Jakich preparatów używać w ogrodnictwie?

Jakich preparatów używać w ogrodnictwie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Piękny i zadbany ogród to prawdziwa wizytówka domu. Dlatego też tak ważna jest odpowiednio dobrana pielęgnacja ogródka. Często jednak do opieki nad roślinami potrzebni są prawdziwi agenci specjalni, czyli różnego rodzaju preparaty. Dowiedz się, jakich środków ochrony roślin oraz nawozów warto używać w ogrodnictwie. 

Czym są środki ochrony roślin oraz nawozy?

Najpopularniejszymi preparatami, które stosuje się w ogrodnictwie, są środki ochrony roślin i nawozy. Warto zacząć od tego, czym tak konkretnie one są. Środki ochrony roślin to różnego rodzaju substancje (na przykład mieszaniny chemiczne, czy też żywe organizmy) posiadające w swoim składzie środki zwalczające i chroniące rośliny przed niepożądanymi szkodnikami i innymi negatywnymi czynnikami. Nawozy zaś to preparaty, które mają za zadanie wzmocnienie roślin. Warto pamiętać, że takie elementy jak źle dobrane stanowisko, podłoże, zagęszczenie, osłabienie w wyniku nawożenia lub jego braku, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję Twoich roślin, dlatego też stosowanie preparatów jest często konieczne.

Rodzaje preparatów stosowanych w ogrodnictwie

Środki ochrony roślin i nawozy to bardzo szeroka grupa preparatów, które w różny sposób mogą wesprzeć Twoje roślinki. Najczęściej stosowanym preparatem w ogrodnictwie są bez wątpienia nawozy. Można je jednak podzielić na różne grupy. Dlatego też wybierając nawóz, który będzie idealny dla Twoich roślin, zwróć uwagę na gatunek i rodzaj roślin, skład nawozu, sposób stosowania, postać oraz długość działania i częstotliwość stosowania. Najpopularniejsze są bez wątpienia nawozy płynne i nawozy w proszku/granulowane, a także nawozy mineralne, na przykład dolomitowe, nawozy organiczne oraz nawozy naturalne takie jak obornik.

Również środki ochrony roślin możemy podzielić na grupy, a konkretniej na zoocydy, fungicydy oraz herbicydy. Zoocydy chronią rośliny przed różnego rodzaju szkodnikami. Zaliczamy do nich między innymi żel na prusaki, opryski na kleszcze, czy też preparaty na mrówki. Fungicydy to zaś preparaty, których zadaniem jest ochrona roślin przed grzybami. Herbicydy natomiast ochraniają rośliny przed szkodliwymi chwastami – pamiętaj, że rośliny potrzebują między innymi wody z gleby, tlenu, substancji odżywczych itp., a niepożądane szkodniki w ogrodzie, czyli właśnie chwasty, mogą skutecznie zakłócić etapy ich wzrostu.

Fot.: Markus Spiske/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety i funkcjonowanie przydomowych oczyszczalni ścieków biologicznych: przewodnik dla właścicieli domów
Zalety i funkcjonowanie przydomowych oczyszczalni ścieków biologicznych: przewodnik dla właścicieli domów
Poznaj zalety i zasady działania przydomowych oczyszczalni ścieków biologicznych. Dowiedz się, jak z nich skorzystać, by zwiększyć efektywność ekologiczną swojego domu i zaoszczędzić koszty utrzymania.
Rolety zewnętrzne automatyczne. Bezpieczeństwo i ochrona przed słońcem
Rolety zewnętrzne automatyczne. Bezpieczeństwo i ochrona przed słońcem
Rolety zewnętrzne automatyczne bez wątpienia zyskują na popularności. Sprawdź, dlaczego warto je zainstalować. Powodów jest co najmniej kilka, a każdy z nich przekonujący!
Jakie zalety ma podróż pociągiem?
Jakie zalety ma podróż pociągiem?
Podróż pociągiem to jedno z najstarszych i najbardziej klasycznych sposobów na przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Mimo to, wciąż oferuje ona wiele zalet, które sprawiają, że jest to popularny wybór dla wielu podróżnych. Poniżej przedstawione zostaną główne zalety podróży pociągiem.
Ostatnie wpisy