Walec do trawy to narzędzie, które każdy zapalony ogrodnik powinien posiadać. Nie trzeba jednak wydawać fortuny, by je mieć – można zrobić je własnoręcznie. I to bardzo prosto!
Walce ogrodowe w marketach budowlanych kosztują od 100 zł wzwyż. Nie musisz jednak przepłacać. Możesz wykonać narzędzie samodzielnie – nie tylko zaoszczędzisz, ale także wykorzystasz pożytecznie odpadki. Walec ogrodowy przydaje się każdemu ogrodnikowi, gdyż wyrównuje i napowietrza trawniki. Sprawdź, jak tanio i ekologicznie wykonać swój własny walec do trawy.
W zależności od rodzaju walce do trawy mają różne funkcje. Jednak ich głównym zadaniem jest wyrównanie powierzchni trawnika. Praca z walcem pozwala zniwelować ubytki i wybrzuszenia, które powstały na skutek doprowadzających ogrodników do szewskiej pasji nornic i kretów. Walec do wałowania trawy przyda się także, gdy w Twoim ogrodzie wykorzystana została gotowa murawa z rolki czy płatów – wałowanie pozwoli ją ustabilizować, „osadzić”. Jednak nawet w przypadku naturalnego wysiewu trawy walec przyda się do wyrównania terenu, a następnie wgniecenia w glebę nasion – dzięki temu nie zostaną wywiane przez wiatr i rozkładają się równomiernie. Ogółem walec do trawy przydaje się więc we wszystkich działaniach pielęgnacyjnych, które mają na celu przedłużenie żywotności trawnika i uzyskanie pięknego efektu wizualnego.
Dzięki wyrównaniu gleby można także ocenić, w których miejscach trawnik potrzebuje wzmocnienia – np. dodatkowego nawożenia, wysiania kolejnej warstwy lub… aeracji.
Walce do trawy z kolcami służą do aeracji trawnika, czyli jego napowietrzania. Aeracja polega na nakłuwaniu powierzchni trawnika i można zrobić to także innymi narzędziami, np. widłami, jednak jest to zdecydowanie bardziej żmudna i czasochłonna praca. Aeracja pozwala na wniknięcie tlenu i wody w system korzeniowy trawy. Nakłuwanie trawnika przydatne jest także podczas użyźniania gleby – nawóz wniknie głębiej i szybciej, przez co dostarczy składniki odżywcze dokładnie tam, gdzie trzeba.
Warto jednak pamiętać, że napowietrzanie przeprowadzać można pierwszy raz dopiero 2 lata po zasianiu trawnika. Aby nie uszkodzić gleby, powierzchnia musi być wilgotna, ale nie mokra. Dlatego nie można nakłuwać murawy tuż po deszczu lub obfitym podlewaniu.
Walec ogrodowy może być wykonany tak naprawdę z każdego materiału, o ile będzie odpowiednio dociążać grunt. Na rynku dostępne są walce wykonane z kamienia, tworzyw sztucznych, stali… a nawet drewna.
Własnoręcznie walec do trawy najszybciej przygotować jednak z zaprawy betonowej i kawałka blachy. Blachę należy zwinąć w kształt rury, a następnie zespawać jej krawędzie. Tak przygotowaną konstrukcję obróć do pozycji pionowej, a do środka wsadź rurkę o dowolnej średnicy – będzie stanowić miejsce na element dyszla. Przestrzeń pomiędzy metalową blachą a środkową rurą zalej zaprawą betonową, najlepiej szybkowiążącą. Po upływie 2 dób, gdy środek walca stężeje, można obrócić go z powrotem do pozycji poziomej i polewać wodą przez 7 dni, aż będzie można bezpiecznie go użytkować. Ostatnim krokiem jest wykonanie dyszla – metalowy pręt przekładasz przez środkową rurę, a następnie spawasz ze stalowymi profilami. Jeśli chcesz, by Twój walec służył także do aeracji, musisz dorobić metalowe kolce na powierzchni blachy.
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com