Choć na razie jeszcze zdarzają się pochmurne dni, lipiec i sierpień na pewno będą nas rozpieszczać upalnymi popołudniami, umożliwiającymi kąpiele słoneczne. Wielu z nas uwielbia spędzać wolne chwile w swoim ogrodzie bądź na tarasie. Jeśli zależy nam na komfortowym wypoczynku, najlepiej zdecydować się na praktyczny i wygodny leżak ogrodowy do zadań specjalnych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Leżak idealny powinien mieć kilka podstawowych cech. Powinien być wygodny, łatwy w przenoszeniu i składaniu, kompaktowy, zapewniać różne możliwości ustawienia, a także być po prostu estetyczny. Dobrze, jeśli będzie się komponować z pozostałymi elementami ogrodowej aranżacji.
Jeszcze przed zakupem musimy zadać sobie również pytanie, do czego ma przede wszystkim służyć? Czy będzie wygodnym miejscem do wylegiwania się, czy będziesz chciał zatopić się na nim w pasjonującej lekturze? Co więcej, obecnie leżaki ogrodowe są po prostu modne, gdyż to jedne z częściej wybieranych mebli na zewnątrz.
Jak już wspomnieliśmy, powinien posiadać kilka cech. Jeśli nie potrafimy się zdecydować lub po prostu lubimy leżeć po przeczytaniu kilku stron, najlepiej sprawdzi się model z regulowanym kątem pochylenia oparcia. Dzięki temu w szybki sposób możesz go złożyć do pozycji siedzącej lub w miarę potrzeb rozłożyć, by móc spokojnie poleżeć i się poopalać.
Model idealny powinien być również wyposażony w podnóżek i podłokietniki, by zapewnić nam wygodę. Zwróć też uwagę, by nie był zbyt wąski, bezpieczna szerokość to 50–60 cm. Nie może być on również zbyt krótki, zwłaszcza jeśli ma służyć również do leżenia. Jeśli jesteś niską osobą, nie powinieneś mieć z tym żadnych problemów. Osoby wyższe powinny sprawdzić, czy będzie im wygodnie. Zalecaną minimalną długością leżaka jest ok. 160 cm.
Wybierając leżak, zastanów się, czy będzie on stał przez cały sezon letni w jednym miejscu, czy będziesz chciał go przenosić. Jeśli w grę wchodzi druga opcja, dobrze by było, aby mebel nie należał do najcięższych lub w przypadku bardziej masywnych modeli, miał zamontowane kółka. Istotna jest tu również sama kwestia składania i rozkładania.
Jeśli nie masz dużego pomieszczenia gospodarczego, gdzie w sezonie jesienno-zimowym możesz przechowywać meble ogrodowe, warto pomyśleć o jak najbardziej kompaktowej opcji, która po złożeniu zajmuje mało miejsca.
Odpowiedź na to pytanie dość często wiąże się z tym, jakie meble masz już w swoim ogrodzie bądź na tarasie. Najlepiej by wykonane były z tego samego materiału, żeby całość wyglądała schludnie i estetycznie. Najczęstszymi materiałami, z których wykonywane są leżaki, to: drewno, aluminium, rattan, technorattan, połączenie drewna i tkaniny, a także tworzywa sztuczne.
Każdy materiał ma swoje plusy i minusy. Na przykład leżaki wykonane z aluminium, techno rattanu czy drewna egzotycznego są wyjątkowo trwałe, choć czasami wymagają dodatkowej pielęgnacji. Często jest to również dużo droższa opcja. Leżaki plastikowe są natomiast znacznie tańsze, lekkie i proste w utrzymaniu czystości, jednak dość szybko stracą swój wygląd, a sam plastik może się kruszyć, dlatego jest to opcja tylko na kilka sezonów.
Zdj. główne: Engin_Akyurt/unsplash.com