Jakich preparatów używać w ogrodnictwie?

Jakich preparatów używać w ogrodnictwie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Piękny i zadbany ogród to prawdziwa wizytówka domu. Dlatego też tak ważna jest odpowiednio dobrana pielęgnacja ogródka. Często jednak do opieki nad roślinami potrzebni są prawdziwi agenci specjalni, czyli różnego rodzaju preparaty. Dowiedz się, jakich środków ochrony roślin oraz nawozów warto używać w ogrodnictwie. 

Czym są środki ochrony roślin oraz nawozy?

Najpopularniejszymi preparatami, które stosuje się w ogrodnictwie, są środki ochrony roślin i nawozy. Warto zacząć od tego, czym tak konkretnie one są. Środki ochrony roślin to różnego rodzaju substancje (na przykład mieszaniny chemiczne, czy też żywe organizmy) posiadające w swoim składzie środki zwalczające i chroniące rośliny przed niepożądanymi szkodnikami i innymi negatywnymi czynnikami. Nawozy zaś to preparaty, które mają za zadanie wzmocnienie roślin. Warto pamiętać, że takie elementy jak źle dobrane stanowisko, podłoże, zagęszczenie, osłabienie w wyniku nawożenia lub jego braku, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję Twoich roślin, dlatego też stosowanie preparatów jest często konieczne.

Rodzaje preparatów stosowanych w ogrodnictwie

Środki ochrony roślin i nawozy to bardzo szeroka grupa preparatów, które w różny sposób mogą wesprzeć Twoje roślinki. Najczęściej stosowanym preparatem w ogrodnictwie są bez wątpienia nawozy. Można je jednak podzielić na różne grupy. Dlatego też wybierając nawóz, który będzie idealny dla Twoich roślin, zwróć uwagę na gatunek i rodzaj roślin, skład nawozu, sposób stosowania, postać oraz długość działania i częstotliwość stosowania. Najpopularniejsze są bez wątpienia nawozy płynne i nawozy w proszku/granulowane, a także nawozy mineralne, na przykład dolomitowe, nawozy organiczne oraz nawozy naturalne takie jak obornik.

Również środki ochrony roślin możemy podzielić na grupy, a konkretniej na zoocydy, fungicydy oraz herbicydy. Zoocydy chronią rośliny przed różnego rodzaju szkodnikami. Zaliczamy do nich między innymi żel na prusaki, opryski na kleszcze, czy też preparaty na mrówki. Fungicydy to zaś preparaty, których zadaniem jest ochrona roślin przed grzybami. Herbicydy natomiast ochraniają rośliny przed szkodliwymi chwastami – pamiętaj, że rośliny potrzebują między innymi wody z gleby, tlenu, substancji odżywczych itp., a niepożądane szkodniki w ogrodzie, czyli właśnie chwasty, mogą skutecznie zakłócić etapy ich wzrostu.

Fot.: Markus Spiske/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Masz duży ogród? Tych mebli nie powinno w nim zabraknąć
Masz duży ogród? Tych mebli nie powinno w nim zabraknąć
Duży ogród to wiele możliwości aranżacji. I nie mamy tu na myśli jedynie roślin! Dysponując sporą przestrzenią do zagospodarowania, zdecydowanie należy pomyśleć także o odpowiednich meblach wypoczynkowych. Na co się zdecydujesz?
Połączenie ogrodu warzywnego i trawnika – jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?
Połączenie ogrodu warzywnego i trawnika – jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?
Chcesz połączyć elegancki trawnik z ogrodem warzywnym? Sprawdź, jak to zrobić!
Nowalijki – co to takiego? Czy są zdrowe?
Nowalijki – co to takiego? Czy są zdrowe?
Czym są nowalijki? Czy posiadają wartościowe składniki odżywcze? Czy są zdrowe? Dowiesz się w tym artykule.
Ostatnie wpisy