Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lato jest ulubioną porą roku wielu osób, zwłaszcza gdy jest słoneczne i ciepłe. Dla tych, którzy mają swój ogród, jest to bardzo pracowita pora roku. Jakie prace ogrodowe należy wykonać w letnich miesiącach?

Lato – bardzo pracowita pora roku w ogrodzie

Lato to czas intensywnych prac ogrodowych, które polegają głównie na pielęgnacji, nawożeniu i nawadnianiu roślin. W lecie dojrzewa wiele owoców i warzyw, z których warto zrobić pyszne i pełne witamin przetwory na zimę.

Czerwiec

Z końcem czerwca zaczyna się kalendarzowe lato. Zakwitają wtedy lipa, czarny bez i ropina. W tym czasie w ogrodzie trzeba pielęgnować wysiane warzywa i kwiaty – w czerwcu przyroda prezentuje się w najmodniejszej odsłonie. W tym miesiącu warto również przeprowadzić formowanie żywopłotów.

W czerwcu bardzo często w ogrodzie pojawiają się mszyce. Walkę z nimi warto rozpocząć od naturalnych oprysków ekologicznymi środkami. Jeśli domowe sposoby zawiodą, to należy zakupić chemiczne preparaty.

Jeśli czerwiec jest zbyt wilgotny, to mogą rozprzestrzeniać się choroby grzybowe, dlatego warto przeprowadzać regularne opryski roślin. Na choroby grzybowe najbardziej narażone są różaneczniki, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Trzeba od razu usuwać zwiędłe kwiaty oraz kontrolować, czy nie pojawiły się szkodniki. W tym czasie należy ścinać również zwiędłe piwonie.

W czerwcu do gruntu można wysiać jednoroczne kwiaty: groszek pachnący, nagietek, gipsówkę, nemezis, kosmos; a także dwuletnie kwiaty, takie jak: mak irlandzki, goździk brodaty, niezapominajka, malwa, dzwonek ogrodowy.

Na początku lata warto również regularnie nawozić rośliny, spulchniać glebę oraz regularnie pielić chwasty. Trawnik należy regularnie kosić.

Lipiec

Jedną z najważniejszych prac w ogrodzie jest pielęgnacja roślin, czyli odchwaszczanie, nawożenie, cięcie i podlewanie (jeśli zbyt długo nie pada deszcz). Lipiec jest świetną porą do rozmnażania roślin takich jak fiołek i smagliczek skalny.

W czasie upałów należy regularnie podlewać trawnik rano lub wieczorem, aby trawa nie uległa wysuszeniu i wypaleniu.

Lipiec jest czasem, w którym większość krzewów rozwija pędy boczne. W tym miesiącu warto ograniczyć wysokość żywopłotu poprzez cięcie. Jeśli w ogrodzie znajdują się róże, to należy utrzymać ich kwitnienie oraz poprawić wygląd. Jeżeli w krzewach są gniazda ptaków, to należy ograniczyć cięcie.

Lipiec jest również idealnym miesiącem do urządzania ogrodu. Można w tym czasie założyć skalniak lub oczko wodne. W sklepach ogrodniczych można znaleźć sadzonki kwiatów odpowiednie do posadzenia w skrzynkach lub doniczkach.

warzywa w donicach
Photo by evening_tao from Freepik.com

Sierpień

Sierpień jest miesiącem obfitującym w prace ogrodowe oraz w robienie przetworów. Należy w tym czasie regularnie podlewać i nawozić rośliny, zwłaszcza gdy lato jest upalne i suche – dotyczy to również trawnika.

Gdy pierwsze rabaty warzywne zostaną opróżnione i nie będą na nich uprawiane zimowe warzywa, to można je odchwaścić i nawieźć. W sierpniu wysiewać można łubin, grykę i wykę. Można sadzić w ogrodzie rośliny takie jak: lilie, liliowce, wrzosiec, krokus jesienny. Z końcem sierpnia można sadzić do gleby kwiaty cebulowe, które zakwitną na wiosnę.

Przełom lipca i sierpnia jest najlepszym terminem na cięcie żywopłotu z żywotnika. Aby krzew zawsze ładnie się prezentował, to wymaga regularnego cięcia oraz nawożenia.

Wrzesień

We wrześniu kończy się kalendarzowe lato. W tym miesiącu zabiera się również pierwsze plony z pola, sadzi się krzewy oraz inne rośliny, uporządkowuje ogród przed zimą. 

Wrzesień jest ostatnim miesiącem, w którym można sadzić rośliny cebulowe oraz wykopywać cebulki kwiatów (mieczyków i frezji). Pod koniec września ciepłolubne kwiaty należy przenieść do domu, aby nie zmarzły.

Koniec lata jest również idealnym czasem na przygotowanie kompostownika. W trakcie przygotowywania ogrodu na zimę uzbiera się sporo odpadów, które nadają się na kompostownik.

>> Zobacz też: Jakie kwiaty zasadzić jesienią, aby cieszyły na wiosnę?

We wrześniu można przyciąć również m.in.: berberysy, iglaki oraz orzech włoski (na wiosnę wytwarza zbyt dużo soku, dlatego cięcie może być nieefektywne).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto budować w domu basen?
Czy warto budować w domu basen?
Marzysz o ogrodowym lub domowym basenie? Nic w tym dziwnego – w końcu ciężko oprzeć się ofercie przydomowego miejsca do relaksu, sportu i zabawy.
Jak skutecznie kontrolować koszty inwestycji z wykorzystaniem kosztorysu powykonawczego?
Jak skutecznie kontrolować koszty inwestycji z wykorzystaniem kosztorysu powykonawczego?
Zrozum, jak kosztorys powykonawczy może pomóc w efektywnej kontroli kosztów inwestycji, poprawiając zarazem rentowność i skuteczność twojego projektu.
Sposoby na ogrodzenie ogrodu
Sposoby na ogrodzenie ogrodu
Dowiedz się, jak w pięciu krokach przygotować się do instalacji nowego ogrodzenia, przeprowadzić ją i zakończyć. Postaw na konstrukcję, która spełnia Twoje oczekiwania.
Ostatnie wpisy