Parasole ogrodowe. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Strefa relaksu
Parasole ogrodowe. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy przychodzą ciepłe dni lata, a słońce przypieka, z przyjemnością spędzamy czas na świeżym powietrzu i w ogrodzie. Niestety, kiedy temperatury oscylują w granicach 30℃, a promienie słoneczne są bezlitosne, musimy zadbać również o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. 

Wtedy z pomocą przychodzą nam parasole ogrodowe, zapewniając nam cień i ochronę nawet w samo południe. Pozostaje tylko pytanie, który parasol będzie najlepszy i na co musimy zwrócić uwagę, decydując się na konkretny model?

Wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniego parasola ogrodowego nie powinien przysporzyć żadnego kłopotu. Niestety różnorodność materiałów, rozmiarów, kolorów i konstrukcji dostępnych obecnie w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Musimy zdać sobie również sprawę, że każdy z nas ma inne potrzeby. Są jednak pewne elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę niezależnie od naszych preferencji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając parasol ogrodowy?

Materiał, podstawa

Choć zwykle na pierwszym miejscu często pojawia się wygląd, nie jest on tak istotny, jak materiał, z którego wykonany został parasol. Kupując tego typu sprzęt do ogrodu bądź na taras, raczej zależy nam na dobrej inwestycji, która posłuży przez wiele lat, a nie tylko przez jeden sezon. Parasol jest narażony na ciągłe działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce, wiatr i deszcz. Dlatego też tak ważne są materiały, z których wykonane zostały szkielet i jego pokrycie. Warto się zastanowić nad modelami powleczonymi tworzywem sztucznym, który jest odporny na wodę i odbarwienia.

Oprócz materiału ważna jest również podstawa, na której opiera się cała konstrukcja. W tym przypadku kluczowy będzie również fakt, czy parasol będzie na stałe ustawiony w jednym miejscu, czy jednak będzie przenoszony. Od tego będzie zależeć wybór odpowiedniego sposobu montażu i podstawy. Te pierwsze są bardziej stabilne i mogą oprzeć się na przykład silnym wiatrom, jednak ciężka podstawa jest trudna do transportu. Mniejsze modele, na przykład wbijane w podłoże, w każdej chwili przeniesiesz, jednak musisz liczyć się z tym, że nawet odrobinę silniejszy wiatr może je uszkodzić bądź porwać.

Pod względem konstrukcji możemy wyróżnić parasole z nogą boczną bądź centralną. Modele boczne rewelacyjnie sprawdzą się zwłaszcza ustawione nad stołem czy leżakami, nie będą zakłócały przestrzeni.

Wielkość

To kolejny parametr, który dobieramy do naszych potrzeb. Wielkość parasola musi być dopasowana do przestrzeni, którą ma osłonić, na przykład kącika wypoczynkowego w naszym ogrodzie czy części tarasowej z ustawionymi leżakami. W sprzedaży dostępne są parasole o średnicy od ok. 2 metrów aż do niemal 6 metrów. Te ostatnie ze względu na trudności w rozkładaniu często są wyposażone w tzw. kołowrotki, dzięki którym w szybki i prosty sposób rozłożysz i złożysz parasol.

Wygląd i estetyka

Ważne, by parasol mimo wszystkich swoich parametrów nadal komponował się z pozostałymi elementami ogrodu i tarasu. Tu istotne będą stylistyka, kolor, a także materiał. 

Ciekawym i stosunkowo nowym rozwiązaniem są również parasole z wbudowanymi modułami LED podświetlającymi od razu przestrzeń pod nimi. To świetny patent na wieczorne spotkania czy czytanie książek na leżaku nawet po zmroku.

Zdj. główne: mtockner/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak inteligentne sterowanie może zwiększyć efektywność ogrzewania podłogowego?
Jak inteligentne sterowanie może zwiększyć efektywność ogrzewania podłogowego?
Dowiedz się, jak innowacyjne metody inteligentnego sterowania mogą znacząco poprawić efektywność Twojego ogrzewania podłogowego i jak wpłynąć na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem.
Studzienki wodomierzowe – co należy o nich wiedzieć?
Studzienki wodomierzowe – co należy o nich wiedzieć?
Do czego służą studzienki wodomierzowe? Gdzie mogą znaleźć zastosowanie? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.
Warzywa bez chemii. Jak uprawiać ekologiczne warzywa?
Warzywa bez chemii. Jak uprawiać ekologiczne warzywa?
Choć ekologiczna uprawa warzyw wydaje się skomplikowana i pracochłonna, to nie jest niemożliwa. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się więcej.
Ostatnie wpisy