Taras drewniany zadaszony krok po kroku

Taras drewniany zadaszony krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dach nad tarasem jest bardzo przydatny, chroni przecież przed pogodą, zarówno przed zbyt intensywnym słońcem, jak i opadami, a nawet wiatrem. Dzięki temu możemy bez przeszkód cieszyć się użytkowaniem tarasu niezależnie od warunków. Przed budową dachu trzeba jednak dobrze zaprojektować konstrukcję, uważając na szereg wytycznych. Na co należy zwracać uwagę?

Plusy takiego rozwiązania

Drewniane zadaszenie tarasu zmniejsza potrzebę pielęgnacji desek tarasowych, ponieważ promienie UV oraz deszcz i inne opady nie mają bezpośredniego kontaktu z ich powierzchnią. Rzadziej będziemy musieli je olejować, a także usuwać skutki opadów, śniegu czy liście. Drewniane zadaszenie pasuje niezwykle dobrze do drewnianych tarasów, ale dobrze rozplanowane nie będzie się gryźć z innymi materiałami.

Wymagane formalności?

Zgłaszać, czy nie zgłaszać? Teoretycznie zadaszenie tarasu nie wymaga żadnego pozwolenia, ale istnieje jeden wyjątek. Według prawa budowlanego konstrukcje powiększające powierzchnię tarasu muszą zostać zgłoszone do lokalnego wydziału ds. budownictwa, urzędnicy wydadzą wtedy pozwolenie. W pozostałych przypadkach nie trzeba informować urzędu o naszych planach.

Lokalizacja dachu

Warto pamiętać, że położenie dachu nad tarasem ma znaczenie – od tego zależy dalsze postępowanie. Strona południowa jest wystawiona na mocne nasłonecznienie, a północna – na silny wiatr. Jeśli mieści się on od strony północnej, zadaszenie będzie znacznie ograniczało ilość światła docierającego do wnętrza tarasu i będzie on, niestety, przez większość czasu dnia ciemny (chyba że właśnie ten efekt chcielibyśmy uzyskać). Wtedy będzie się trzeba zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie zadaszenie częściowe, rozkładana markiza czy po prostu parasol.

Rodzaj zadaszenia

Klasyczne zadaszenie może zostać wyposażone w dach i podpory, ale także w dodatkowe ścianki boczne (a nawet przejść w pełną zabudowę) lub przybrać postać pergoli z markizami albo roletami. Osoby, które są zainteresowane ogrodem zimowym, powinny zainwestować w całkowitą zabudowę zadaszenia. Wszystko zależy od naszego gustu, potrzeb i tego jak widzimy nasz idealny taras. Coraz częściej na popularności zyskują wspomniane wyżej pergole z markizami, które tworzą ciekawy design.

Materiały na zadaszenie

Typowymi materiałami do stworzenia zadaszenia są drewno oraz aluminium. Takie konstrukcje ewidentnie stanowią najpopularniejszy wybór. Drewno jest trwałe, estetyczne oraz tanie, jednak także wymagające w porównaniu z pozostałymi materiałami. Aby w pełni nim się nacieszyć, należy go m.in. dobrze zakonserwować. Samo zadaszenie może mieć elementy plastikowe czy szklane, które będą dobrze przepuszczać światło.

Koszty

Wiele projektów zadaszeń zakłada samodzielny montaż, co znacznie ułatwia sprawę i obniża koszty. Wybierając zadaszenie, należy przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Ceny najtańszych zaczynają się od ok. 1000 zł. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na jego typ, ponieważ im większy i bardziej skomplikowany projekt, tym wyższa jego cena. Będzie również wtedy wymagana pomoc fachowca przy jego montażu, co znowu generuje koszty.

>> Zobacz też: Altana ogrodowa drewniana krok po kroku – rozmowa z Ewą z bloga rodzinka2plus2.pl

Design i funkcjonalność

Drewniane zadaszenie jest niezwykle stylowe, więc prócz jego niezaprzeczalnej funkcjonalności będzie się również dobrze prezentować przy naszym domu i podkreśli jego styl. Ważna jest lokalizacja takiego zadaszenia, nie może być przypadkowa, aby dach zanadto nie zaciemniał tarasu lub nie pozwalał na zbyt dużą ilość promieni słonecznych. Niektóre modele można instalować samodzielnie, przy innych będziemy potrzebować pomocy specjalisty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja
Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja
Róże są łatwe w pielęgnacji i od lat niezmiennie zachwycają swoją urodą. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad ich pielęgnacji, by cieszyły oko nawet niewprawnej ogrodniczki.
Jak osuszyć grunt?
Jak osuszyć grunt?
Kupiłeś działkę, która leży na podmokłym terenie? Nie martw się! Przedstawiamy kilka najskuteczniejszych sposobów na osuszenie terenu.
5 pomysłów na dania z papryki
5 pomysłów na dania z papryki
Papryka zachwyca nas smakiem niemal przez cały rok. Prezentujemy sprawdzone przepisy na pyszne dania z tym czerwonym warzywem.
Ostatnie wpisy