Jak stworzyć szklarnię?

Artykuł sponsorowany

Przydomowa szklarnia to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi warzywami. Jak jednak stworzyć taką szklarnię, aby panujące w niej warunki były jak najkorzystniejsze dla Twojego domowego warzywniaka? Dowiedz się, jak krok po kroku zbudować szklarnię.

Gdzie postawić szklarnię?

Zastanawiając się nad budową szklarni przydomowej, należy przede wszystkim uwzględnić jej lokalizację. Gdzie więc będzie najlepsze miejsce dla Twojej szklarni? Najważniejsze jest, aby szklarnia była w miejscu dobrze wyeksponowanym na słońce. Dlatego też najrozsądniej byłoby umieścić ją na południowej części posesji. Dzięki temu do jej wnętrza będzie wpadało wiele promieni słonecznych, a rośliny będą rosnąć zdrowe i duże. Dla jeszcze większej optymalizacji miejsca możesz zdecydować się na ustawienie szklarni w taki sposób, aby dłuższa strona ścian przebiegała ze wschodu na zachód.

Materiał szklarni – jaki wybrać?

Bardzo ważne jest również, z jakiego materiału wybudujesz swoją szklarnię. Jaki więc materiał będzie najlepszy?

Jeśli chodzi o korpus szklarni, możesz zdecydować się na szklarnię drewnianą, stalową lub aluminiową. Drewniana budowla jest przede wszystkim bardzo estetyczna oraz odporna na nagrzewanie się. Będzie też idealnie wpasowywać się w ogrodowe aranżacje i altany. Należy jednak pamiętać, że drewno wymaga regularnej impregnacji oraz konserwacji, aby zachować swoją trwałość. Szklarnie wykonane ze stali są zaś bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie tylko. Konstrukcja ze stali będzie bardzo stabilna i sztywna, dzięki czemu genialnie sprawdzi się w przypadku dużych szklarni. Natomiast szklarnia aluminiowa jest bardzo lekka, a jej dodatkowymi atutami są z pewnością odporność na działanie wilgoci, nowoczesny design oraz brak konieczności konserwacji.

Jeśli zaś chodzi o materiał pokrycia, to z całą pewnością najpopularniejszy poliwęglan komorowy 4mm. Szklarnie poliwęglanowe są bowiem bardzo odporne na na działanie zmiennych warunków pogodowych, a nawet na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto materiał ten doskonale przepuszcza promienie słońca, co jest wyjątkowo ważne dla prawidłowego rozwoju roślin. Szklarnia z poliwęglanu 3×6  będzie więc idealną propozycją dla Twojego ogrodu. Ciekawym uzupełnieniem takiej szklarni ogrodowej będą także woliery ogrodowe

Zdjęcie główne: pexels.com/Min An

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.