Walec do trawy. Zrób to sam

Abc ogrodnika
Walec do trawy. Zrób to sam
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Walec do trawy to narzędzie, które każdy zapalony ogrodnik powinien posiadać. Nie trzeba jednak wydawać fortuny, by je mieć – można zrobić je własnoręcznie. I to bardzo prosto!

Walce ogrodowe w marketach budowlanych kosztują od 100 zł wzwyż. Nie musisz jednak przepłacać. Możesz wykonać narzędzie samodzielnie – nie tylko zaoszczędzisz, ale także wykorzystasz pożytecznie odpadki. Walec ogrodowy przydaje się każdemu ogrodnikowi, gdyż wyrównuje i napowietrza trawniki. Sprawdź, jak tanio i ekologicznie wykonać swój własny walec do trawy. 

Jak działa walec do trawy? 

W zależności od rodzaju walce do trawy mają różne funkcje. Jednak ich głównym zadaniem jest wyrównanie powierzchni trawnika. Praca z walcem pozwala zniwelować ubytki i wybrzuszenia, które powstały na skutek doprowadzających ogrodników do szewskiej pasji nornic i kretów. Walec do wałowania trawy przyda się także, gdy w Twoim ogrodzie wykorzystana została gotowa murawa z rolki czy płatów – wałowanie pozwoli ją ustabilizować, „osadzić”. Jednak nawet w przypadku naturalnego wysiewu trawy walec przyda się do wyrównania terenu, a następnie wgniecenia w glebę nasion – dzięki temu nie zostaną wywiane przez wiatr i rozkładają się równomiernie. Ogółem walec do trawy przydaje się więc we wszystkich działaniach pielęgnacyjnych, które mają na celu przedłużenie żywotności trawnika i uzyskanie pięknego efektu wizualnego. 

Dzięki wyrównaniu gleby można także ocenić, w których miejscach trawnik potrzebuje wzmocnienia – np. dodatkowego nawożenia, wysiania kolejnej warstwy lub… aeracji. 

Parę słów o aeracji

Walce do trawy z kolcami służą do aeracji trawnika, czyli jego napowietrzania. Aeracja polega na nakłuwaniu powierzchni trawnika i można zrobić to także innymi narzędziami, np. widłami, jednak jest to zdecydowanie bardziej żmudna i czasochłonna praca. Aeracja pozwala na wniknięcie tlenu i wody w system korzeniowy trawy. Nakłuwanie trawnika przydatne jest także podczas użyźniania gleby – nawóz wniknie głębiej i szybciej, przez co dostarczy składniki odżywcze dokładnie tam, gdzie trzeba. 

Warto jednak pamiętać, że napowietrzanie przeprowadzać można pierwszy raz dopiero 2 lata po zasianiu trawnika. Aby nie uszkodzić gleby, powierzchnia musi być wilgotna, ale nie mokra. Dlatego nie można nakłuwać murawy tuż po deszczu lub obfitym podlewaniu. 

Z czego wykonać walec do trawy? 

Walec ogrodowy może być wykonany tak naprawdę z każdego materiału, o ile będzie odpowiednio dociążać grunt. Na rynku dostępne są walce wykonane z kamienia, tworzyw sztucznych, stali… a nawet drewna. 

Własnoręcznie walec do trawy najszybciej przygotować jednak z zaprawy betonowej i kawałka blachy. Blachę należy zwinąć w kształt rury, a następnie zespawać jej krawędzie. Tak przygotowaną konstrukcję obróć do pozycji pionowej, a do środka wsadź rurkę o dowolnej średnicy – będzie stanowić miejsce na element dyszla. Przestrzeń pomiędzy metalową blachą a środkową rurą zalej zaprawą betonową, najlepiej szybkowiążącą. Po upływie 2 dób, gdy środek walca stężeje, można obrócić go z powrotem do pozycji poziomej i polewać wodą przez 7 dni, aż będzie można bezpiecznie go użytkować. Ostatnim krokiem jest wykonanie dyszla – metalowy pręt przekładasz przez środkową rurę, a następnie spawasz ze stalowymi profilami. Jeśli chcesz, by Twój walec służył także do aeracji, musisz dorobić metalowe kolce na powierzchni blachy.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzanie kawalerki – o co zadbać?
Urządzanie kawalerki – o co zadbać?
Chcesz stylowo urządzić kawalerkę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy aranżacji mieszkania o niewielkim metrażu.
Kanały samochodowe i ich rola w codziennym użytkowaniu pojazdu
Kanały samochodowe i ich rola w codziennym użytkowaniu pojazdu
Poznaj funkcje różnych kanałów samochodowych i zrozum ich znaczenie dla poprawnego funkcjonowania oraz bezpieczeństwa twojego pojazdu.
Jak prawidłowo dbać o dach z blachodachówki: porady ekspertów
Jak prawidłowo dbać o dach z blachodachówki: porady ekspertów
Poznaj specjalistyczne porady, jak prawidłowo dbać o dach z blachodachówki, aby służył przez długie lata bezproblemowo. Dowiedz się więcej o konserwacji, inspekcji i potencjalnych problemach.
Ostatnie wpisy