Jak zrobić hamak krok po kroku

Jak zrobić hamak krok po kroku
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nie ma nic lepszego niż drzemka na hamaku w ciepłe, letnie dni. To nietypowe łóżko możesz kupić lub wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka niedrogich materiałów, nieco zacięcia i poniższy poradnik.

Drążek

Najpierw wykonujemy drążek, który łączy splot z tkaniną. Możesz do tego użyć drewna cedrowego lub dębowego. Zacznij od przycięcia deski do 1,40 metra. Ołówkiem zaznacz 2,5 cm od jednego końca krótszego boku, a następnie zaznaczaj co 6,15 cm, aż będziesz w odległości 2,5 cm od drugiego końca.

Następnie wywierć otwory w oznaczeniach wiertłem 9,5 mm. Upewnij się, że wiercisz prosto w górę i w dół, aby nie przebijać się na boki. W sumie powinny być 22 otwory (po 11 na deskę). Wygładź je za pomocą szlifierki lub papieru ściernego, a następnie spryskaj olejem, upewniając się, że wnętrze każdego otworu jest dobrze pokryte.

Splot

Nadszedł czas, aby wykonać splot w kształcie litery V. Jest to element, który łączy stelaż hamaka ze stojakiem. Najlepiej użyć liny 4,5 mm, ale jeśli chcesz, możesz użyć czegoś cieńszego. Odetnij jedenaście 23 cm nitek na każdy pierścień (w sumie 46 nitek) – po złożeniu powinny mieć 11,5 cm długości.

Gdy splot zacznie się rozwijać, będziesz chciał, aby w trakcie tkania każdy sznurek był naprężony. Upewnij się, że węzeł jest ciasny, wsuwając ołówek, linijkę, a nawet palec między ogony i popychając węzeł. Kiedy dojdziesz do ostatnich dwóch pasm, zawiąż je w kwadratowy węzeł.

kobieta na hamaku
Photo by haengematteORG from Pixabay.com

Tkanina na łóżko

Łóżko będzie miało rozmiar pełnowymiarowego materaca. Zaopatrz się w rolkę materiału o szerokości 138 cm. Odmierz materiał i wytnij dwa kawałki o długości 18 cm. Zamierzamy uciąć kształt tak, aby na obu końcach był lekko wypukły łuk. Odmierz 38 mm od końca i zrób znak po obu stronach materiału. Narysuj linię od każdego ze znaków do środka materiału, tworząc niewielkie „V ”. Tnij wzdłuż linii. 

Szycie

Zamiast obszywać boki, zastosujemy skośną taśmę – przy jej kupowaniu upewnij się, że jest podwójnie zagięta, zapewni to zakrycie krawędzi materiału. 

Zwróć niewłaściwe strony materiału do siebie, przypnij taśmę skośną wokół surowej krawędzi, zaczynając od jednego z dłuższych boków. Zszyj razem w odległości 3,15 mm od krawędzi taśmy skośnej. Upewnij się, że obie warstwy materiału są włożone do końca w taśmę skośną, aby przypadkowo nie przeszyć tylko jednego kawałka.

Kontynuuj szycie wokół krótszego boku, zaginając taśmę po przekątnej, aby przejść przez róg do dłuższego boku. Kiedy skończy się taśma skośna, przypnij drugi element do pierwszego, tak aby krawędzie były zawinięte. Pozostaw pozostałą część taśmy przymocowaną na końcu drugiej strony na później. 

Wypełnienie

Przytnij płaty bawełny do odpowiedniego rozmiaru. Postaraj się dopasować kształt końcówek materiału, delikatnie zakrzywiając je podczas cięcia. Włóż płaty do rękawa z materiału i przypnij najdalsze rogi. Odetnij nadmiar, a następnie zszyj ostatni kawałek taśmy skośnej, usuń szpilki i zawiń ją tak, aby nie były odsłonięte ostre krawędzie.

Przelotki

Aby połączyć łóżko z drążkiem, używamy przelotek. Wyśrodkuj drążek na końcu materiału i zaznacz środek wszystkich otworów na materiale – w sumie powinny być 22.

Weź tylną część jednej z przelotek i za pomocą ołówka narysuj wewnętrzny okrąg na materiale. Umieść je dokładnie i w równej odległości od krawędzi, aby uzyskać czysty, profesjonalny wygląd. Wytnij małą szczelinę w kształcie litery X, uważając, aby jej nie przeciąć i nie skończyć ze zbyt dużym otworem. W razie potrzeby zawsze możesz później powiększyć otwór. Wbij przelotkę w każdy otwór. 

>> Zobacz też: Czas na relaks. Hamak ze stelażem

Mocowanie

Aby połączyć wszystkie elementy, upewnij się, że przeciągasz linę przez drążek, a następnie przez przednią stronę przelotek i zawiązujesz węzeł z tyłu. Jeśli zależy Ci na szczegółach, upewnij się, że oba węzły są skierowane w tę samą stronę. Zawieś pierścień na gwoździu na ramie, a następnie, używając dolnej części ramy jako stopera, aby utrzymać drążek na miejscu, mocno pociągnij tkaninę i zwiąż każdą parę lin kwadratowym węzłem. Zacznij od dwóch środkowych sznurków, a następnie przesuń na zewnątrz dwa po obu stronach. 

Gdy skończysz, przytnij nadmiar liny, aby jej ogony były równe i przypal krawędzie zapalniczką, aby się nie strzępiły.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czereśnie i ich właściwości zdrowotne
Czereśnie i ich właściwości zdrowotne
Jedzenie czereśni pozytywnie wpływa na naszą skórę, kondycję stawów i ogólne samopoczucie. Dowiedz się więcej, jakie właściwości zdrowotne mają te pyszne, letnie owoce.
Dlaczego warto inwestować w kampanie Google Merchant?
Dlaczego warto inwestować w kampanie Google Merchant?
Czym wyróżniają się kampanie Google Merchant? Czy warto w nie inwestować? Sprawdzamy!
Jak wybrać optymalny system nawadniania dla twojego ogrodu?
Jak wybrać optymalny system nawadniania dla twojego ogrodu?
Poznaj kluczowe aspekty do zakupu idealnego systemu nawadniania dla twojego ogrodu, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie, zaoszczędzić wodę i czas.
Ostatnie wpisy