Content Pixie/unsplash.com

Delikatne kołysanie w hamaku lub na huśtawce pomoże lepiej zrelaksować się po wyczerpującym dniu. Na jakie modele warto postawić, aby uprzyjemnić wiosenno-letni odpoczynek? Sprawdź nasze propozycje!

Ogrodowe huśtawki i hamaki nie pełnią wyłącznie roli ozdoby, służą przede wszystkim do odpoczynku, więc muszą być funkcjonalne i solidnie zbudowane. Wybierajmy modele wykonane z dobrej jakości materiałów, stabilne i bezpieczne, szczególnie gdy będą z nich korzystać dzieci i osoby starsze. Na rynku możemy znaleźć wiele hamaków i huśtawek, które różnią się między sobą sposobem montowania, wielkością i estetyką, więc bez problemu znajdziemy coś, co będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Huśtawki ogrodowe

Istotną kwestią przy wyborze ogrodowej huśtawki jest jej wielkość – sprecyzujmy, na jakiej liczbie miejsc nam zależy. Najpopularniejsze są modele dwuosobowe, jednak jeśli masz dzieci, z pewnością przyda się większa huśtawka, dzięki której cała rodzina będzie mogła razem odpoczywać. Dobrym pomysłem jest wybranie huśtawki z zadaszeniem chroniącym przed słońcem w gorące dni, a także osłaniającym podczas przelotnego deszczu. Duże huśtawki z pewnością sprawdzą się w sporych ogrodach, pięknie uzupełnią przestrzeń. A co w przypadku ogródków o małym metrażu? Jeżeli Twoja działka nie pozwala na ustawienie ogrodowych mebli o większych gabarytach, postaw na jednoosobową huśtawkę, na przykład w kształcie kokonu. Taki model sprawdzi się również na balkonie.

Huśtawki najczęściej wykonuje się z metalu albo drewna. Metalowe cechują się przede wszystkim wodoodpornością i lekką konstrukcją, dzięki czemu ich przenoszenie nie sprawia problemu. Wadą może być szybkie nagrzewanie w trakcie nadmiernej ekspozycji słonecznej. Rozwiązaniem będą miękkie siedziska i poduszki, które pozwolą uniknąć oparzeń. Z kolei drewniane huśtawki wkomponują się w tradycyjne i rustykalne otoczenie. Są dosyć masywne i ciężkie, więc ich przenoszenie bywa utrudnione. Zachwycają jednak eleganckim wyglądem. Musimy tylko pamiętać o regularnym impregnowaniu drewna, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Hamaki ogrodowe

Nic tak nie podkreśli aranżacji ogrodu w stylu boho jak hamak rozwieszony między drzewami. Hamaki wykonuje się ze sznurka albo pojedynczego płata tkaniny, na przykład bawełny, nylonu czy innych materiałów syntetycznych. Możemy wybierać pomiędzy hamakami tradycyjnymi, z poprzeczką lub w kształcie fotela. Tradycyjne modele są z reguły dużych rozmiarów i mogą pomieścić nawet trzy osoby. Pomimo że nie posiadają żadnego obciążenia, użytkowanie ich jest wygodne i bezpieczne. Hamaki z poprzeczką cechują się drążkami umieszczonymi po bokach i naciągającymi materiał. Taka konstrukcja sprawia, że nie zapadamy się w hamaku, dzięki czemu widzimy wszystko dookoła, jednak wadą tych modeli jest mała stabilność.

Alternatywą dla hamaków, w których relaksuje się w pozycji leżącej, są hamaki w kształcie fotela. Kształtem przypominają huśtawkę. Najczęściej mocuje się je na haku, ale dostępne są także wygodne w przenoszeniu wersje na stelażach. Taki hamak z wytrzymałych materiałów świetnie sprawdzi się również jako huśtawka dla dzieci i w miejscach o ograniczonym metrażu, takich jak balkon czy taras. Możemy ustawić go też w mieszkaniu.

Zdj. główne: Content Pixie/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.