Podest tarasowy kompozytowy. Jak układać krok po kroku

Podest tarasowy kompozytowy. Jak układać krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Taras kompozytowy coraz częściej zastępuje klasyczne, drewniane deski. Nic dziwnego. Cechuje się wyjątkową odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne i czynniki zewnętrzne. Jak ułożyć podest tarasowy kompozytowy w ogrodzie?

Zacznij od projektu

Każdy remont czy budowę musimy zacząć od dokładnego wymierzenia przestrzeni. Zaniedbanie tej podstawowej czynności często prowadzi do błędów na późniejszych etapach, a te już nie tak łatwo naprawić. 

Zmierz swój taras i na tej podstawie przygotuj projekt lub zleć jego wykonanie. Sprawdź, czy na tej przestrzeni na pewno da się umieścić wszystko to, co planujesz. Również na etapie projektu możesz zastanowić się, w jaki sposób chcesz ułożyć deski na tarasie. Prostopadle, równolegle czy ukośnie – niezależnie od Twoich preferencji, na pewno znajdziesz materiał, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Gdy projekt będzie gotowy, pora udać się do sklepu.

Wyprawa po materiały

Mając przygotowany projekt i dokładne wymiary swojego tarasu, możesz przyjrzeć się ofercie sklepów budowlanych. Nie spiesz się, porównaj ceny, sprawdź różnorodność kolorów i rodzajów desek tarasowych. Możliwości masz naprawdę mnóstwo!

Gdy już znajdziesz swoje wymarzone deski, dokonaj odpowiedniego zakupu. Pamiętaj, że lepiej jest kupić więcej materiału niż za mało. W czasie budowy deski zawsze mogą ulec zniszczeniu czy zagubić się i trzeba będzie je zastąpić. Pamiętaj również o zakupieniu kołków rozporowych. Choć standardowy zestaw desek tarasowych zawiera klipsy oraz listwy, kołków w nim nie znajdziesz.

Przygotuj podłoże

Aby podest kompozytowy sprawdził się przez wiele lat, a nie tylko jeden sezon, już od samego początku musisz podejść do sprawy rzetelnie. Upewnij się, czy ziemia, na której będziesz układać kompozyt, jest równa i stabilna. Jeśli tak, możesz przejść do następnego punktu, a jeśli nie, to jest moment na odpowiednie przygotowanie podłoża.

Jeśli w miejscu, w którym chcesz ułożyć taras, rośnie trawa, potrzebujesz zagęszczarki (nie jest konieczny zakup nowego urządzenia, wystarczy, skorzystasz z wypożyczalni elektronarzędzi w Twojej okolicy). Pozwoli Ci na wyrównanie ziemi. Dobrze także zastosować geowłókninę, która zapobiegnie wzrostowi roślin – w innym wypadku z czasem zaczęłyby one wystawać spomiędzy kompozytu.

Alternatywą dla zagęszczarki może być betonowa wylewka. Warto tutaj zwrócić uwagę na obecność niewielkiego spadku, który pozwoli na odprowadzenie wody. Inaczej jedna ulewa wystarczy, żeby cała Twoja praca poszła na marne.

Budowa krok po kroku

Przyszedł czas na najważniejszy moment – budowę Twojego tarasu. 

  1. Ułóż deski tarasowe bez montowania ich. W ten sposób dowiesz się, czy na pewno podoba Ci się ten rodzaj ułożenia, czy masz odpowiednią ilość desek i będziesz mógł dokonać ewentualnych zmian bez zorientowania się o błędzie, gdy będzie już za późno na korektę.
  2. Rozmieść legary kompozytowe. Legary należy układać prostopadle do desek, w odległości około 40 centymetrów od siebie. W ten sposób zapewnisz nawierzchni stabilność.
  3. Przykręć legary do podłoża za pomocą kołków rozporowych.
  4. Przymocuj deski do legarów za pomocą odpowiedniego łącznika. Pamiętaj o tym, by zachować między deskami odpowiednie odstępy.
  5. Skróć deski. Pamiętaj, by zrobić to dopiero, kiedy wszystkie zostaną ułożone.
  6. Przymocuj tak zwaną maskownicę do desek kompozytowych, czyli listwę maskującą. To one zapewnią estetyczny wygląd tarasu.

zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne środki do prania: przewodnik po różnych typach detergentów?
Jak wybrać idealne środki do prania: przewodnik po różnych typach detergentów?
Zobacz jak ocenić, który detergent do prania będzie najodpowiedniejszy dla Twojego domu. Dowiedz się więcej o różnicach między typami środków do prania i wybierz najbardziej efektywny.
Zupa z botwiny z ziemniakami — przepis
Zupa z botwiny z ziemniakami — przepis
Skusiłaś się w warzywniaku na młodą botwinkę, ale nie masz pomysłu co z nią zrobić? Podpowiadamy, jak ugotować z niej pyszną zupę!
Zalety i zastosowanie pianki poliuretanowej w izolacji poddaszy
Zalety i zastosowanie pianki poliuretanowej w izolacji poddaszy
Odkryj niezliczone korzyści i praktyczne zastosowania pianki poliuretanowej. Dowiedz się, dlaczego jest to idealny materiał do izolacji poddaszy.
Ostatnie wpisy