Jakie urządzenia pomogą w hodowaniu roślin?

Jakie urządzenia pomogą w hodowaniu roślin?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Uprawa roślin to jedno z najpopularniejszych hobby. Ogrodnictwo słynie nie tylko z dostarczanego relaksu, ale również niezwykłych efektów pracy – grządek i rabat, od których trudno oderwać wzrok. Ciebie również pociąga spędzanie wolnego czasu w ten sposób? Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z hodowlą roślin, koniecznie przygotuj się na zdobywanie wiedzy na ich temat oraz wyposażenie się w niezbędne, ogrodnicze narzędzia pracy.

Ogród, szklarnia czy parapet?

Miejsc, w których możesz rozpocząć swoją hodowlę jest wiele. Należą do nich przede wszystkim należące do Ciebie tereny zielone. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego z ogrodem albo działki, możesz zacząć swoją przygodę z ogrodnictwem właśnie tam. Dla tych, którzy mają stosunkowo duży budżet i posiadają własny kawałek ziemi, alternatywą może być również wybudowanie szklarni. Tego typu miejsce, wyposażone w energooszczędne lampy cfl zapewniające Twojej hodowli odpowiednie natężenie światła w każdej porze roku, regulatory temperatury oraz nawilżacze powietrza może stanowić doskonałą bazę do oddawania się pasji przez cały rok. Dla osób wynajmujących lub posiadających mieszkania w blokach opcji jest niestety trochę mniej – a najpopularniejszymi z nich jest hodowla roślin na balkonie albo parapecie. Nie wszyscy będą usatysfakcjonowani tego typu rozwiązaniem, stanowi ono jednak doskonały wstęp do przygody z ogrodnictwem.

Zapewnij roślinom odpowiedni światło

Podstawową potrzebą roślin jest światło. Dzięki energii słonecznej mogą one prowadzić fotosyntezę. Jak na pewno pamiętasz ze szkoły, skutkiem ubocznym tego procesu jest produkcja tlenu, który jest niezbędny ludziom i zwierzętom do oddychania. Dla roślin fotosynteza ma jednak znacznie bardziej fundamentalny sens – dzięki niej produkują dla siebie substancje odżywcze, dlatego bez dostępu do światła rośliny umierają z powodu niedoboru składników odżywczych. Jak zapobiec takiej sytuacji? Zadbaj, by Twoja hodowla miała dostęp do światła. Większość roślin potrzebuje go przez 8-12 godzin na dobę, możesz się jednak o tym upewnić, czytając literaturę na temat hodowanych przez Ciebie gatunków. Jeżeli naturalne światło nie jest dostępne wystarczająco długo (na przykład ze względu na krótsze, zimowe dni), postaraj się zadbać o dodatkowe, sztuczne oświetlenie.

Woda – upewnij się, że Twoja hodowla nie uschnie

Drugą podstawową potrzebą roślin jest woda. Wszystkie rośliny mają systemy korzeniowe, które pozwalają im czerpać cenną wodę oraz zawarte w niej minerały z ziemi (w wyjątkowych sytuacjach z powietrza lub wprost ze zbiorników wodnych). Niektóre gatunki roślin wykształciły dodatkowe struktury, na przykład włoski, które umożliwiają im pobieranie wody z otaczającego je powietrza. Do tego rodzaju roślin należą między innymi kaktusy. W ich przypadku przydatne może okazać się posiadanie urządzenia takiego jak nawilżacz powietrza do roślin lub delikatne opryskiwanie pędów wodą przy okazji podlewania. Zwróć również uwagę na to, że o ile niektóre rośliny potrzebują dużo wody i muszą być podlewane niemal codziennie, innym wystarczy wykonanie tej czynności raz na tydzień czy nawet miesiąc. 

Rośliny także potrzebują miejsca

Tym, o co musisz zadbać (w szczególności, jeśli prowadzisz hodowlę parapetową lub balkonową) jest odpowiednia ilość miejsca. Każda roślina jest inna, ma inne tempo wzrostu i potrzeby, dlatego musisz zorientować się, jakiej wielkości doniczki potrzebujesz, by zapewnić swojemu zielonemu podopiecznemu komfortowe warunki. Wszystko będzie zależało od rodzaju i budowy systemu korzeniowego oraz szybkości wzrostu rośliny. Jeśli nie możesz znaleźć informacj na ten temat w Internecie, postaraj się skontaktować z centrum ogrodniczym lub osobą z doświadczeniem w uprawie danego gatunku.

Zdjęcie główne: pexels.com/Daniel Frese

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ognisko w ogrodzie. Palenisko ogrodowe, ruszty i kociołki
Ognisko w ogrodzie. Palenisko ogrodowe, ruszty i kociołki
Paleniska ogrodowe, kociołki i ruszty raz na zawsze zmienią Twoje postrzeganie grillowania! Zobacz, dlaczego w tym sezonie warto postawić na coś innego niż tradycyjny grill!
Tworzenie oazy spokoju w ogrodzie dzięki naturalnym materiałom
Tworzenie oazy spokoju w ogrodzie dzięki naturalnym materiałom
Odkryj, jak naturalne materiały mogą pomóc Ci stworzyć oazę spokoju w Twoim ogrodzie. Dowiedz się więcej o wybranych materiałach i poszerz swoją wiedzę na temat ich wykorzystania.
Jaki powinien być zbiornik na ścieki?
Jaki powinien być zbiornik na ścieki?
Planujesz założenie szamba na swojej posesji, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Sprawdź, jak wybrać zbiornik betonowy na ścieki, ile może on kosztować i jak go założyć.
Ostatnie wpisy