Jesienne porządki w ogrodzie. Przygotuj ogród na zimę

Jesienne porządki w ogrodzie. Przygotuj ogród na zimę
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każda pora roku w ogrodzie rządzi się własnymi prawami. Jesienią należy pamiętać o tym, aby dokładnie przygotować ogród na przyjście mrozów i śniegu. Jednak jak uporządkować ten teren, aby nic w nim nie gniło czy nie zalegało pod warstwą białego puchu? Oto jak zabrać się do jesienno-zimowych porządków i o czym absolutnie nie można zapomnieć!

Zima w ogrodzie – zadbaj o porządek

W ogrodzie powinien panować ład i porządek. Każda roślina wymaga także innego strzyżenia, nawożenia i warunków. 

Aby w pełni zadbać o ogród, należy na wstępie pozbyć się wszystkich śmieci i liści. Jeśli zostawimy je pod grubszą warstwą śniegu, mogą zacząć gnić. To samo tyczy się dłuższych pędów trawy, która powinna być odpowiednio krótko skoszona. Dzięki temu nie odgniecie się i nie zniszczy się zimą. Tyczy się to również gałęzi drzew, krzewów i żywopłotu. Jedynie iglaki nie wymagają większych zabiegów, ponieważ są odporne na wpływ chłodu.

Szczególnie należy uważać na rośliny, które nie są odporne na niskie temperatury. Należy je przechowywać w osłoniętym miejscu, w którym panuje temperatura na poziomie minimum 10 stopni Celsjusza. To jednak nie wszystko. W ogrodzie często znajdują się meble, które również wymagają właściwego zabezpieczenia i konserwacji. 

Aby móc pomieścić wszystkie elementy znajdujące się wokół domu, warto zadbać zawczasu o komórkę, którą można ustawić w ogrodzie. Na rynku znaleźć można propozycje, które pięknie się prezentują, a do tego są bardzo pojemne. Możesz w nich z powodzeniem schować meble, a nawet rośliny, które tego wymagają. Warto również wygospodarować miejsce na kosiarkę, i inne narzędzia ogrodnicze. Nie są one bowiem odporne na wpływ niskich temperatur i dużej wilgoci.

Ochrona roślin w ogrodzie – jak uchronić je przed mrozem?

Zanim zabierzesz się za porządki w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na to, które rośliny są odporne na mróz. Warto wówczas zabezpieczyć jedynie korzenie. Można to zrobić przy pomocy chrustu lub syntetycznych produktów, które sprawią, że ziemia w tym miejscu zachowa odpowiednią temperaturę. Możesz także przymocować dookoła mniejszych drzewek plastikowe wzmocnienie, które ochroni rośliny przed porywistym wiatrem i chłodem. 

Skupmy się na pozostałych elementach, które znajdują się w ogrodzie. Wiele osób, zwłaszcza na większym terenie, ma oczko wodne, które latem i wiosną stanowi świetną ozdobę. Zimą warto zabezpieczyć to miejsce przed zniszczeniem. Możesz wówczas skorzystać ze specjalnej grubej folii, którą zakupisz w każdym sklepie ogrodniczym i zakryjesz oczko. Wspaniale zdaje egzamin, a do tego po sezonie zimowym bez trudu ją usuniesz i będziesz mógł cieszyć się świetnym wyglądem wody.

Zdj. główne: Lucas van Oort/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak robić nalewki z owoców? To łatwe!
Jak robić nalewki z owoców? To łatwe!
Chcesz samodzielnie przygotować nalewkę owocową? Sprawdź, czego potrzebujesz i o czym musisz pamiętać, by wyszła smaczna i aromatyczna.
Co zrobić, aby dom był ekologiczny?
Co zrobić, aby dom był ekologiczny?
Zastanawiasz się, jakie kroki możesz podjąć, aby Twój dom był bardziej ekologiczny? Dowiesz się z tego artykułu!
Walec do trawy. Zrób to sam
Walec do trawy. Zrób to sam
Walec do trawy to uniwersalne narzędzie, które pomaga dbać o trawnik. W zależności od rodzaju może napowietrzać glebę lub wyrównywać ubytki. Nie musisz jednak wydawać na niego fortuny – zrób go sam!
Ostatnie wpisy