Drewniany domek dla dzieci. Zrób to sam

Drewniany domek dla dzieci. Zrób to sam
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniany domek jest marzeniem bardzo wielu dzieci, dlatego jeśli rodzice mają możliwość, to powinni go wykonać samodzielnie. Co jest potrzebne do jego wykonania? Jak zbudować domek dla dzieci krok po kroku?

Budowa domu dla dzieci krok po kroku

Potrzebne materiały do budowy domku:

  • deska kantówka 90 mm × 90 mm,
  • deska kantówka 60 mm × 60 mm,
  • deska tarasowa,
  • podbitka,
  • gwoździe do drewna,
  • wkręty uniwersalne,
  • wkręty ciesielskie,
  • zawiasy,
  • kotwy,
  • zsuwaki.

Do wykonania domku będą potrzebne narzędzia takie jak: wiertarko-wkrętarka, piła, ołówek, ściski stolarskie, frezarka, kątownik, pędzle, farba do drewna. 

Wykonanie domku dla dzieci krok po kroku

1. Projekt

Domek dla dzieci można zaprojektować w programie graficznym (np. SketchUp) lub rozrysować na kartce papieru. Warto zbudować go na platformie, dzięki czemu miejsce pod nią posłuży dzieciom do zabawy. Wymiary domku powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb dzieci. Optymalne wymiary platformy pod domek dla dzieci to:

  • 1,3 m wysokości,
  • 2,6 m długości,
  • 1,5 m szerokości.

2. Przygotowania do budowy

Deski do wykonania domku warto zamówić w lokalnym tartaku – najlepsze do tego będą kantówki 90 mm × 90 mm. Po przywiezieniu desek należy je dociąć na odcinki o określonych wcześniej rozmiarach. Następnie na ich końcach trzeba wywiercić otwory pod wkręty ciesielskie, a później pomalować je impregnatem do drewna. W kolejnym kroku wbij metalowe kotwy w miejscu, gdzie będzie stał domek.

3. Składanie platformy

Za pomocą wkrętów ciesielskich należy połączyć nogi (deski o wymiarze 1,3 m) z długimi belkami. Następnie trzeba włożyć nogi do metalowych kotew w ziemi. Gdy wszystkie będą już na miejscu, to za pomocą wkrętów ciesielskich przymocuj belki (1,6 m długości) w poziomie.

Gdy wszystkie belki będą już przymocowane, to pomaluj platformę impregnatem do drewna.

4. Budowa domku na platformie

Do budowy domku najlepsze będę deski kantówki 60 mm × 60 mm. Przed montażem zaimpregnuj je farbą do drewna. W kolejnym kroku należy deski dociąć na indywidualny wymiar, a ich końce zaimpregnować. Gdy końcówki wyschną, to skręć ramy ścian i zaznacz w nich miejsce na okna i drzwi. Szkielet domku zepnij ściskami. W kolejnym kroku długie belki trzeba przymierzyć, aby określić długość dachu. Następnie należy je dociąć na pożądaną długość. Szczytowe belki będą łączone na zakładkę, aby po złączeniu były w jednej linii, skręć je pod kątem 90°. Później całą konstrukcję, ścianka po ściance, przenieś na platformę i przykręcić. 

5. Obicie ścian i dachu

Na obicie ścian i dachu najlepiej nadaje się podbitka, którą trzeba przed cięciem pomalować impregnatem do drewna. Następnie dotnij ją na wymiar odpowiadający dachowi oraz ściankom domku. Gdy podbitka zostanie przybita, to domek należy pomalować farbą do drewna. 

>> Zobacz też: Przydomowy plac zabaw – zobacz najfajniejsze atrakcje!

6. Budowa schodów

Za pomocą kątownika zaznacz na desce szerokość stopnia oraz jego wysokość. Następnie te same wymiary zaznacz na desce tarasowej i przytnij wszystkie stopnie na ten wymiar. Skręć je potem z bocznymi deskami. Przymocuj schody do deski platformy.

7. Budowa barierki

Na tarasie domku zamontuj słupki, które będą pełniły funkcję sztachet pod barierki. Następnie na górę słupków przybij sztachetki, które będą pełniły funkcję barierki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik, jak wybrać idealny zlew kuchenny dla twojego domu
Poradnik, jak wybrać idealny zlew kuchenny dla twojego domu
Odkryj nasze porady na temat wyboru idealnego zlewu kuchennego dostosowanego do potrzeb twojego domu. Dowiedz się, jakie parametry brane są pod uwagę i jakie są dostępne opcje.
Sekrety zdrowego kompostowania w domowym ogrodzie
Sekrety zdrowego kompostowania w domowym ogrodzie
Dowiedz się, jak prawidłowo założyć i pielęgnować kompostownik w swoim ogrodzie. Szczegółowe informacje i praktyczne porady krok po kroku. Zarządzaj odpadami organicznymi i popraw jakość gleby!
Wady i zalety brzozy w ogrodzie
Wady i zalety brzozy w ogrodzie
Chcesz mieć brzozę w ogrodzie? Przeczytaj o jej wadach i zaletach.
Ostatnie wpisy