Ogród z oczkiem wodnym. Pomysły i aranżacje

Ogród z oczkiem wodnym. Pomysły i aranżacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lato zbliża się wielkimi krokami i nadszedł czas, aby rozpocząć planowanie swojej przydomowej oazy nie tylko z roślinami i kwiatami, ale także z możliwością dodania projektu stawu. Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu podczas ciepłych letnich miesięcy, a masz już ogród, warto dodać do niego oczko wodne. 

Miejsce

Zaprojektowanie całego krajobrazu, w tym stawu, byłoby idealne, jednak większość zainstalowanych stawów jest dostosowywana do istniejącej scenerii. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy dokładnie rozważyć związek stawu z resztą krajobrazu. 

Wielkość

Wielkość stawu jest bardzo ważna. Im mniejszy staw, tym większy wpływ będą miały sezonowe i dobowe wahania temperatury i tym mniej stabilne będzie środowisko wodne. Uważa się, że minimalny rozmiar dla zdrowego, zrównoważonego stawu wynosi około 4,5 metra kwadratowego powierzchni.

>> Przeczytaj też: Jak zamontować ogrodowy prysznic?

Głębokość

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na ogólny stan stawu jest głębokość – powinna wynosić od 45 do 60 cm. Większa głębokość nie jest konieczna i może stanowić zagrożenie podczas konserwacji. Jeśli nie ma miejsca na odpowiednią powierzchnię, można to do pewnego stopnia zrekompensować, zwiększając głębokość stawu.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wykorzystanie dużej przestrzeni lub kopanie jest zbyt wielką pracą, nie wszystko jest stracone. Rozważmy beczkowaty ogród wodny. Przy odpowiednim doborze roślin i zimowej pielęgnacji może to być realne rozwiązanie. 

oczko wodne
Photo by margo75 from Pixabay.com

Kształt 

Jeśli staw ma osiągnąć swój potencjał, kształt powinien być kompatybilny z tymi w Twoim ogrodzie. Jeśli ma on styl formalny, to kąty, linie i gładkie łuki powinny zostać powtórzone w kształcie stawu, najlepiej w układzie koncentrycznym. Jeśli Twój krajobraz jest nieformalny, ta swoboda linii i formy powinna znaleźć odzwierciedlenie w mniej geometrycznym projekcie. Jeśli oczko wodne jest zbudowane z elastycznych wkładek, masz prawie nieograniczone możliwości; jeśli jednak zdecydujesz się na użycie wstępnie uformowanej wkładki skorupowej, opcje będą bardziej ograniczone.

>> Przeczytaj także: Gotowe oczka wodne – hit czy kit?

Rozmiar 

Rozmiar Twojego stawu powinien być kwestią proporcji. Jeśli ma zajmować wyróżniające się miejsce, jego rozmiar powinien to odzwierciedlać, zajmując większą część obszaru. Jeśli jest niuansem lub akcentem, powinien być proporcjonalny do innych elementów ogrodu.

Obrzeża

Materiały obrzeża pomagają powiązać element wodny z ogólnym schematem ogrodu. Do zaakcentowania stawu można użyć tworzywa takiego jak cegła, kamienie, stalowe obrzeża lub drewno. 

Użyj kolorów, faktur i form poszczególnych elementów obrzeży, aby uzupełnić lub wzmocnić pozycję, jaką Twój staw zajmuje w ogólnej hierarchii krajobrazu. W każdym przypadku tworzywa te powinny stanowić uzupełnienie wszelkich już zastosowanych materiałów obrzeży. Zdecyduj na wczesnym etapie projektowania, jaki rodzaj obrzeża zostanie użyty. Decyzja ta ma istotny wpływ na fazę budowy.

Wybór materiałów budowlanych 

Wybór materiałów powinien uwzględniać koszt, oczekiwaną żywotność materiału, wymagania instalacyjne, dostępność na danym obszarze oraz sposób, w jaki mogą się łączyć z istniejącymi materiałami w Twoim otoczeniu. Folia jest ogólnie najważniejszym i najdroższym elementem ogrodu wodnego. Oto kilka przykładów wykładzin w kolejności od najkrótszej do najdłuższej żywotności:

  1. PVC – 7 do 15 lat.
  2. Butyl lub kauczuk – 30 lat.
  3. Włókno szklane – 50 lat.
  4. Beton – żywotny, jeśli jest wykonany poprawnie, ale jest to bardzo trudne i wymaga wielu umiejętności.

Rośliny 

Wybór roślin do stawu jest oczywiście jednym z głównych rozważań projektowych. Jednak, jak wspomniano wcześniej, większość stawów jest dostosowywana do istniejącego krajobrazu, więc aby uzyskać najlepsze wyniki, rośliny wybrane do oczka muszą współgrać z tymi już istniejącymi w ogrodzie. Niektóre elementy projektowe, o których należy pamiętać, próbując dopasować staw do krajobrazu lub kontrastować z nim, to: ogólna tekstura rośliny, kolor i długość kwitnienia, rodzaj i tekstura liści (w tym efekty różnorodności), wysokość oraz ogólna forma. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Olka 22.04.2021

    Uwielbiam filmy tego pana 🙂

Rekomendowane
Warzywa z piekarnika – propozycje
Warzywa z piekarnika – propozycje
Wydawałoby się, że gorące potrawy pasują tylko do chłodnych, jesiennych i zimowych dni. Nic bardziej mylnego. Największy wybór świeżych warzyw mamy właśnie latem, dlaczego więc z tego nie skorzystać?
Kilka pomysłów na wyposażenie w ogrodzie
Kilka pomysłów na wyposażenie w ogrodzie
Jeśli szukasz pomysłu na ładne wyeksponowanie swoich roślin - zapraszamy do lektury, a dowiesz się, po jakie artykuły sięgnąć, aby Twoje rośliny jeszcze lepiej się prezentowały.
Parasole ogrodowe. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Parasole ogrodowe. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Stwórz swoją wymarzoną strefę relaksu dopasowaną do Twoich potrzeb i zabezpiecz się przed deszczem i ostrym słońcem, wybierając idealny parasol ogrodowy. Sprawdź z nami, na co musisz zwrócić uwagę!
Ostatnie wpisy