Stawy kąpielowe. Koszty i pielęgnacja

Stawy kąpielowe. Koszty i pielęgnacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Staw kąpielowy jest idealnym kompromisem pomiędzy basenem w ogrodzie a oczkiem wodnym. Koszt jego budowy może być nieco wyższy od budowy oczka wodnego, ale przy tym znacznie niższy niż budowa basenu i będzie zdecydowanie tańszy w eksploatacji! 

Wszystko oczywiście zależy od wielkości stawu kąpielowego i wyobraźni projektanta. Biobasen doda uroku Twojemu ogrodowi i sprawi, że poczujesz się w nim wyjątkowo, a to już zdaje się być bezcenne.

Ile kosztuje budowa stawu kąpielowego?

W zależności od tego w jakim stopniu zlecimy jego wykonanie zewnętrznej firmie, jak oryginalny powinien być Twój ekobasen i jaki teren przeznaczyłaś pod jego wykonanie, powinnaś liczyć się z kosztami ok. 800 zł i więcej za każdy metr kwadratowy. Popularnych jest kilka typów stawów kąpielowych. Od tych opartych na hydrobotanice przez łączone technologie po najbardziej popularne stawy ekstensywne. W przypadku tego stawu nie jest konieczna inwestycja w filtry, ponieważ oczyszczanie odbywa się całkowicie naturalnie. Z uwagi na niezliczone rodzaje stawów kąpielowych występują dość znaczące rozbieżności w cenie. Pamiętaj, żeby przed podjęciem decyzji o szczegółach projektu Twojego biobasenu poddać wodę analizie. Zaoszczędzisz przez to wielu potencjalnych problemów i wyeliminujesz przeszkody w kolejnych etapach projektu. Jest to koszt ok. 700 zł.

Chociaż budowa stawu może nie wydawać się drogim przedsięwzięciem, musisz pamiętać o wielu aspektach, które wpływają pośrednio lub bezpośrednio na końcową cenę przedsięwzięcia.

dziewczyna nad stawem
Photo by Free-Photos from Pixabay.com

Materiały

Potrzeba będzie od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych uszczelnienia z EPDM, kamienie lub duże głazy, zbrojny beton, żwir, piach i filtr. Od wyników analizy Twojej wody będzie zależał sposób filtracji wody i roślin wodnych. Do tego trzeba dodać czas potrzebny do wybudowania stawu i cenę projektu – można skorzystać z już gotowych lub skusić się na coś oryginalniejszego. Pamiętaj, że możesz negocjować cenę z wykonawcą i zdarza się, że wraz z wielkością stawu, jego koszty maleją!

Cykliczna analiza wody

Pierwsza analiza wody pokaże nam, jaki rodzaj stawu pasuje najlepiej do Twoich warunków i możliwości. Badanie wody ważne jest też w momencie, w którym Twój ekobasen już powstał. Musi się to odbyć trzy razy w roku. Zapobiegniesz tym samym wielu problemom, które mogą się rozwinąć, np. zielona woda w sezonie kąpielowym.

Teren

Obawiasz się, że Twój ogród ma zbyt zróżnicowany teren i nie nadaje się do budowy biobasenu? Nic bardziej mylnego! To spowoduje, że Twój akwen nabierze niepowtarzalnego charakteru! Praktycznie żaden teren nie stanowi ograniczeń dla Twojego wymarzonego ekobasenu.

Koszt pielęgnacji

Staw składa się z dwóch części – kąpielowej, przeznaczonej dla Twojego relaksu, i regeneracyjnej, w której prym wiodą rośliny. Jednak posiadacze ekobasenów czerpią wielką radość z pielęgnacji swojej oazy i obie części definiują jako te relaksacyjne. Czas poświęcony na dbanie o nie jest bezcenny – odpręża i pozwala zapomnieć o codziennych troskach. Gdy zostajesz posiadaczem stawu kąpielowego, niezbędny jest regularny zakup środków do uzdatniania wody. W koszty eksploatacji trzeba też wliczyć zasilanie filtrów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Iglaki w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja.
Iglaki w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja.
Zastanawiasz się nad uprawą iglaków w swoim ogrodzie? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby iglaki rosły zdrowe i piękne.
Szyby w oknach dachowych – nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność
Szyby w oknach dachowych – nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność
Okna dachowe, stanowiące coraz częstszy element współczesnych domów, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu komfortu mieszkańców.
Jak osuszyć grunt?
Jak osuszyć grunt?
Kupiłeś działkę, która leży na podmokłym terenie? Nie martw się! Przedstawiamy kilka najskuteczniejszych sposobów na osuszenie terenu.
Ostatnie wpisy