Co jest ważne przy budowie tarasu?

Co jest ważne przy budowie tarasu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przydomowy taras daje wiele możliwości. Dowiedz się, o czym warto pamiętać przy budowie tarasu, kiedy wymagane jest pozwolenie na jego budowę i jak zabezpieczyć go przed działaniem czynników zewnętrznych.

Dlaczego warto zainwestować w budowę tarasu?

Istnieje wiele korzyści płynących z posiadania dodatkowej, przydomowej przestrzeni. To świetne miejsce do relaksu, spożywania z bliskimi posiłków na świeżym powietrzu, grillowania czy uprawy roślin doniczkowych. Warto pamiętać o tym, że pozwolenie na budowę tarasu naziemnego o powierzchni zabudowy do 35m2 nie jest wymagane. Dobrze jednak zgłosić budowę tarasu do odpowiednich organów, aby urzędnik nie potraktował tego jak rozbudowy domu. Taras, którego zadaszenie stanowi wysunięty fragment kondygnacji będzie wliczał się do powierzchni zabudowy.

Budowa drewnianego tarasu na gruncie

Surowiec, który jest szczególnie polecany do budowy przydomowego tarasu, to naturalne drewno. Wynika to z jego walorów estetycznych oraz tego, że materiał nie będzie się nagrzewać w takim stopniu jak beton w upalne dni. Poza tym drewno jest bardziej komfortowe w dotyku i dzięki swojej sprężystej strukturze lepiej amortyzuje upadki niż kamień, kostka brukowa czy ceramika, dzięki czemu drewniany taras będzie stanowił lepsze rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Przy wyborze surowca warto uwzględnić także kolorystykę i architekturę domu, tak, aby stworzyć spójną i estetyczną aranżację. Drewno24 to sklep, który ma w swojej ofercie szeroki wybór desek elewacyjnych z różnych gatunków – m.in. modrzewia syberyjskiego, który – z uwagi na swoje znakomite właściwości oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne – może zostać wykorzystany przy budowie elewacji lub tarasu. Naturalna barwa drewna pozwala na nadanie dowolnego koloru elewacji, dzięki czemu taras może stać się wizualnym przedłużeniem domu lub dyskretnie wtopić w przydomową zieleń. Przy tworzeniu projektu warto zastanowić się, jakie funkcje będzie pełnił taras, aby jak najlepiej dopasować jego metraż do potrzeb wszystkich domowników. 

Jak chronić architekturę ogrodową?

Budowę tarasu możesz przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą doświadczonej ekipy montażowej. Takie usługi świadczy m.in. firma Dombal, która pomaga klientom stworzyć projekt tarasu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. W ofercie firmy znajdziesz również profesjonalne środki przeznaczone do impregnacji i konserwacji tarasów, dzięki czemu drewno jest zabezpieczone m.in. przed wpływem słońca, deszczu czy uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli planujesz zbudować taras zewnętrzny samodzielnie, pamiętaj o tym, że surowe deski z miękkiego drewna łatwo zmieniają objętość – pęcznieją i kurczą się, w zależności od stanu wilgotności otoczenia. Nagromadzenie wilgoci może prowadzić także do rozwoju grzybów i gnicia drewna. Aby odpowiednio zabezpieczyć taras, należy regularnie stosować specjalne lakiery i oleje przeznaczone do stosowania ich na zewnątrz, które tworzą trwałą powłokę na powierzchni drewna i zapobiegają wchłanianiu wody. 

Fot.: Max Rahubovskiy/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto zainwestować w dom z bali? – rozważania na temat ekologicznych domów
Czy warto zainwestować w dom z bali? – rozważania na temat ekologicznych domów
Rozważasz budowę domu z bali? Sprawdź dlaczego ekologiczne domy cieszą się coraz większą popularnością i jakie korzyści przynoszą ich właścicielom.
Jak dobrać odpowiednie naczynia szklane do różnych rodzajów alkoholi?
Jak dobrać odpowiednie naczynia szklane do różnych rodzajów alkoholi?
Odkryj świat kulinarnej elegancji i misternej zasady dobierania odpowiednich naczyń szklanych do różnych typów alkoholi. Stwórz wyjątkowy klimat, podkreślając smak każdego trunku.
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego: wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców budowlanych
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego: wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców budowlanych
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego to coraz popularniejsza opcja dla przedsiębiorców budowlanych, którzy chcą zminimalizować koszty i zwiększyć efektywność w swojej działalności.
Ostatnie wpisy