Zastanawiasz się, od jakich kwiatów rozpocząć uprawę? Połączenie ze sobą roślin jednorocznych i bylin to idealny sposób na zachwycający efekt! Podpowiadamy, jakie odmiany wybrać.
Łatwe w uprawie kwiaty wiosenne są nie tylko odpowiednie dla początkujących. Sprawdzą się również u osób, które chcą bez większego wysiłku urozmaicić swój ogród i dodać mu nieco kolorów. Rośliny, które przedstawiamy w artykule, nie potrzebują intensywnej pielęgnacji, więc będą również odpowiednie dla zapracowanych osób.
Nagietek w ogrodzie z pewnością przykuje uwagę każdego. Ta odmiana może urosnąć nawet na wysokość 70 cm. Jego kwiaty są lepkie, a po dotknięciu i potarciu wydzielają dosyć specyficzny zapach.
Nagietek lekarski w okresie od czerwca do października posiada koszyczki kwiatowe. Mogą one być pełne, półpełne lub pojedyncze z pomarańczowymi kwiatami. Nagietki doskonale będą się prezentowały w ogrodzie w monolitycznych rabatkach oraz w połączeniu z innymi roślinami i kwiatami.
Pełna nazwa maciejki to lewkonia dwurożna. To łatwe w uprawie kwiaty, które w letnie wieczory w ogrodzie wydzielają przyjemny zapach. Jest to bardzo ceniona roślina jednoroczna. Maciejki mogą osiągać wzrost od 30 do 40 cm. Posiadają fioletowe, czteropłatkowe kwiaty, które zebrane są w różniące się od siebie grona.
Zwykle kwitną od czerwca do sierpnia. Ich ciekawą cechą jest to, że rośliny w dzień są zamknięte, a wieczorem się otwierają, dając przyjemny, letni zapach. Dobrze sprawdzają się jako rośliny rabatowe i pojemnikowe.
Te kwiaty wiosenne wyróżniają się swoim niecodziennym wyglądem. To kępy pierzastych liści, nad którymi pojawiają się długie kwiatostany z kwiatów w kształcie serca. Rośliny mogą być w kolorze czerwonym, różowym, a nawet białym czy niebieskim. Są niewymagające w uprawie i pięknie kwitną w okresie od maja do czerwca.
Najlepiej radzą sobie w miejscach zacienionych. Preferują stanowiska w okolicach drzew i zbiorników wodnych. Jeżeli kwitnienie z biegiem lat się zmniejsza, wystarczy wykorzystać nawozy organiczne.
Są to wieloletnie kwiaty wiosenne, które w pełni swojego kwitnienia mogą mieć aż 80 cm wysokości. Istnieją także odmiany karłowate, które są nieco mniejsze niż klasyczne. Liczne, gęste i stojące pędy wydzielają dosyć charakterystyczną woń. Na końcu pędów rosną małe kwiaty, które kwitną zazwyczaj między czerwcem a lipcem.
Istnieje wiele odmian kolorystycznych, choć najpopularniejsze są fioletowe kwiaty. W ogrodzie najlepiej uprawiać je na rabatach i skalniakach. Najlepiej, aby ziemia była sucha lub tylko lekko wilgotna.
Każdy ogród zostanie doskonale dopełniony dzięki aksamitce. Najczęściej osiągają 60 cm wysokości. Posiadają małe, charakterystyczne liście w kolorze żółtym, pomarańczowym i wielobarwnym.
Te jednoroczne kwiaty są odporne na wysokie temperatury, a także nie są specjalnie chorowite. Aksamitki wysiewa się zazwyczaj w maju prosto do ziemi. Wymagają regularnego podlewania, jednak nie potrzebują stałego nawożenia, co sprawia, że są bardzo łatwe w uprawie.
Jest to piękny, niebieski kwiat, który jest wykorzystywany w leczeniu niektórych chorób. Barwinek pospolity jest odpowiedni do wiejskich ogrodów, ponieważ może rosnąć nawet w najbardziej zacienionych miejscach. Oprócz tego sprawdzi się również jako kwiat do ogródka w pobliżu bloku. Jest rośliną zimozieloną, odporną na mrozy.
Zdj. głóne: Veronica Reverse/unsplash.com