Ogród zimowy całoroczny. Co warto wiedzieć?

Ogród zimowy całoroczny. Co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prawdziwa gratka dla osób, które uwielbiają duże przestrzenie oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Do budowy ogrodu zimowego trzeba podejść z głową, dlatego upewnij się, że w jej trakcie nic Cię nie zaskoczy.

Lokalizacja

Przy jej wyborze musisz uwzględnić także strony świata. Istotne będzie to, w jakich porach zazwyczaj będziesz przebywał w ogrodzie zimowym oraz ile światła słonecznego (a więc i ciepła) będzie do niego dopuszczone. Dobudówka od strony północnej jest zwykle odradzana – dociera do niej najmniej światła, wymaga więc i dodatkowego oświetlenia, i ogrzewania. 

Ogród urządzony od strony wschodniej nie powinien się przegrzewać – w przeciwieństwie do zachodniego, dla którego konieczne będzie zamontowanie rolet lub markiz. Strona południowa gwarantuje naturalne, jasne oświetlenie sprzyjające wzrostowi roślin, ale jej minusem będzie szybkie przegrzewanie się pomieszczenia. Ponownie konieczny okaże się montaż markiz bądź rolet, a także dobrej wentylacji. 

Dodatkowy pokój

Pamiętaj, że najlepsze usytuowanie jest wtedy, kiedy dobudówka przylega do jednej ze ścian domu. Dzięki temu będzie można swobodnie do niej przejść nawet zimą oraz wykorzystywać ją jako dodatkowe pomieszczenie – salon, jadalnię czy miejsce do przyjmowania gości albo pozwalające odpocząć po ciężkim dniu. Jeśli Twój dom posiada taras, najlepiej będzie urządzić całoroczny ogród właśnie na jego miejscu. 

Fundament nie może dochodzić ściśle pod sam dom. Należy zachować między nimi dylatacyjną szczelinę o szerokości 2 cm lub 3 cm, która zostanie wypełniona styropianem. Fundament musi też wystawać trochę ponad poziom gruntu, aby odbijające się od podłoża krople deszczu nie przenosiły się na szklaną konstrukcję. Wokół niej powinna biec żwirowa ścieżka.

ogród zimowy
Photo by dimaberlin from Freepik.com

Materiały

Szkielet konstrukcji może być wykonany z aluminium, stali, PCV lub drewna. Przy wyborze materiału najlepiej będzie skonsultować się z fachowcem. Drewno oznacza wydanie sporej kwoty, nieznaczne zmniejszenie dopływu światła i konieczność regularnej pielęgnacji, ale za to prezentuje się kunsztownie, naturalnie i pozwala płynnie połączyć ogród zimowy z prawdziwym ogrodem. Aluminium będzie lekkie, wytrzymałe i dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, ale również jest drogie oraz może łatwo ulegać mechanicznym odkształceniom. 

>> Przeczytaj też: Ogród zimowy a prawo budowlane, definicja

Natomiast PCV jest najtańszą z tych opcji, ale wciąż wytrzymałą, stosunkowo lekką i nie wymagającą dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak nie wszystkim może przypaść do gustu pod względem estetyki – długość poszczególnych elementów ze względu na ich sztywność może wynieść najwyżej 2,5 metra, przez co dość gęsto oplatają one całą konstrukcję. Ważny jest też wybór szkła dla ścian i dachu: najlepiej laminowanego, odpornego na grad czy spadające gałęzie. Aby uniknąć przegrzania, warto zainwestować w powłokę refleksyjną, która odbije docierające do szyby promienie słoneczne. Pamiętaj też o odpowiednim ociepleniu oraz izolacji przeciwwilgociowej.

Inne wskazówki

  • Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się szklanymi przybudówkami oraz skontaktować się z architektem, który podpowie najlepszą lokalizację oraz zaprojektuje ogród zimowy tak, by współgrał z bryłą całego budynku.
  • Rośliny do ogrodu dobierz tak, by jego warunki odpowiadały konkretnym gatunkom.
  • Dom i podłoga ogrodu zimowego powinny się znajdować na tej samej wysokości.
  • Jeśli jego powierzchnia będzie mniejsza niż 25 m2, nie potrzebujesz żadnych zezwoleń na budowę. Od 25 m2 do 35 m2 wystarczy, że zgłosisz zamiar budowy. Przy większym metrażu konieczne jest uzyskanie pozwolenia.
  • Całoroczny ogród zimowy potrzebuje odpowiedniej wentylacji oraz ogrzewania. Upewnij się, w którym miejscu założenie ich będzie najmniej problematyczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zrobić, aby dom był ekologiczny?
Co zrobić, aby dom był ekologiczny?
Zastanawiasz się, jakie kroki możesz podjąć, aby Twój dom był bardziej ekologiczny? Dowiesz się z tego artykułu!
Przycinanie roślin w ogrodzie – Utrzymaj swój ogród w doskonałej formie
Przycinanie roślin w ogrodzie – Utrzymaj swój ogród w doskonałej formie
Utrzymaj swój ogród w doskonałej formie! Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące przycinania roślin i ciesz się pięknem swojego ogrodu przez cały rok.
Impregnacja podjazdów. Jak odnowić kostkę brukową?
Impregnacja podjazdów. Jak odnowić kostkę brukową?
Podjazd jest wizytówką Twojego domu. A zadbany podjazd będzie najlepszym atrybutem Twojej posesji! Zobacz, jak odnowić kostkę brukową na podjeździe.
Ostatnie wpisy