Według ekspertów słowem nalewka można określać tylko 40–50-procentowe napoje alkoholowe przygotowane na bazie ziół, orzechów, kwiatów czy owoców. W Polsce tradycja przyrządzania takich domowych trunków sięga już XVI wieku i do dziś cieszy się dużą popularnością. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę w produkcji nalewek, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.
Do przygotowania nalewek wykorzystuje się przeznaczone do tego duże słoje, które można szczelnie zamknąć, co jest niezwykle ważne dla całego procesu. Taki słój można bez problemu kupić w Internecie, niektórych sklepach ogrodniczych, a sezonowo także w większych supermarketach. Dla wygody najlepiej wybrać model ze specjalnym kranikiem. Oprócz słoja niezbędne są także butelki do przelania gotowej nalewki.
Nalewki można robić praktycznie z każdych owoców. Najważniejsze, by były dojrzałe, soczyste i aromatyczne. Wybieraj owoce niepryskane i od zaufanych sadowników. Wcześniej musisz je dokładnie umyć i osuszyć, a także oczyścić z szypułek i pestek. W przypadku takich owoców jak czereśnie czy wiśnie niezbędna będzie drylownica.
Najczęściej do produkcji nalewek domowych wykorzystuje się alkohol 60–70-procentowy. Uzyskuje się go poprzez:
Bez względu na to, który sposób wybierzesz, pamiętaj, że stężenie alkoholu nie może być wyższe. W przeciwnym razie nie wydobędziesz aromatu z owoców, a nalewka wyjdzie nijaka.
Proces przygotowania nalewki składa się z kilku etapów. Są to kolejno:
Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich – na czym polega, ile trwa i czego potrzebujesz.
Macerowanie polega na ekstrakcji i zmiękczaniu składników, w tym wypadku owoców, alkoholem. Produktem finalnym takiego procesu jest tzw. nalew. Są trzy metody maceracji:
Najpopularniejszy jest pierwszy sposób. W tym wariancie oczyszczone owoce wsyp do ¾ wysokości i zalej je alkoholem. Zamknięty szczelnie słój postaw w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Czas trwania procesu zależy od samych owoców i może to być od kilku dni do nawet 3 miesięcy.
Gdy nalew będzie gotowy, odlej go przez jałową gazę, a owoce pozostałe w słoju zasyp cukrem. Jako zdrowszą alternatywę możesz użyć miodu. Cukier potrzebuje około 2–3 tygodni, by całkowicie się rozpuścić. W efekcie uzyskasz syrop, który łączysz z nalewem.
Nalewka jest na początku dość mętna i pływają w niej resztki owoców. Aby ją oczyścić, przelej napój do butelek i pozostaw na kilka dni. Gdy osad z owoców opadnie na dno, starannie przelej nalewkę do innego naczynia. Kolejny etap to filtrowanie, które powtarzamy, aż nalewka uzyska idealną klarowność. W tym celu użyj jałowej gazy, filtrów do kawy lub kawałka czystego płótna.
Oczyszczony z osadu napój możesz rozlać do mniejszych butelek i dokładnie zakręcić. Nalewka musi leżakować w ciemnym i chłodnym miejscu 2–3 tygodnie (a w niektórych przypadkach nawet 3 miesiące). W tym czasie smaki w napoju dojrzeją i się zharmonizują.
Zdj. główne: Egor Myznik/unsplash.com