Drewniana piaskownica dla dzieci krok po kroku

Drewniana piaskownica dla dzieci krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci uwielbiają bawić się w piaskownicy, tworząc budowle i babki z piasku. Jeśli w pobliżu Twojego domu nie ma placu zabaw, piaskownicę możesz umieścić na terenie swojej posiadłości. Wyjaśniamy krok po kroku, jak wykonać ją samodzielnie.

Drewniana i własnoręcznie wykonana piaskownica będzie dobrą alternatywą dla plastikowych modeli, które można dostać w sklepie. Na pewno też zachwyci nasze maluchy, które będą mogły bawić się w pasku i tworzyć swój własny świat fantazji. Dzięki poniższemu poradnikowi dowiesz się, jak krok po kroku zbudować bezpieczną i wygodną piaskownicę.

Co będzie potrzebne, aby zbudować piaskownicę dla dzieci?

Do wykonania drewnianej piaskownicy potrzebujemy:

  • deski sosnowe impregnowane (180 × 15 cm) – 8 sztuk,
  • deski sosnowe impregnowane do wykonania obudowy, pełniącej funkcję siedziska (220 × 30 cm) – 4 sztuki,
  • listwy narożne sosnowe impregnowane – 4 sztuki,
  • deski sosnowe impregnowane do wykonania pokrywy piaskownicy (180 × 15 cm) – 12 sztuk,
  • deski sosnowe impregnowane do wykonania pokrywy piaskownicy (90 × 15 cm) – 4 sztuki,
  • wkrętarka i nierdzewne wkręty do drewna,
  • impregnat do drewna na zewnątrz,
  • przepuszczalna mata (na dno piaskownicy),
  • dwudziestokilogramowe worki z piaskiem – około 20 sztuk.

Wykonanie piaskownicy krok po kroku

Krok 1

Po skompletowaniu niezbędnych materiałów i narzędzi możemy wyznaczyć miejsce, w którym stanie piaskownica. Najlepiej, aby była widoczna z okna, skąd dorośli będą mogli zerkać na bawiące się dzieci. Warto wybrać miejsce zacienione, ale nie pod drzewem, żeby do piaskownicy nie wpadały liście, gałązki i owoce, które zabrudzą piasek. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w pobliżu dużego parasola ogrodowego. Miejsce na piaskownicę wyznaczmy za pomocą palików i sznurka.

Krok 2

Po wyznaczeniu miejsca możemy usunąć trawę i rośliny, a następnie wykopać nieckę o głębokości około 10 cm. Zadbajmy o to, aby jej dno było równe i płaskie: w tym celu usuwamy wszelkie kamienie, korzenie i resztki roślin. Na przygotowanym podłożu układamy przepuszczalną matę. Dzięki niej woda może przenikać w głąb gleby, przez co nie dochodzi do zawilgocenia piasku.

Krok 3

Po przygotowaniu podłoża, przy pomocy listwy i wkrętów do drewna łączymy osiem zaimpregnowanych desek sosnowych, które mają tworzyć ściany boczne naszej piaskownicy.

Krok 4

Następnie przygotowujemy obudowę, która będzie jednocześnie pełnić rolę siedziska. Deski o wymiarach 220 × 30 cm montujemy do utworzonej wcześniej ramy i ścinamy je pod kątem 45°, aby dopasowały się do siebie. Do montażu obudowy wykorzystajmy wkręty do drewna.

Krok 5

Ostatnim krokiem będzie przygotowanie pokrywy na piaskownicę. Ten etap można pominąć i przykrywać piaskownicę na przykład brezentem lub folią, jednak to rozwiązanie nie jest zbyt estetyczne. Najlepiej już podczas budowy zadbać o dwuczęściową pokrywę, która ochroni piasek przed zanieczyszczeniami zwierząt, liśćmi czy opadami. Aby wykonać pokrywę, najpierw układamy równolegle dwie deski o wymiarach 90 × 15 cm, zachowując między nimi 180 cm odstępu. Następnie mocujemy do nich sześć desek o wymiarach 180 × 15 cm, układając je prostopadle. To jedna część pokrywy, analogicznie tworzymy drugą.

Gotową piaskownicę warto polakierować i zaolejować.

Zdj. główne: Alexander Dummer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór odpowiedniej kosy spalinowej – na co zwracać uwagę?
Wybór odpowiedniej kosy spalinowej – na co zwracać uwagę?
Wymiary i obudowa standardowej kosiarki bardzo często nie pomagają w zwinnym pokonywaniu kolejnych metrów. Doskonałą alternatywą, która świetnie sprawdzi się w dosłownie „podbramkowej” sytuacji jest kosa automatyczna.
Oczko wodne dofinansowanie. Kto i ile może uzyskać?
Oczko wodne dofinansowanie. Kto i ile może uzyskać?
Chcesz założyć oczko wodne? Przeczytaj o możliwości uzyskania dofinansowania na ten cel.
Czym przesłonić duże okna?
Czym przesłonić duże okna?
Jak skutecznie i stylowo osłonić okna przed słońcem? Przedstawiamy kilka propozycji, czym przesłonić duże okna w domu.
Ostatnie wpisy