Ścieżki w ogrodzie – jak oświetlić?

Oświetlanie ogrodów stało się raczej standardem, o którym myślimy już na etapie projektu i tworzenia wizji naszego wymarzonego, zielonego zacisza. W jaki sposób oświetlić ogrodowe ścieżki, by były zarówno piękne, jak i bezpieczne?

Po co nam oświetlenie ogrodu?

Ścieżki w naszych ogrodach prowadzą w ich najdalsze zakątki i służą bezpiecznemu poruszaniu się, także po zapadnięciu zmroku. Sprawiają, że w przydomowej przestrzeni nie panuje chaos, a my dzięki nim podkreślamy również, które elementy ogrodowej aranżacji są naszymi ulubionymi. Właśnie dlatego tak zależy nam na ich oświetleniu, które w późne, letnie wieczory jest wręcz idealne, zwłaszcza jeśli lubimy urządzać różnego rodzaju imprezy czy garden party. Oświetlenie ogrodowe zapewnia również wyższe poczucie bezpieczeństwa, gdyż oświetla nawet najodleglejsze części działki oraz działa odstraszająco na intruzów. Dobre doświetlenie ogrodu pozwoli nam również na dokończenie prac, nawet jeśli zrobiło się już ciemno. A chyba najważniejszym czynnikiem zachęcającym do montażu tego typu rozwiązań jest fakt, że w pięknym i przyjaznym otoczeniu będziemy spędzać znacznie więcej czasu, co wpłynie pozytywnie również na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu?

Piękne i dobrze dopasowane oświetlenie ogrodowe staje się niebywałą dekoracją zielonej aranżacji, a także zapewnia domownikom i gościom bezpieczeństwo poruszania się po zmroku. Wybierając lampy, zdajemy sobie sprawę, że jest to inwestycja na lata, więc warto zainwestować w lepszy i wytrzymalszy produkt, który pozostanie z nami na kilka sezonów. Na rynku znajdziesz wiele opcji – od lamp klasycznych przez energooszczędne i solarne, naświetlacze z czujnikami ruchu aż do wpuszczanych w podłoże. Powinno interesować nas oświetlenie zewnętrzne z wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, w tym deszczu. Do ogrodu najlepiej sprawdzą się oprawy posiadające minimum IP44, ale rekomendujemy te z IP55 i IP65.

Modele lamp idealne do oświetlenia ogrodowych ścieżek 

Kiedy wybieramy oświetlenie ścieżek, zwykle bierzemy pod uwagę klasyczne latarnie, lampy stojące zwane masztowymi, latarenki wbijane na przykład w trawnik bądź rabatę, a także te wpuszczane w podłoże. Te ostatnie zwłaszcza w ciągu kilku minionych sezonów zyskały wielu wielbicieli. Oświetlenie wpustowe właściwie stworzono, aby oświetlać chodniki, ścieżki czy podjazdy. Pozwala na wykreowanie unikatowej atmosfery przy jednoczesnym dyskretnym zapewnieniu bezpieczeństwa. Co więcej, rośliny podświetlane od dołu stają się efektowną ozdobą każdego ogrodu.

Kolejnym i niemal bezproblemowym rozwiązaniem są lampy solarne, które nie wymagają od nas montażu instalacji elektrycznej. Możemy umieścić je w dowolnym miejscu ścieżki. Ponadto to ekologiczne rozwiązanie, niewymagające od nas dużych nakładów finansowych w trakcie użytkowania. Ilość modeli, kształtów, rozmiarów i stylów tych lamp potrafi zawrócić w głowie, dlatego każdy znajdzie wśród nich swoich faworytów. Jeśli zależy nam na dużym naświetleniu alejek, konieczne będzie jednak stosunkowo gęste rozmieszczenie lamp, gdyż zazwyczaj wytwarzają one dość subtelny blask.

zdj. główne: Jonny_Joka/pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.