Rośliny iglaste to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Pięknie się prezentują oraz są gwarancją cienia i prywatności. Jak jednak dbać o iglaki, aby rosły zdrowo? Dowiedz się wszystkiego o uprawie i pielęgnacji ogrodowych iglaków z tego artykułu.
Iglaki to bardzo zróżnicowana rodzina roślin. Dzięki bogatej różnorodności pozwalają na różne zastosowanie w kształtowaniu krajobrazu w Twoim ogrodzie. Co warto wiedzieć o iglakach? Przede wszystkim są to rośliny, które doskonale czują się w polskim klimacie. Charakteryzują się one małymi wymaganiami uprawowymi oraz małą podatnością na choroby i szkodniki, przez co są tak chętnie wybierane do przydomowych ogrodów. Większość iglaków to także rośliny zimozielone, co oznacza, że również w okresie zimowym prezentują się pięknie. A jak wygląda wielkość i dynamika wzrostu iglaków? Zależy to oczywiście od gatunku oraz uprawy, jednak zdecydowana większość iglaków rośnie dość wolno – roczne przyrosty wynoszą około 10 centymetrów, a w przypadku gatunków karłowatych maksymalnie kilka centymetrów.
Zastanawiasz się, jakie warunki są najdogodniejsze dla uprawy iglaków oraz czy Twój ogród będzie dla nich dobrym miejsce?
Rośliny iglaste przede wszystkim lubią słońce. Najlepszym miejscem dla nich będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wyjątkiem są mikrobioty syberyjskie i cisy, które lepiej rosną w cieniu. Jeśli zaś chodzi o wymagania glebowe, to zdecydowana większość gatunków dobrze rośnie na większości naturalnie występujących gleb w Polsce. Jest to bardzo korzystne z punktu widzenia uprawy, ponieważ nie jest konieczne przygotowywanie specjalnego podłoża. Większym ograniczeniem w uprawie niektórych gatunków iglastych może być natomiast wilgotność gleby.
Myśląc o uprawie iglaków, należy koniecznie uwzględnić także miejsce i termin sadzenia roślin. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby nie sadzić wolnorosnących iglaków w pobliżu silnie rosnących drzew liściastych. Jeśli zaś chodzi o termin sadzenia, to najbardziej dogodna będzie wiosna lub jesień.
Nie można też zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji iglaków. Szczególnie ważna jest pielęgnacja świeżo posadzonych iglaków. Zaraz po posadzeniu należy przeprowadzić tak zwane cięcie korekcyjne, czyli usunięcie wszystkich uszkodzonych pędów. Ważne jest także obfite podlanie nowych iglaków. Warto też przeprowadzić ściółkowanie podłoża.
A jak pielęgnować iglaki, które rosną w ogrodzie od jakiegoś czasu? Przede wszystkim pamiętaj, aby podlewać je rzadko, ale bardzo obficie. Warto także wprowadzić nawożenie mineralne. Ponadto w przypadku iglaków takich jak jodły i świerki dość częstym zjawiskiem jest wytwarzanie kilku przewodników. W takiej sytuacji należy niezwłocznie usunąć przewodniki konkurujące z głównym pędem. Dzięki takiej pielęgnacji możesz mieć pewność, że Twoje ogrodowe iglaki będą rosły pięknie i zdrowo.
Zdj. główne: Portia Weiss/unsplash.com