Jak dbać o betonowe podłogi?

Jak dbać o betonowe podłogi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do trendów aranżacyjnych i budowniczych już jakiś czas temu przebił się minimalizm. Obecnie to jeden z najpopularniejszych stylów definiujących wystrój wnętrz. Jeśli ta idea jest pociągająca również dla Ciebie, być może zdecydowałeś się na minimalistyczne, betonowe podłogi teraz zastanawiasz się, jak zadbać o ich wygląd na lata.

Betonowa podłoga w domu

Do niedawna koncept betonowej podłogi w domu mógł wydawać się dość dziwny, ale z czasem okazało się, że rozwiązanie to posiada wiele zalet. Przede wszystkim beton tworzy jednolitą powierzchnię, która jest cenna ze względu na swoje walory estetyczne. Dodatkowo, zastosowanie takiego rozwiązania optycznie powiększa pomieszczenia, co jest bardzo pożądane szczególnie w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i skandynawskim. Beton jest również uniwersalnym materiałem, który doskonale może dopasować się do Twoich kolorystycznych potrzeb, a w dodatku jest niezwykle funkcjonalny. Co prawda bez dodatkowego ogrzewania podłogowego pozostanie zimny, ale jest za to odporny na pochłanianie wilgoci i niepodatny na drobne, mechaniczne uszkodzenia.

Jaki beton wybrać?

Rodzaje betonowych podłóg mogą być różne. Do najpopularniejszych należą podłogi bezspoinowe (wylewane na miejscu) oraz układane z płyt. Podłogi wylewane można dodatkowo podzielić na te wykonywane z betonu polerowanego i zacieranego. Wybór dotyczący typu podłogi powinien zależeć od planu na aranżację danego pomieszczenia. Beton polerowany doskonale sprawdzi się tam, gdzie będziesz chciał postawić na otwartą przestrzeń i nowoczesny wystrój, ponieważ posadzka tego typu charakteryzuje się elegancją i efektem tafli szkła. Jego prezentacja będzie znacznie lepsza przy dużej przestrzeni i reprezentacyjnych wnętrzach. 

Alternatywą może być beton zacierany, którego powierzchnia jest wyrównywana zacieraczkami (stąd zresztą nazwa). Tego typu wykończenie daje zdecydowanie większe pole do popisu – możesz na przykład posypać materiał utwardzaczem barwiącym, by dodatkowo ozdobić podłogę. Niezależnie jednak od rodzaju betonu, na który ostatecznie się zdecydujesz, warto zainwestować w dodatkową ochronę posadzek. Pomóc w tym może wykonana specjalną farbą powłoka antypoślizgowa, która poza ograniczeniem wpływu powietrza czy temperatur na stan betonu, będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnymi poślizgnięciami i wypadkami..

Dobre przygotowanie kluczem do zadbanej podłogi

Jeżeli zadbasz wcześniej o odpowiedni projekt i wykonanie posadzki z jakościowych materiałów, z pewnością będziesz cieszyć się nią przez długie lata. Z tego powodu warto zatroszczyć się, by wylewka betonowa miała minimum 8 milimetrów grubości. Takie rozwiązanie będzie optymalne, ale możesz zdecydować się także na większe parametry: na przykład 15, 20 czy nawet 30 milimetrów. Kolejną ważną kwestią będzie dopasowanie betonowej wylewki do innych posadzek. Warto zadbać o wzajemne dopasowanie do siebie grubości różnych materiałów. W tym obszarze z pewnością pomocni mogą okazać się profesjonaliści, którzy zaprojektują dla Ciebie estetyczne przejścia bez progów.

Fot.: Pixabay/pexels.com

materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik – jak wybrać idealny oczyszczacz powietrza dla twojego domu?
Poradnik – jak wybrać idealny oczyszczacz powietrza dla twojego domu?
Poznaj, jak wyselekcjonować najodpowiedniejszy oczyszczacz powietrza, by poprawić jakość powietrza w domu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia z naszym pełnym poradnikiem.
Jak przygotować drewniane meble na zimę?
Jak przygotować drewniane meble na zimę?
Marzą Ci się stylowe meble drewniane do ogrodu, ale nie wiesz, jak zabezpieczyć je przed chłodem? Poznaj nasze porady!
Jak i kiedy siać trawę?
Jak i kiedy siać trawę?
Czas oraz sposób założenia trawnika ma ogromny wpływ na to, jak gęsta i silna będzie trawa. W jakich miesiącach najlepiej jest wysiewać nasiona trawy oraz jak robić to skutecznie? Przekonaj się, jak i kiedy powinno się przeprowadzić wysiew trawnika.
Ostatnie wpisy