Automatyczne nawadnianie trawnika

Automatyczne nawadnianie trawnika
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W systemie automatycznego nawadniania woda dociera do trawy za pomocą różnego rodzaju zraszaczy lub linii kroplujących i sterownika. To niezwykle wygodny sposób na uzyskanie pięknego i zadbanego trawnika.

Jak to działa?

Sygnały ze sterownika przekazywane są do zaworów elektromagnetycznych, co powoduje otwieranie lub zamykanie dopływu wody do poszczególnych sekcji. Umieszcza się je w taki sposób, by nie zalewały struktur, na których wody nie chcielibyśmy widzieć, np. tarasu, a jednocześnie by zapewniły wszystkim roślinom odpowiednią wilgotność. Możliwa jest również regulacja kierunku nawadniania oraz maksymalny zasięg działania.

Zalety i wady

Po pierwsze do roślin dociera tyle wody, ile jest potrzebne, co pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale także i czas. Po drugie nasz trawnik nie uschnie, jeśli zapomnimy o nawadnianiu lub chcielibyśmy gdzieś wyjechać – możemy to spokojnie zrobić. Do ewidentnych wad należy jednak spora cena materiałów i montażu. Ponadto system nawadniania najlepiej założyć w nieurządzonym jeszcze ogrodzie, ponieważ należy się liczyć z koniecznością wykonania wykopów pod rury zasilające.

Rodzaje zraszaczy

Na rynku dostępnych jest wiele opcji, jednak nie wszystkie będą odpowiednie do nawadniania trawnika. Musimy liczyć się z myślą, że im większy teren, tym większe problemy z tym związane. Mikrozraszacze (zraszacze statyczne) nawadniają okręg lub jego część o promieniu od 1,5 m do 4 m, nie będą więc idealne na nasze potrzeby, chyba że zależy nam właśnie na tak małym terenie. Nawadnianie kropelkowe polecane jest do małych obszarów. Dlatego do trawników lepsze będą więc zraszacze stałe.

Zraszacze stałe

Mają zasięg nawet do 10 m, stosuje się je do nawadniania dużych powierzchni. Należą do nich dwa rodzaje: zraszacze wynurzalne i niewynurzalne. Różnią się od siebie sposobem wykonywania swojej pracy, ale i zakresem terenu, jaki są w stanie nawodnić.

zraszacze ogrodowe
Photo from Freepik.com

Zraszacze wynurzalne i niewynurzalne

Pierwsze są schowane pod powierzchnią ziemi, wysuwają się podczas działania na różną wysokość. Zraszacze wysokie polecane są do kęp krzewów i na rabaty, a niskie właśnie do trawników. Niewynurzalne są stosunkowo tanie i wytrzymałe, ale nie nadają się do trawników.

Zraszacze obrotowe (rotacyjne)

Zakres ich działania wynosi od 0° aż do 360°, służą zwykle do podlewania dużych trawników. Większą skuteczność nawadniania mają modele z mechanizmem turbinowym, pracują zresztą ciszej niż te z mechanizmem młoteczkowym.

Sterowanie

Aby system nawadniania działał automatycznie, potrzebny jest sterownik. Zależnie od rodzaju urządzenia, można na nim ustawić np. porę i długość czasu podlewania, dni tygodnia oraz kolejność włączania i wyłączania poszczególnych sekcji nawadniania. Niektóre modele posiadają wyświetlacze, inne są mniej rozwinięte technologicznie. Wiele sterowników może współpracować z czujnikiem deszczu (system wyłącza się, gdy nadejdzie deszcz).

Koszty

Jak wygląda projekt takiego systemu? Rysuje się plan działki wraz z elementami, które nie chcemy, aby były podlewane (m.in. budynki, ścieżki). Potem dzieli się trawnik na sekcje, w których znajdują się zraszacze. Oddzielnie muszą być połączone fragmenty z linią kroplującą, jeśli takie zakładamy. Koszt dla 1000 m² instalacji waha się od 10000 zł do 15000 zł za materiały oraz montaż przez fachowców.

>> Zobacz też: Sterowanie nawadnianiem przez telefon

Idealnie zadbany trawnik

Automatyczne nawadnianie trawnika pomaga w zachowaniu idealnego trawnika, równomiernego podziału wody, czasu i pieniędzy. Koszty jego instalacji nie należą do niskich, jednak liczba zalet takiego rozwiązania zdecydowanie przewyższa liczbę wad.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać pościel, adekwatną do potrzeb niemowlaka? Praktyczne porady dla rodziców
Jak wybrać pościel, adekwatną do potrzeb niemowlaka? Praktyczne porady dla rodziców
Odkryj praktyczne porady dotyczące wyboru idealnej pościeli dla niemowlaka. Dowiedz się, jak zapewnić swojemu dziecku komfort i bezpieczeństwo podczas snu.
Jak prawidłowo aplikować impregnat do drewna – krok po kroku
Jak prawidłowo aplikować impregnat do drewna – krok po kroku
Odkryj tajniki aplikacji impregnatu do drewna. Przez nasz poradnik nauczysz się krok po kroku jak prawidłowo zaimpregnować drewno, aby służyło Ci na lata.
Jakie meble wybrać do ogrodu, aby służyły wiele lat?
Jakie meble wybrać do ogrodu, aby służyły wiele lat?
Z jakiego materiału powinny być wykonane meble ogrodowe (lub tarasowe), by przetrwać lata? Sprawdź nasz przegląd!
Ostatnie wpisy