Weranda nadaje niepowtarzalnego sielskiego klimatu. Czym jest i dlaczego posiadanie jej w domu jest świetnym pomysłem?
Panuje powszechne przekonanie, że weranda jest tym samym co taras – nic bardziej mylnego. Weranda jest rozwiązaniem, które zwiększa przestrzeń domu i można z niej korzystać niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Weranda jest dobudówką, która umieszczona jest z tyłu budynku od strony ogrodu. Powiększa przestrzeń użytkową domu. Najczęściej weranda jest murowano-drewniana. Weranda może być zamknięta lub otwarta, lecz konstrukcja werandy zawsze wymaga dachu. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni pozwala na wykorzystanie jej niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Weranda budowana jest najczęściej w domach wiejskich lub podmiejskich. Może być również zbudowana w mieście przy odpowiedniej konstrukcji domu.
Budowa przydomowej werandy jest świetnym rozwiązaniem, jeśli brakuje Ci miejsca, w którym mógłbyś wypocząć lub masz wokół domu wolną przestrzeń, którą chciałbyś w funkcjonalny sposób zaaranżować i szukasz na to najlepszego sposobu.
Weranda jest świetnym pomysłem, gdy chcesz wprowadzić sielski klimat do swojego nowoczesnego domu w mieście. Dzięki temu można odpocząć po ciężkim dniu blisko przyrody.
Przydomowa weranda ma wiele zalet. Główną zaletą jest zwiększenie przestrzeni domu i stworzenie dodatkowego miejsca do wypoczynku bez względu na pogodę. Dzięki zadaszeniu można przebywać na polu, nawet gdy pada deszcz. Zamontowanie ogrzewania pozwala na korzystanie z niej przez cały rok. Kwestie ogrzewania należy rozpatrzeć przed budową werandy, ponieważ taka instalacja podnosi koszt całej inwestycji.
Główną wadą werandy jest aspekt konstrukcyjny i związane z nim koszty; są znacznie wyższe niż te związane z budową przydomowego tarasu. Ze względu na wagę konstrukcji nośnej weranda musi być ustawiona na mocnych fundamentach.
Nie da się jednoznacznie określić kosztu budowy werandy, ponieważ jest on zależny od kilku czynników:
Budowa najprostszej, małej (do 25 m2) werandy to koszt około kilkunastu tysięcy złotych.
Jeśli lubisz majsterkować, prostą i niewielką werandę możesz wybudować samodzielnie. Jednak przed przystąpieniem do prac, należy załatwić związane z tym formalności. Należy udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego do wydziału architektury i tam zasięgnąć niezbędnych informacji.
>> Przeczytaj także: Stwórz miejsce na każdą pogodę! Ogrody zimowe na tarasie
Wybór odpowiedniej lokalizacji ma kluczowe znaczenie ze względu na ekspozycje na słońce, a tym samym późniejsze spędzanie na niej czasu.
Warto przemyśleć wykorzystanie werandy i dopasować do niego podłogę. Świetnie do tego nadają się deski, kafelki, a nawet kostka brukowa. Jeśli weranda ma być wykorzystywana przez cały rok, warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym.
Słupy powinny być rozmieszczone co 2-3 m w zależności od długości dachu werandy. Jeśli dach będzie długi, to słupy mogą być gęściej rozmieszczone. Należy wybrać odpowiedni materiał na dach oraz zapewnić właściwy spadek (sugerowany to minimum 5°), który ułatwi odpływ wody. W zależności od upodobań można zamontować również praktyczne oświetlenie LED.
Przeważnie do zabudowy ścian w werandzie wybierane są okna PCV lub drzwi przesuwne, które pozwalają na modyfikację przestrzeni. Bardzo popularne są drewniane konstrukcje z ażurowych desek, które skutecznie chronią przed nadmiernym słońcem. Montowane są również materiałowe moskitiery, jako osłona przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.
Bardzo ważne jest odpowiednio zaplanowane zejścia do ogrodu, czyli połączenie werandy z ogrodem. Ważne jest, aby to połączenie było spójne z całym domem.