Jakie są materiały opałowe?

Jakie są materiały opałowe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chodź we współczesnych dyskusjach wiele mówi się o konieczności zrezygnowania z nieodnawialnych źródeł energii oraz o ekologii, wciąż jeszcze trudno wyobrazić sobie życie, w którym nie będziemy używać opału do ogrzewania domów. Jeżeli więc masz zamiar się budować, warto poważnie przemyśleć, z jakich rodzajów paliw chcesz korzystać.

Drewno

Niewiele osób decyduje się na opalanie domu drewnem, ponieważ surowiec ten stosunkowo szybko się pali, przez co istnieje ryzyko nie utrzymania optymalnej temperatury na przykład przez całą noc po wieczornym paleniu w piecu. Warto jednak podkreślić, że drewno jest ekologicznym materiałem opałowym, który jest dostępny nie tylko w tradycyjnej formie, ale również jako brykiet czy pellet drzewny (możliwe również do samodzielnego wytwarzania). Istnieją także nieprzetworzone postacie drewna, na przykład szczapy czy zrębki, a także trociny i wióry. Należy napramiętać, że urządzenia używane do ogrzewania powinny być przystosowane do rodzaju opału, jakim jest drewno w przetworzonej lub tradycyjnej formie. 

Dodatkowo, warto dysponować odpowiednim pomieszczeniem przeznaczonym do suszenia drewna. Nie zapominaj, że przygotowanie tego materiału ma niebagatelne znaczenie podczas wykorzystywania go do ogrzewania domu – drewno powinno się suszyć około dwóch lat, zanim uzyska idealne właściwości opałowe – to znaczy optymalny poziom wilgotności. Istotny jest również dopływ powietrza podczas procesu spalania, a także czystość urządzenia (warto regularnie czyścić je z popiołu). Ogrzewanie domu jest więc nieco skomplikowane, jeśli chcesz używać wyłącznie drewna, ale za to możesz wykorzystać brykiet kominkowy do stworzenia klimatycznego nastroju, paląc nim w salonowym kominku.

Ekogroszek

Alternatywą dla najbardziej tradycyjnego sposobu ogrzewania domu jest stosowanie nowoczesnego paliwa, jakim jest ekogroszek. Jest to nic innego jak rodzaj węgla kamiennego, przetworzony w taki sposób, by przyjął postać niewielkich kuleczek. Wielkość ziaren nie przekracza zazwyczaj 3 centymetrów. Ekogroszek charakteryzuje się śladową zawartością popiołu, siarki czy innych substancji dodatkowych. Jest ekologiczny, łatwy w użyciu, a także stosunkowo tani i wydajny. Jako paliwo zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dla urządzeń grzewczych i może być stosowany w kotłach z podajnikiem. Zanim zdecydujesz się na przerzucenie się na ekogroszek, warto jednak upewnić się, że możesz z niego korzystać przy Twoim typie pieca. Chyba, że dopiero budujesz dom – wtedy od początku nastawiaj się na szukanie modeli na ekogroszek.

Gaz płynny

Gaz, chociaż cieszy się stosunkowo dużą popularnością, nie jest najlepszym paliwem do ogrzewania budynków. Jeżeli porównasz go z węglem, ekogroszkiem czy różnymi postaciami drewna, dojdziesz do wniosku, że paliwo tego typu może wystarczyć do zasilania przede wszystkim ogrzewania pomocniczego. Gaz płynny powinien więc być uzupełniającym źródłem ciepła, a nie podstawowym paliwem do ogrzania domu. Może znaleźć za to swoje zastosowanie gdzie indziej – na przykład w kuchni, jako paliwo do kuchenek gazowych lub turystycznych. Być może nie masz jednak innego wyjścia i lokalizacja oraz geoparametry Twojej działki zmuszają Cię do zastosowania gazu jako źródła ogrzewania. W takiej sytuacji skontaktuj się ze specjalistą i ustal konieczne środki i zasady bezpieczeństwa, ponieważ gaz płynny jest cieczą łatwopalną i wybuchową.

Fot.: _Alicja_/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lampa owadobójcza. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Lampa owadobójcza. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Szukasz lampy owadobójczej do swojego mieszkania albo ogrodu? Dowiedz się, jaką warto kupić.
Rozmaryn w kuchni. Uprawa, właściwości i zastosowanie
Rozmaryn w kuchni. Uprawa, właściwości i zastosowanie
Rozmaryn jest aromatyczny i ma mnóstwo właściwości. Zaproś go do swojej kuchni, a Twoje potrawy zyskają niesamowity smak!
Jak prawidłowo pielęgnować deski tarasowe z drewna świerkowego
Jak prawidłowo pielęgnować deski tarasowe z drewna świerkowego
Odkryj, jak pielęgnować drewniane deski tarasowe, aby przetrwały lata. Poznaj najlepsze praktyki dotyczące konserwacji desek tarasowych wykonanych z drewna świerkowego.
Ostatnie wpisy