Drewniana piaskownica dla dzieci krok po kroku

Drewniana piaskownica dla dzieci krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci uwielbiają bawić się w piaskownicy, tworząc budowle i babki z piasku. Jeśli w pobliżu Twojego domu nie ma placu zabaw, piaskownicę możesz umieścić na terenie swojej posiadłości. Wyjaśniamy krok po kroku, jak wykonać ją samodzielnie.

Drewniana i własnoręcznie wykonana piaskownica będzie dobrą alternatywą dla plastikowych modeli, które można dostać w sklepie. Na pewno też zachwyci nasze maluchy, które będą mogły bawić się w pasku i tworzyć swój własny świat fantazji. Dzięki poniższemu poradnikowi dowiesz się, jak krok po kroku zbudować bezpieczną i wygodną piaskownicę.

Co będzie potrzebne, aby zbudować piaskownicę dla dzieci?

Do wykonania drewnianej piaskownicy potrzebujemy:

  • deski sosnowe impregnowane (180 × 15 cm) – 8 sztuk,
  • deski sosnowe impregnowane do wykonania obudowy, pełniącej funkcję siedziska (220 × 30 cm) – 4 sztuki,
  • listwy narożne sosnowe impregnowane – 4 sztuki,
  • deski sosnowe impregnowane do wykonania pokrywy piaskownicy (180 × 15 cm) – 12 sztuk,
  • deski sosnowe impregnowane do wykonania pokrywy piaskownicy (90 × 15 cm) – 4 sztuki,
  • wkrętarka i nierdzewne wkręty do drewna,
  • impregnat do drewna na zewnątrz,
  • przepuszczalna mata (na dno piaskownicy),
  • dwudziestokilogramowe worki z piaskiem – około 20 sztuk.

Wykonanie piaskownicy krok po kroku

Krok 1

Po skompletowaniu niezbędnych materiałów i narzędzi możemy wyznaczyć miejsce, w którym stanie piaskownica. Najlepiej, aby była widoczna z okna, skąd dorośli będą mogli zerkać na bawiące się dzieci. Warto wybrać miejsce zacienione, ale nie pod drzewem, żeby do piaskownicy nie wpadały liście, gałązki i owoce, które zabrudzą piasek. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w pobliżu dużego parasola ogrodowego. Miejsce na piaskownicę wyznaczmy za pomocą palików i sznurka.

Krok 2

Po wyznaczeniu miejsca możemy usunąć trawę i rośliny, a następnie wykopać nieckę o głębokości około 10 cm. Zadbajmy o to, aby jej dno było równe i płaskie: w tym celu usuwamy wszelkie kamienie, korzenie i resztki roślin. Na przygotowanym podłożu układamy przepuszczalną matę. Dzięki niej woda może przenikać w głąb gleby, przez co nie dochodzi do zawilgocenia piasku.

Krok 3

Po przygotowaniu podłoża, przy pomocy listwy i wkrętów do drewna łączymy osiem zaimpregnowanych desek sosnowych, które mają tworzyć ściany boczne naszej piaskownicy.

Krok 4

Następnie przygotowujemy obudowę, która będzie jednocześnie pełnić rolę siedziska. Deski o wymiarach 220 × 30 cm montujemy do utworzonej wcześniej ramy i ścinamy je pod kątem 45°, aby dopasowały się do siebie. Do montażu obudowy wykorzystajmy wkręty do drewna.

Krok 5

Ostatnim krokiem będzie przygotowanie pokrywy na piaskownicę. Ten etap można pominąć i przykrywać piaskownicę na przykład brezentem lub folią, jednak to rozwiązanie nie jest zbyt estetyczne. Najlepiej już podczas budowy zadbać o dwuczęściową pokrywę, która ochroni piasek przed zanieczyszczeniami zwierząt, liśćmi czy opadami. Aby wykonać pokrywę, najpierw układamy równolegle dwie deski o wymiarach 90 × 15 cm, zachowując między nimi 180 cm odstępu. Następnie mocujemy do nich sześć desek o wymiarach 180 × 15 cm, układając je prostopadle. To jedna część pokrywy, analogicznie tworzymy drugą.

Gotową piaskownicę warto polakierować i zaolejować.

Zdj. główne: Alexander Dummer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie przeciwsłoneczne dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie przeciwsłoneczne dla twojego domu?
Odkryj, jak ochronić swój dom przed szkodliwym działaniem słońca, wybierając odpowiednie zabezpieczenie przeciwsłoneczne. Porady i rekomendacje dla każdego rodzaju domu.
Sprzątanie balkonu i tarasu po zimie – co warto zrobić?
Sprzątanie balkonu i tarasu po zimie – co warto zrobić?
Marzysz o porannej kawie pitej na balkonie? Te piękne chwile są tuż-tuż! W końcu wiosna coraz bliżej. Najpierw jednak warto zadbać o porządek. Sprawdź, co możesz już zacząć robić.
Ergonomiczne biurka – jak wybrać idealne dla twojego miejsca pracy
Ergonomiczne biurka – jak wybrać idealne dla twojego miejsca pracy
Poszukujesz idealnego miejsca do pracy? Dowiedz się, jak wybrać najbardziej ergonomiczne biurko, które zwiększy twoją wydajność i komfort.
Ostatnie wpisy