Artykuł sponsorowany
Zioła stanowią świetną ozdobę ogrodu, a także smaczny dodatek do potraw. Przeczytaj, jakie gatunki warto posadzić w przydomowym ogródku, w donicach na tarasie lub na działce.
Uprawa ziół w ogrodzie to świetne i produktywne hobby, które pozwoli Ci się zrelaksować i uzyskać aromatyczne dodatki do potraw. Zioła to wytrzymałe rośliny, które potrzebują dobrego nasłonecznienia i regularnego podlewania. Uprawę przypraw najczęściej prowadzi się w skrzynkach lub doniczkach, dzięki czemu na założenie zielnika mogą zdecydować się także właściciele tarasów i balkonów. Wybór gatunków ziół do uprawy jest zależny od naszych potrzeb i preferencji smakowych. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, aby móc korzystać ze świeżych ziół podczas gotowania, a także w celu ziołolecznictwa. Zioła zawierają wiele cennych substancji, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie, należy jednak pamiętać o ostrożności i hodować jedynie bezpieczne gatunki, a także unikać ich przedawkowania.
Aromatyczna bazylia to idealny dodatek do włoskiej pizzy, makaronów czy letnich sałatek z serem mozzarella. Bazylia jest łatwa w pielęgnacji i bez przeszkód można ją uprawiać w ogrodzie, na tarasie czy kuchennym parapecie. Roślina wymaga nasłonecznionego stanowiska i lekko wilgotnego podłoża – należy uważać, żeby nie doprowadzić do jej zgnicia. Szeroki wybór nasion ziół, dzięki którym wykreujesz własny zielnik, znajdziesz na stronie: https://plantini.pl/.
Warto zainteresować się ziołami, które nie tylko podnoszą smak potraw, ale jednocześnie wpływają dodatkowo na strawność. Kminek dodany do ciężkostrawnych potraw mięsnych urozmaica jadłospis, a przy tym działa łagodząco na przy dolegliwościach układu pokarmowego. Kminek stanowi także doskonały dodatek do pieczywa.
Herbata miętowa doskonale gasi pragnienie i może być stosowana na dolegliwości żołądkowe, ponieważ działa korzystnie na system trawienny. Miętę najlepiej uprawiać w ziemi żyznej, próchniczej, o dużej zawartości wilgoci. Roślina wymaga nasłonecznionego stanowiska, które będzie osłonięte od wiatru.
Tymianek stanowi doskonałą przyprawę do mięs, ryb, zup i sosów. Stosuje się go także jako surowiec do produkcji leków przeciwkaszlowych czy płukanek dezynfekcyjnych. Uprawiając tymianek w doniczkach na balkonie, pamiętaj o tym, żeby pod koniec listopada przenieść roślinę do pomieszczenia, gdzie panuje wyższa temperatura.
Zdjęcie główne: pexels.com/Magda Ehlers