić żyzność gleby, czyli próchnicę. 

W sklepach znajdują się rozmaite nawozy. Wyróżniamy je na przykład ze względu na ich skład, formę stosowania czy pochodzenie. Przez cały sezon wegetacyjny z powodzeniem można używać nawozów organicznych. Mają one wiele zalet, a ponadto są naturalne i ekologiczne. Bardzo popularnym rodzajem jest biohumus. Powstaje on dzięki dżdżownicom kalifornijskim. Można podlewać nim roślinność w domu oraz w ogrodzie. Okazy, które są nim nawożone, zawierają mniej metali ciężkich. Poprawia to walory smakowe warzyw i owoców. Z kolei rośliny ozdobne mają zapewnione dzięki temu nawozowi prawidłową kondycję. Poza tym rosną one zdecydowanie bujniej i intensywniej kwitną. Biohumus również pozwala uzupełnić brakujące składniki odżywcze w podłożu. Pamiętaj, żeby stosować nawozy w odpowiedni sposób. Niewłaściwie używane mogą doprowadzić na przykład do więdnięcia liści lub nawet do rozwoju niektórych chorób i pasożytów. 

Zdjęcie główne: Markus Spiske/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W co pakować plony?
W co pakować plony?
Odkryj praktyczne wskazówki dotyczące pakowania plonów, dowiedz się, co zabrać, aby zachować ich świeżość i uniknąć uszkodzeń.
Czereśnie i ich właściwości zdrowotne
Czereśnie i ich właściwości zdrowotne
Jedzenie czereśni pozytywnie wpływa na naszą skórę, kondycję stawów i ogólne samopoczucie. Dowiedz się więcej, jakie właściwości zdrowotne mają te pyszne, letnie owoce.
Jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę wybierając kominek?
Jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę wybierając kominek?
Wybór odpowiedniego kominka wymaga przemyślanej decyzji, uwzględniającej różnorodne czynniki
Ostatnie wpisy