Zasady wyboru donic do roślin

Zasady wyboru donic do roślin
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Doniczka to nie tylko element wystroju naszego wnętrza, lecz przede wszystkim miejsce, w którym rośnie roślina. Warto więc poświęcać więcej uwagi ich wyborowi, zwracać uwagę na kształt, materiał oraz wielkość.

Z jakiego materiał powinna być donica?

Materiał, z którego powinna być wykonana donica zależy od tego, gdzie będzie ona użytkowana. Jeżeli zamierzamy postawić ją na tarasie, balkonie lub w ogrodzie, warto postawić na tworzywo, które jest odporne na promieniowanie UV, wilgoć oraz niską temperaturę. Jeżeli jesteśmy fanami ceramiki, idealnie sprawdzi się donica wykonana z mrozoodpornej terakoty. Jeżeli wolimy nieco bardziej surową estetykę, możemy postawić na drewniane skrzynie. Zwróćmy jednak uwagę na to, by były wcześniej odpowiednio zaimpregnowane. Jeżeli zależy nam na doniczkach z betonu, plastiku, kamienia lub sztucznego rattanu, sprawdźmy, czy mają odpowiedni certyfikat gwarantujący odporność na zmianę temperatury i wilgotność. Gdy szukasz lekkich doniczek na balkon, dobrym rozwiązaniem będą te wykonane z plastiku i aluminium. Wiele estetycznych i niebanalnych donic znajdziesz na stronie https://sioubiz.pl/.

Jak wybrać kolor, kształt i wielkość doniczek?

Wielkość i kształt doniczek powinna zależeć od tego, jakie rośliny chcemy w niej hodować. Sezonowe kwiaty najlepiej rosną w niskich i podłużnych pojemnikach, a drzewka i krzewy w donicach o średnicy ok. 50 cm i nieco głębszych. Jeżeli chodzi o kolor, mamy tutaj całkowitą dowolność, gdyż plastikowe i betonowe donice możemy dostać w każdym kolorze tęczy.

Wybierając doniczkę, zwróćmy uwagę na materiał, z którego została wykonana. Donice plastikowe i metalowe, zwłaszcza w ciemnym kolorze, bardzo szybko się nagrzewają. Nie możemy więc ustawiać ich w nasłonecznionych miejscach.

Jak dopasować donicę do stylu wnętrza?

Odpowiednio dobrana donica może być świetną ozdobą wnętrza, a nawet nadawać mu odpowiedni charakter. Do nowoczesnego, minimalistycznego stylu najlepiej sprawdzi się donica betonowa lub metalowa o prostym kształcie i naturalnym, neutralnym kolorze. Jeżeli w naszym mieszkaniu dominuje styl naturalny, podkreślą go doniczki ceramiczne, kamienne, drewniane oraz wykonane z technorattanu.

Styl śródziemnomorski podkreślą donice terakoty i z plastiku, zachowane w kolorach ziemi lub jasnych, neutralnych barwach. Natomiast do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym najlepiej sprawdzą się gliniane pojemniki oraz te wykonane z plecionek.

Doniczki z automatycznym systemem nawadniania

Jeżeli często jesteśmy poza domem, idealnie sprawdzą się nam doniczki z automatycznym systemem nawadniania. Zielony lokator przez dłuższy czas sam będzie pobierał wodę zmagazynowaną na dnie doniczki, a gdy miernik wody wskaże braki, sam uzupełni ją do rośliny.

Na rynku dostępne są także doniczki na baterie, które kontrolują rozwój rośliny i mierzą wszystkie parametry, które mają wpływ na jej wzrost. Wystarczy, że ustawimy taką donicę w nasłonecznionym miejscu, raz w miesiącu wypełnimy zbiornik wodą z odżywką i będziemy pamiętać o regularnej wymianie baterii.

Fot.: Lisa Fotios/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

17 − 2 =

Rekomendowane
„Sekrety aranżacji wnętrz z wykorzystaniem naturalnego światła”
„Sekrety aranżacji wnętrz z wykorzystaniem naturalnego światła”
Poznaj, jak efektywnie wykorzystać naturalne światło w aranżacji wnętrz i dodaj swoim przestrzeniom wyjątkowego charakteru. Odkryj techniki, dzięki którym Twoje mieszkanie stanie się jaśniejsze i przytulniejsze.
Tuje ogrodowe. Uprawa i pielęgnacja
Tuje ogrodowe. Uprawa i pielęgnacja
Chcesz mieć piękne tuje w ogrodzie? Przeczytaj, w jaki sposób należy o nie dbać.
Gdzie ścieżki naprowadzające dla niewidomych są niezbędne?
Gdzie ścieżki naprowadzające dla niewidomych są niezbędne?
Ścieżki naprowadzające dla niewidomych to niezwykle ważny element infrastruktury miejskiej, który ułatwia orientację i poruszanie się osobom niewidomym oraz słabowidzącym. Takie ścieżki są niezbędne w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie niewidomi mogą mieć problemy z poruszaniem się, np. w pobliżu przystanków autobusowych, dworców kolejowych, centrów handlowych, szkół czy wzdłuż głównych ulic.
Ostatnie wpisy