Połączenie ogrodu warzywnego i trawnika – jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?

Połączenie ogrodu warzywnego i trawnika – jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jednym z podstawowych problemów pielęgnacji ogrodu są chwasty i wrastająca wszędzie trawa. Bujny i zadbany trawnik to oczywiście powód do dumy, jednak jego wzrost należy kontrolować, by działka wyglądała estetycznie, a sama trawa nie narastała na grządki kwiatowe czy warzywne. W jaki sposób można więc stworzyć spójną aranżację ogrodową, a przy tym oddzielić trawnik od upraw?

Obrzeża ogrodowe – czego użyć?

Tradycyjnie właściciele ogrodów oddzielają trawnik od rabat, tworząc wokół nich obrzeża różnej szerokości. Do ich stworzenia można wykorzystać m.in.:

  • kamienie polne;
  • głazy nieforemne;
  • deski;
  • beton;
  • kostkę brukową;
  • cegły.

Obrzeże może mieć kilkanaście centymetrów wysokości lub być wkopane do poziomu gruntu, tworząc płaską granicę między trawą a grządkami. Samodzielne wykonanie obrzeża nie jest trudne, ale wymaga czasu, szczególnie gdy ogród jest duży.

Bliskość trawnika i przyległych do niego rabatek oraz ścieżek ogrodowych może stać się prawdziwym problemem, jeśli nie zostaną od siebie oddzielone. Wyraźna granica nie tylko estetycznie wygląda, ale także oszczędza energię potrzebną na pielęgnację ogrodu. W przeciwnym razie trawnik szybko rozprzestrzeni się po całym terenie i będziesz musiał regularnie poświęcać czas na jego pielenie.  

Granica bez obrzeża

Najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem wytyczenia granicy między trawnikiem a ogrodem kwiatowym lub warzywnikiem jest wykopanie między nimi bruzdy o głębokości od 5 do 10 cm, w zależności od gęstości systemu korzeniowego i rodzaju gleby. Przylegająca do trawnika ściana jest pionowa, a krawędź granicząca z grządką jest pochyła. Możesz wykopać rowek zwykłą łopatą ogrodową, ale trudno będzie uzyskać gładką krawędź, dlatego lepiej jest użyć specjalnej łopaty w kształcie sierpa lub motyki do przycinania krawędzi trawnika. Główną wadą tego rozwiązania jest to, że ściany rowków muszą być poprawiane ręcznie przynajmniej raz w miesiącu.

Podwyższone grządki

Ostatnio popularne staje się również zastosowanie podwyższonych grządek z drewna, kamienia czy betonu. Przy czym ten ostatni materiał jest najtrwalszy i najbardziej solidny, dlatego warto sięgnąć właśnie po niego. Takie rozwiązanie zapewnia jasny podział ogrodu i zapobiega niekontrolowanemu rozrastaniu się trawnika. Co więcej, betonowe rabaty warzywne czy kwiatowe wyglądają bardzo oryginalnie i stylowo, nie wymagają dodatkowej impregnacji czy odświeżania, a modele modułowe dają dużą swobodę wyboru kształtu i wysokości konstrukcji.

Źródło: materiały promocyjne

Dlaczego podwyższone rabaty to najlepsze rozwiązanie?

Wysokie betonowe grządki to nie tylko stylowy wygląd i funkcjonalny podział ogrodu, ale też wygodna pielęgnacja upraw i lepsze warunki dla samych roślin – odpowiednia gleba, ciepło i nawodnienie dają większe i zdrowsze plony. Możesz też cieszyć się pięknym trawnikiem bez obaw, że zakłóci wzrost warzyw i kwiatów. Nie ma też ryzyka przypadkowego zadeptania upraw podczas zabawy dzieci czy zniszczenia ich przez psa, a podwyższenie i dodatkowe zabezpieczenia dna rabaty chronią rośliny przed szkodnikami takimi jak krety czy nornice. Przy tym montaż warzywników betonowych wcale nie zajmuje więcej czasu niż zrobienie kamiennego obrzeża, a dzięki nim ogród nabiera nowego wymiaru i przestrzeni.

Zdjęcie główne: Jonathan Hanna/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szyby w oknach dachowych – nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność
Szyby w oknach dachowych – nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność
Okna dachowe, stanowiące coraz częstszy element współczesnych domów, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu komfortu mieszkańców.
Mały domek w stylu wiejskim – jak go urządzić?
Mały domek w stylu wiejskim – jak go urządzić?
Mały przytulny domek w stylu wiejskim to marzenie wielu osób. Jak jednak urządzić takie sielankowe miejsce do życia? Podpowiadamy, jak wyposażenie i dodatki wybrać.
Zastosowanie mobilnych umywalek z ciepłą wodą na przykładzie punktów gastronomicznych
Zastosowanie mobilnych umywalek z ciepłą wodą na przykładzie punktów gastronomicznych
Odkryj korzyści z używania mobilnych umywalek z ciepłą wodą, które są nieocenione w punktach gastronomicznych. Dowiedz się, jak poprawiają higienę i komfort klientów.
Ostatnie wpisy