Drzewa do ogrodu. Najmniej wymagające drzewka owocowe

Drzewa do ogrodu. Najmniej wymagające drzewka owocowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Własny sad ma bardzo wiele zalet. Jakie drzewa warto mieć w przydomowym sadzie? Jakie gatunki są najmniej wymagające? Sprawdzamy.

Jabłonie

Jabłonie należą do najłatwiejszych w uprawie drzew owocowych, są również odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne np.: wysokie mrozy. Rosną na każdym rodzaju gleby i owocują, nawet jeśli nie są regularnie przycinane. 

Jabłonie są szczepione na podkładkach, które decydują o tempie wzrostu oraz wielkości drzewa. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę, jaka podkładka jest zalecana dla danej jabłoni. Jeśli na etykiecie nie ma rodzaju podkładki, to nie warto kupować takiego drzewka. Aby jabłonie owocowały, to wymagane jest zapylanie krzyżowe, czyli posadzenie w ogrodzie dwóch lub trzech odmian jabłoni. Jeśli jabłoń znajduje się na sąsiedniej posesji, to wystarczy posadzić jedno drzewko. Do uprawy domowej najbardziej polecane są stare odmiany jabłoni.

jabłka na jabłoni
Photo by Ajale from Pixabay.com

Jonatan – wymaga stanowiska słonecznego, jest bardzo odporna na mróz oraz choroby. Jabłka są średniej wielkości ok. 6 cm w kolorze żółto-czerwonym.

Antonówka Zwykła – owoce dojrzewają późną jesienią, nadają się do przechowywania, jeśli zbierane są w październiku. Ma duże żółte owoce. Jest odporna na mróz oraz choroby.

Brzoskwiniowa – wymaga stanowiska słonecznego, rośnie na każdej glebie, wydaje średniej wielkości owoce ok. 6 cm w kolorze czerwonym. Jest odporna na mróz i choroby grzybowe.

Złota Reneta – wymaga stanowiska słonecznego, bardzo szybko rośnie. Owocuje już około 6-8 lat od posadzenia. Jest bardzo odporna na mróz i mniej odporna na choroby grzybowe.

Grusze

Grusze są mniej odporne na mróz i wiatr od jabłoni. Aby ograniczyć szkody wyrządzone przez niekorzystne warunki atmosferyczne, to warto sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru. Grusze tak samo, jak jabłonie wymagają sąsiedztwa innych odmian, aby nastąpiło zapylenie krzyżowe i owocowanie. Do uprawy domowej najlepiej nadają się stare odmiany.

Bera Bosca – późna odmiana dojrzewa na przełomie października/listopada, nadaje się do przechowywania w chłodnym miejscu. Wymaga stanowiska słonecznego, choć toleruje półcień. Odporna na choroby grzybowe i mało odporna na mróz.

Cukrówka – owocuje w drugiej połowie sierpnia. Nie nadaje się do przechowywania, lecz jest świetna na przetwory. Wymaga stanowiska słonecznego. Cukrówka jest jednym z odporniejszych gatunków grusz na choroby i mróz.

Konferencyjna – owocuje w drugiej połowie września. Bardzo szybko rośnie i wydaje pierwsze owoce. Gruszka konferencyjna jest samopylna. Wymaga stanowiska słonecznego i jest odporna na mróz.

Smalcówka rzymska – dojrzewa w październiku. Wymaga słonecznego stanowiska, jest bardzo odporna na mróz i choroby grzybowe.

Śliwy

Śliwy kwitną bardzo wcześnie na wiosnę, lecz są bardzo wrażliwe na przymrozki, które mogą zniszczyć kwiaty. Do uprawy amatorskiej najlepsze będą stare odmiany śliw.

Królowa Wiktoria – owocuje co roku bardzo obficie. Dobrze znosi mróz (młode drzewka warto profilaktycznie okrywać przed mrozem). Odmiana ta jest samopylna.

Czar – owocuje co roku wcześnie i bardzo obficie. Jest odporna na mróz oraz choroby grzybowe.

Węgierska Włoska – owocuje na przełomie września i października. Wymaga stanowiska słonecznego. Jest odporna na mróz oraz średnio odporna na choroby grzybowe.

Waszyngton – drzewko pierwszy raz owocuje późno. Owocuje bardzo obficie, lecz co drugi rok. Wymaga stanowiska słonecznego. Bardzo dobrze znosi mróz.

Czereśnie

Czereśnie dobrze znoszą stanowiska półcieniste oraz polski klimat. Większość odmian jest odporna na mróz. Niektóre odmiany czereśni są wiatropylne, co ułatwia ich uprawę w przydomowym ogrodzie. Do uprawy domowej najbardziej polecane są stare odmiany.

Donissena Żółta – wymaga słonecznego stanowiska. Jest bardzo odporna na mróz i choroby. Owocuje bardzo obficie w lipcu.

Piramidalna – ma smaczne, ciemno bordowe owoce. Wymaga stanowiska słonecznego. Jest jedną z najbardziej popularnych odmian w Polsce. Szybko rośnie. Młode drzewka należy zabezpieczać przed mrozem.

Elton – owocuje w lipcu. Wymaga stanowiska słonecznego. Ma niską odporność na choroby grzybowe.

>> Zobacz też: Uprawa pigwy w przydomowym ogródku

Wiśnio-czereśnia Hortensja, czyli czerecha – krzyżówka wyhodowana początkiem XIX w. prawdopodobnie we Francji (dane są rozbieżne). Wymaga stanowiska słonecznego. Jest drzewem szybko rosnącym. Jest odporna na mróz oraz inne choroby. Młode drzewko należy zabezpieczać przed zimą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skandynawskie plakaty dla dzieci mogą wpływać na rozwój kreatywności
Jak skandynawskie plakaty dla dzieci mogą wpływać na rozwój kreatywności
Odkryj wpływ skandynawskich plakatów dla dzieci na rozwijanie kreatywności. Dowiedz się, jak wzory i kolorystyka mogą inspirować młody umysł i pobudzać jego wyobraźnię.
Fototapety do przedpokoju powiększające optycznie przestrzeń – czy to możliwe?
Fototapety do przedpokoju powiększające optycznie przestrzeń – czy to możliwe?
Przedpokój jest wizytówką każdego domu lub mieszkania. To pierwsze miejsce, które odwiedzają nasi goście, dlatego warto zadbać o jego estetyczny wygląd. Jednym z najpopularniejszych sposobów dekoracji przedsionka są fototapety.
Jak stworzyć szklarnię?
Jak stworzyć szklarnię?
Szklarnia ogrodowa umożliwia Ci samodzielne hodowanie warzyw i ziół. Jak jednak zbudować taką szklarnię? Dowiesz się z tego artykułu!
Ostatnie wpisy