Pielęgnacja miniaturowych drzew to prawdziwa sztuka. Ich uprawa w naszym klimacie nieco różni się od tej z Chin czy Japonii. Dowiedz się, o czym należy pamiętać przy hodowaniu bonsai w ogrodzie.
Bonsai kojarzy się przede wszystkim z drzewami azjatyckimi. Okazuje się jednak, że bez problemu możemy uformować je z sadzonek znanych z naszego regionu geograficznego. Przetrwają one okresy mrozu i będą wymagały stosunkowo mało pracy. Do najpopularniejszych drzew i krzewów, które dobrze znoszą przycinanie, należą m.in. jałowiec, klon czerwony, cis i sosna.
Przy wyborze miejsca na nasze bonsai musimy zwrócić szczególną uwagę na nasłonecznienie. Zbyt przyciemnione miejsce może hamować wzrost rośliny, osłabiając pędy. Dodatkowo przy uprawie miniaturowych drzew kluczowy jest odpowiedni poziom wilgoci. Ważne jest więc, aby bonsai było otoczone przez trawę, inne drzewa oraz krzewy. Jeśli okaże się, że jest ich zbyt mało, latem możesz zadbać o nawilżenie, stawiając obok naczynie z wodą. Ponadto glebę można spulchnić żwirem, aby ułatwić przepływ wody między korzeniami.
Przed przystąpieniem do dalszej pracy pamiętaj, że bonsai potrzebuje kilku miesięcy na adaptację do nowego miejsca. W tym czasie dobrze jest zrezygnować z przycinania i inwazyjnego drutowania.
Bonsai wymaga częstej kontroli nawodnienia. Trzeba uważać, aby nie przesuszyć gleby. Objawi się to usychaniem listków – staną się ciemne i łamliwe. Należy się również wystrzegać przelewania – liście będą wtedy oklapłe i miękkie. Do podlewania najlepiej używać deszczówki. Dobrze jest robić to rano lub wieczorem, aby nie dopuścić do zbyt szybkiego odparowywania. Ponadto pamiętaj, aby regularnie usuwać chwasty i opadłe liście, które mogą zabierać cenne składniki mineralne.
Przed zimą dobrze jest nawodnić drzewko nieco bardziej niż zwykle. Późniejsze mrozy mogą bowiem utrudnić korzeniom pobieranie wody. Dodatkowo poleca się okrywanie drzewa naturalnymi materiałami. Wiosna i jesień to natomiast najlepszy okres do nawożenia bonsai. Należy przy tym pamiętać, że proporcja azotu i innych substancji odżywczych powinna być dostosowana do gatunku drzewa.
Kiedy bonsai przystosuje się do nowego miejsca, można zacząć jego przycinanie. Ważne jest, aby wykorzystywać do tego specjalistyczne nożyce i piły. Dzięki nim drzewko łatwiej się zregeneruje i nie będzie widocznych blizn. Mimo to warto stosować również pastę lub węgiel drzewny, aby ułatwić odbudowę przyciętych miejsc.
Przycinanie polega przede wszystkim na usuwaniu gałązek wyrastających ponad określoną linię, zwykle w okolicach wierzchołka. Dodatkowo należy przycinać zbyt grube gałęzie, które mogą naruszać kompozycję minimalistycznego drzewka.
Drutowanie bonsai pozwala nadawać im wyjątkowe formy. To prawdziwa sztuka, która wymaga precyzji i wyczucia. Delikatne drzewko musi być zabezpieczone rafią, aby uniknąć uszkodzeń przy zetknięciu z drutem. Dopiero wtedy można zacząć formowanie. Drut należy owijać wokół drzewka od góry lub od dołu, a następnie precyzyjnie wyginać go razem z gałązkami. Należy przy tym uważać, aby drut nie wrósł w korę. Jeśli do tego dojdzie, trzeba przeciąć go w kilku miejscach, a następnie usunąć z bonsai.
Zdj. główne: Devin H/unsplash.com