Staw kąpielowy jest idealnym kompromisem pomiędzy basenem w ogrodzie a oczkiem wodnym. Koszt jego budowy może być nieco wyższy od budowy oczka wodnego, ale przy tym znacznie niższy niż budowa basenu i będzie zdecydowanie tańszy w eksploatacji!
Wszystko oczywiście zależy od wielkości stawu kąpielowego i wyobraźni projektanta. Biobasen doda uroku Twojemu ogrodowi i sprawi, że poczujesz się w nim wyjątkowo, a to już zdaje się być bezcenne.
W zależności od tego w jakim stopniu zlecimy jego wykonanie zewnętrznej firmie, jak oryginalny powinien być Twój ekobasen i jaki teren przeznaczyłaś pod jego wykonanie, powinnaś liczyć się z kosztami ok. 800 zł i więcej za każdy metr kwadratowy. Popularnych jest kilka typów stawów kąpielowych. Od tych opartych na hydrobotanice przez łączone technologie po najbardziej popularne stawy ekstensywne. W przypadku tego stawu nie jest konieczna inwestycja w filtry, ponieważ oczyszczanie odbywa się całkowicie naturalnie. Z uwagi na niezliczone rodzaje stawów kąpielowych występują dość znaczące rozbieżności w cenie. Pamiętaj, żeby przed podjęciem decyzji o szczegółach projektu Twojego biobasenu poddać wodę analizie. Zaoszczędzisz przez to wielu potencjalnych problemów i wyeliminujesz przeszkody w kolejnych etapach projektu. Jest to koszt ok. 700 zł.
Chociaż budowa stawu może nie wydawać się drogim przedsięwzięciem, musisz pamiętać o wielu aspektach, które wpływają pośrednio lub bezpośrednio na końcową cenę przedsięwzięcia.
Potrzeba będzie od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych uszczelnienia z EPDM, kamienie lub duże głazy, zbrojny beton, żwir, piach i filtr. Od wyników analizy Twojej wody będzie zależał sposób filtracji wody i roślin wodnych. Do tego trzeba dodać czas potrzebny do wybudowania stawu i cenę projektu – można skorzystać z już gotowych lub skusić się na coś oryginalniejszego. Pamiętaj, że możesz negocjować cenę z wykonawcą i zdarza się, że wraz z wielkością stawu, jego koszty maleją!
Pierwsza analiza wody pokaże nam, jaki rodzaj stawu pasuje najlepiej do Twoich warunków i możliwości. Badanie wody ważne jest też w momencie, w którym Twój ekobasen już powstał. Musi się to odbyć trzy razy w roku. Zapobiegniesz tym samym wielu problemom, które mogą się rozwinąć, np. zielona woda w sezonie kąpielowym.
Obawiasz się, że Twój ogród ma zbyt zróżnicowany teren i nie nadaje się do budowy biobasenu? Nic bardziej mylnego! To spowoduje, że Twój akwen nabierze niepowtarzalnego charakteru! Praktycznie żaden teren nie stanowi ograniczeń dla Twojego wymarzonego ekobasenu.
Staw składa się z dwóch części – kąpielowej, przeznaczonej dla Twojego relaksu, i regeneracyjnej, w której prym wiodą rośliny. Jednak posiadacze ekobasenów czerpią wielką radość z pielęgnacji swojej oazy i obie części definiują jako te relaksacyjne. Czas poświęcony na dbanie o nie jest bezcenny – odpręża i pozwala zapomnieć o codziennych troskach. Gdy zostajesz posiadaczem stawu kąpielowego, niezbędny jest regularny zakup środków do uzdatniania wody. W koszty eksploatacji trzeba też wliczyć zasilanie filtrów.