Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób zastanawia się, jak ułatwić podlewanie ogrodu z bujną roślinnością. Instalacja nawadniająca to doskonałe rozwiązanie. Co warto o niej wiedzieć?

Ogród to dla miłośników roślinności miejsce niezwykle ważne. Spędzamy w nim czas, nie tylko relaksując się przy kawie lub spożywając obiad. Wielką przyjemność sprawia nam nie tylko przebywanie wśród zieleni. Jak więc ułatwić sobie zadanie dostarczania odpowiedniej ilości wody naszemu ogrodowi? Wystarczy postawić na instalację nawadniającą.

W czym ma pomóc instalacja nawadniająca ogrodu?

Dzięki instalacji nawadniającej zapomnisz o podlewaniu roślin ręcznie za pomocą konewki lub węża ogrodowego. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale i oszczędne w czasie. Dobrze zaprojektowany system zadba o rośliny lepiej niż my sami, gdyż automatyczne sterowanie zapewni regularne dostarczanie wody w odpowiednich momentach. Tym samym wpłynie na wzrost i wygląd ogrodu. Automatyczny system nawadniania tworzą układ sterujący i przewody z dyszami. Mamy kontrolę nad tym, kiedy zraszacze będą działać, dzięki czemu możemy zaprogramować, by nasz trawnik otrzymał dawkę wody nawet pod naszą nieobecność. Nie wspominając o tym, że po zamontowaniu systemu będziemy w stanie zaoszczędzić więcej wody.

Jak się przygotować do zaprojektowania nawadniania ogrodu?

Zaprojektowanie automatycznego systemu nawadniania ogrodu wcale nie musi być takie trudne, na jakie wygląda. Przede wszystkim musisz pamiętać, że wszystko zaczyna się na etapie projektu. Tutaj masz wybór: zrobisz to samodzielnie lub zatrudnisz projektanta. Niestety druga opcja będzie Cię dodatkowo kosztować mimo tego, że będzie dla Ciebie łatwiejsza.

Przemyśl, w jakim miejscu ogrodu chcesz nawodnić zieleń. Na projekcie zawierającym mapę ogrodu należy w pierwszej kolejności zaznaczyć miejsca, w których mają być zainstalowane zraszacze. W ogrodzie powinny znaleźć się dwa ich typy: zraszacze o zasięgu 360° i 180° umieszczane np. przy ścieżkach ogrodowych. Zraszacze powinny być tak rozmieszczone, aby swoim zasięgiem nawadniania nachodziły na siebie i nie pozostawiły suchej przestrzeni.

Następnie teren musi zostać podzielony na sekcje. O ich podziale decyduje instalacja wodociągowa znajdująca się przy domu. Gdy ciśnienie wody jest duże, to więcej urządzeń nawadniających może pracować jednocześnie, dzięki czemu podział na sekcje może być mniejszy. Przy podlewaniu małego obszaru zużyje się jednorazowo mniej wody i energii. Z domowej instalacji zasili się mniejszy projekt nawadniania ogrodu. Do większej instalacji potrzebna jest specjalna pompa, która zapewni odpowiednie ciśnienie oraz wydajność całego systemu. W przypadku nawadniania za pomocą studni pompa musi być odpowiednia dla stałego poziomu wody.

Na instalację nawadniającą składają się zraszacze oraz rury odpowiedzialne za dostarczenie do nich wody. Zraszacz może wytwarzać stały strumień wody lub poruszać się i spryskiwać jakiś obszar. Jeżeli już rozplanowano przebieg rur zasilających zraszacze oraz rur doprowadzających wodę do sekcji, należy umiejscowić także miejsca zaworów i elektrozaworów, które dostarczają nawodnienie do konkretnych sekcji.

Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym przesłonić duże okna?
Czym przesłonić duże okna?
Jak skutecznie i stylowo osłonić okna przed słońcem? Przedstawiamy kilka propozycji, czym przesłonić duże okna w domu.
Jakie dodatki do tarasu wybrać, aby stworzyć przytulną przestrzeń na świeżym powietrzu?
Jakie dodatki do tarasu wybrać, aby stworzyć przytulną przestrzeń na świeżym powietrzu?
W tym artykule przedstawimy kilka propozycji dodatków, które możesz zastosować na swoim tarasie, a także omówimy, jak osłona tarasowa może wpływać na stworzenie przytulnej przestrzeni.
Dzierganie – idealne zajęcie na długie wieczory. Od czego zacząć?
Dzierganie – idealne zajęcie na długie wieczory. Od czego zacząć?
Chcesz zacząć dziergać, ale obawiasz się, że masz dwie lewe ręce? Z naszą instrukcją będzie to dużo prostsze niż Ci się wydaje! Daj sobie szansę i zacznij swoją przygodę z drutami!
Ostatnie wpisy