Gotowy domek letniskowy. Ile kosztuje, gdzie szukać?

Gotowy domek letniskowy. Ile kosztuje, gdzie szukać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak znaleźć wymarzony domek letniskowy w przystępnej cenie? Ile pieniędzy trzeba przygotować, aby miło i bezproblemowo spędzić wakacje? Dowiedz się, o czym należy pamiętać przy szukaniu idealnego „letniaka”!

Zastanów się nad lokalizacją

Na początek zastanów się, w którym miejscu postawisz domek. Upewnij się, że planowana lokalizacja pozwoli na optymalną aranżację działki. Ustal, czy masz w planach np. postawienie żywopłotu, huśtawki, bądź zasadzenie drzew. Te kwestie wymagają przemyślenia przed postawieniem fundamentów. Warto mieć też na uwadze ekspozycję na promienie słoneczne. Jeśli chcesz uprawiać rośliny w okolicy domku, zadbaj aby były właściwie oświetlone i nie kolidowały z domkiem. Zauważ również, że dobrze jest ulokować „letniak” w jak najwyższym miejscu działki. W innym przypadku może grozić Ci zalewanie, nadmierne namakanie drewna oraz zapadanie się fundamentów. Przed postawieniem, zastanów się dodatkowo, w jakiej orientacji chcesz postawić domek. Weź przy tym pod uwagę sposób padania promieni słonecznych do pomieszczeń. Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów, będzie Ci łatwiej dokonać świadomego zakupu.

Zwróć uwagę na prawo

Przy kupowaniu domku letniskowego nie można zapomnieć o obowiązującym prawie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Wybór miejsca i metraż jest tu kluczowy.  Jeśli powierzchnia użytkowa Twojego domku przekracza 35 m2, musisz zwrócić uwagę na przeznaczenie wybranej działki w miejscowym planie. Takiego lokum nie można bowiem prawnie postawić na terenie przeznaczonym m.in. pod produkcję rolną. Jeśli zaś Twój „letniak” w obrębie murów jest mniejszy niż 35 m2,  możesz ulokować go bez pozwolenia na budowę. Musi być to jednocześnie budynek parterowy, o ewentualnym nieużytkowym poddaszu. Taką budowę wystarczy zgłosić do starostwa powiatowego, załączając odpowiedni formularz i mapę z wyznaczonym miejscem.

Przygotowanie podłoża i dodatkowe koszty

Kiedy już posiadasz działkę, plan i ewentualne wymagane pozwolenie, możesz przejść do zaplanowania podłoża pod domek. Musisz wykopać dół odpowiadający powierzchni domu, a także zadbać o wypełnienie go właściwymi warstwami kruszyw. Na tak przygotowanym podłożu powinieneś położyć betonowe bloczki. To na nich stanie Twój domek. Na tym etapie możesz już poprowadzić kanalizację, która znajdzie się pod podłogą. Przygotowanie podłoża to koszt około 6 tys. zł. Montaż domku i „kotwienie” to łącznie 7 tys. zł. Ewentualna impregnacja mieści się w 2800 zł. Pamiętaj też, że przystosowanie domku do całorocznego standardu może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Papa podkładowa to koszt od 2300 zł, pokrycie dachu 3600 zł, ocieplenie podłogi 2800 zł, ocieplenie dachu 6200 zł, instalacja rynien 1300 zł, a montaż okiennic 2800 zł. Ocieplenie ścian jest jedną z najdroższych usług – to około 13 tys. zł.

Gdzie znaleźć wymarzony domek?

W tej kwestii niezawodny jest Internet. Możesz sprawdzić fora i grupy dyskusyjne poświęcone domkom letniskowym. Z pewnością uda Ci się znaleźć posiadaczy domków, chętnych do podzielenia się swoją opinią.  Dobrze jest też przejrzeć serwisy sprzedażowe. Niezawodne jest oczywiście zobaczenie wymarzonego domku na żywo. Może się okazać, że zauważysz coś, co było trudne do wychwycenia na zdjęciach. Rynek jest tak bogaty, że na pewno znajdziesz domek dla siebie. Mimo to, aby dokonać świadomego zakupu, musisz sprawdzić opinie o wybranej firmie oraz przeprowadzić rozmowę ze sprzedawcą.

Ile kosztuje gotowy domek letniskowy?

Koszty są zależne przede wszystkim od powierzchni użytkowej wybranego domku. Może to być mała chatka o polu 8–10 m2, ale też przestronny dom do użytku całorocznego. Najmniejsze domki można dostać już od około 25 tys. zł. „Letniaki” w okolicach 35 m2 zaczynają się już od 55 tys. zł, zaś 65-metrowe od 65 tys. zł. Niektóre z droższych lokum mogą posiadać gotowe instalacje oraz wliczone zaopatrzenie. Całoroczne przeważnie są dodatkowo ocieplone i wyposażone w okiennice oraz rynny. Mogą być również pokryte papą bądź blachodachówką.

Zdj. główne: Mona Eendra/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne krzesło do relaksu dla Twojego salonu?
Jak wybrać idealne krzesło do relaksu dla Twojego salonu?
Odkryj, jak wybór odpowiedniego krzesła do relaksu może odmienić wygląd i atmosferę Twojego salonu. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas jego zakupu.
Palenisko. Alternatywa dla ogniska
Palenisko. Alternatywa dla ogniska
Ognisko to wyjątkowa forma spędzania czasu z rodziną lub z przyjaciółmi. Założenie swojego paleniska daje możliwość bezpiecznego cieszenia się klimatem ogniska. Przekonaj się, czy warto zakładać takie palenisko w ogrodzie.
Wystrój wnętrz – jak udekorować pomieszczenie?
Wystrój wnętrz – jak udekorować pomieszczenie?
Szukasz inspiracji, jak sprawić, aby każde pomieszczenie stało się bardziej przytulne i spersonalizowane? Wybieramy popularne metody ozdabiania wnętrz.
Tagi
Ostatnie wpisy