Jakie meble wybrać do ogrodu, aby służyły wiele lat?

Strefa relaksu
Jakie meble wybrać do ogrodu, aby służyły wiele lat?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aranżacja ogrodu wymaga zwrócenia uwagi na bardzo istotną kwestię: działanie na meble zewnętrzne zmiennych warunków atmosferycznych. Ich wpływ może obniżać trwałość mebli, wpływać na ich kolor lub inne parametry, a także ułatwiać atakowanie drewna mikroorganizmom i insektom.

Meble ogrodowe z drewna

Meble ogrodowe i tarasowe najczęściej wykonane są z drewna – i nic dziwnego! Ten materiał jest elegancki i ponadczasowy, pasuje do każdego stylu i świetnie współgra z naturalnym, zielonym otoczeniem. Różne rodzaje drewna mają różne kolory, dlatego meble drewniane niezwykle łatwo jest dopasować do gustu estetycznego osoby aranżującej ogród. W dodatku właściwa impregnacja drewna i dbanie o meble wykonane z tego materiału może sprawić, że będziesz cieszyć się ich obecnością w swoim ogrodzie przez całe lata.

Należy jednak pamiętać również o wadach drewna. Przede wszystkim nie jest to z pewnością najbardziej trwały materiał, co może przyczyniać się do jego dużej podatności na działanie czynników atmosferycznych. Większość rodzajów drewna wymaga z tego powodu regularnej impregnacji i konserwacji. W dodatku meble drewniane są stosunkowo ciężkie – dzięki temu nie porwie ich wiatr, ale manipulowanie nimi w obrębie ogrodu może być utrudnione.

Meble ogrodowe z technorattanu

Alternatywną dla mebli drewnianych są modele wykonane z technorattanu. Do ich zalet należą wysoka trwałość, niska cena oraz odporoność na ścieranie. Są to również meble łatwe do czyszczenia, odporne na różne warunki pogodowe (w tym na śnieg oraz wysokie temperatury i ostre światło słoneczne) i niepochłaniające wilgoci. Dzięki tym cechom meble technorattanowe zachowują swój świetny wygląd przez bardzo długi czas. Są również łatwe w utrzymaniu, nie wymagają impregnacji ani konserwacji, a także mają niewielką masę, przez co łatwo jest je przestawiać i dowolnie aranżować ogrodową przestrzeń.

Meble ogrodowe aluminiowe

Jeszcze inną opcją na meble ogrodowe i tarasowe są modele wykonane z aluminium. Ten niezwykle lekki materiał nie jest podatny na rdzewienie, dzięki czemu, w przeciwieństwie do mebli żelaznych, ma potencjał zachować się w doskonałej kondycji przez lata. Meble aluminiowe są też zazwyczaj bardzo poręczne, co wynika z możliwości ich składania – znacząco ułatwia to przechowywanie ich po sezonie. Niestety, ich mała masa może wpływać na zwiększenie ryzyka porwania mebli przez wiatr. Są również potencjalnym łupem dla ogrodowych złodziei, ponieważ łatwo je przenosić. 

Meble ogrodowe wiklinowe

Wiklinowe meble ogrodowe i tarasowe kojarzą się z wsią i tradycją. Są piękne, klimatyczne, rustykalne i ponadczasowe. Mówi się wręcz o tym, że mają dekoracyjny charakter, co z pewnością należy do ich największych zalet. W porównaniu do mebli żelaznych lub drewnianych są też stosunkowo lekkie i łatwe w przenoszeniu, jednak rzadko kiedy się składają, co może utrudniać ich przechowywanie w czasie zimy. Meble wiklinowe najlepiej sprawdzą się w zadaszonych miejscach – altanach lub na tarasach – ponieważ pochłaniają wilgoć i mogą ulegać szybkiemu niszczeniu, jeśli zostaną wystawione na działanie takich czynników atmosferycznych jak deszcze. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Mike B

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tuje ogrodowe. Uprawa i pielęgnacja
Tuje ogrodowe. Uprawa i pielęgnacja
Chcesz mieć piękne tuje w ogrodzie? Przeczytaj, w jaki sposób należy o nie dbać.
Nabiał w diecie — jakie produkty wybierać?
Nabiał w diecie — jakie produkty wybierać?
Które z nich warto spożywać regularnie?
Nasiona traw – niezbędny zakup do każdego ogrodu
Nasiona traw – niezbędny zakup do każdego ogrodu
Właściciele ogrodów co najmniej raz do roku kupują nasiona traw. Zielona trawa jest w ogrodzie niezbędna. Ma ona ogromny wpływ na nasz komfort, posiada również walory dekoracyjne.
Ostatnie wpisy