Donice na balkon. Podpowiadamy, jakie donice sprawdzą się na balkonie

Donice na balkon. Podpowiadamy, jakie donice sprawdzą się na balkonie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kolorowo kwitnące lub gęsto zazielenione balkony są wspaniałą ozdobą, która inspiruje, zachwyca i wygląda zjawiskowo na tle szarych budynków. Jednak, aby rośliny na balkonie rosły piękne i zdrowe, należy dobrać dla nich odpowiednie donice.

Jak wybrać donice balkonowe? Jako element wystroju balkonu donice mogą nadać mu niepowtarzalnego stylu i charakteru. Jako „domy” roślin muszą dawać im ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i warunki odpowiednie do wzrostu. Na rynku istnieje wiele rodzajów donic, ale nie wszystkie nadają się na każdy balkon, ponieważ mają różne właściwości i są wykonane z różnych materiałów.

Kryteria wyboru donic na balkon

  • Pojemność. Dużo łatwiej jest uprawiać rośliny w dużych doniczkach niż w małych. Dzieje się tak dlatego, że duże donice mieszczą znacznie więcej gleby, utrzymują ją dłużej nawilżoną i mniej podatną na wahania temperatury. Przy tym korzenie mogą swobodnie i bezpiecznie rosnąć.
  • Otwory na dnie. Większość donic balkonowych ma otwory na dnie, ale bardzo często są za małe – powinny mieć 1–3 cm średnicy.
  • Materiał. Donice balkonowe narażone są na działanie warunków atmosferycznych takich jak wilgoć, słońce i zmiany temperatury. Dlatego musisz wybierać warianty z wytrzymałych materiałów, które nie tylko zapewnią roślinom ochronę, ale też długo zachowają piękny wygląd.
  • Kolor. Ciemne pojemniki raczej nie nadają się na słoneczny balkon, ponieważ gleba i cały system korzeniowy szybko się w nich przegrzewają. Jeśli balkon jest mocno zacieniony, kolor donic nie ma większego znaczenia.

Popularne rodzaje balkonowych donic

Doniczki na balustradę. Występują w wielu wariantach i rozmiarach, dlatego są rozwiązaniem dość uniwersalnym. Warto ich użyć, gdy masz niewiele miejsca i chcesz wykorzystać dodatkowo przestrzeń również na zewnątrz balkonu.

Doniczki ceramiczne. Umożliwiają korzeniom oddychanie i zapewniają odparowywanie nadmiaru wody przez swoje porowate ścianki. Nie przewrócą się przy silnym wietrze i ładnie wyglądają. Niestety są dość drogie i bardzo ciężkie.

Doniczki plastikowe. Występują w niezliczonej ilości wariantów, są trwałe i najtańsze na rynku. Można je łatwo przenosić i idealnie nadają się dla roślin kochających wilgoć. Plastikowe ścianki blokują jednak dostęp powietrza do korzeni, a woda gorzej z nich paruje. W słoneczne dni bardzo szybko się nagrzewają, a zimą nie zapewniają wystarczającej ochrony przed mrozami.

Drewniane skrzynki na kwiaty. Ich ogromną zaletą jest to, że można je wykonać samemu. Materiał jest przyjazny dla środowiska i przyjemny dla oka. Ważne jest jednak, by drewno było zaimpregnowane i polakierowane. Oprócz tego skrzynkę możesz pomalować na dowolny kolor, by stworzyć na balkonie niepowtarzalną atmosferę.

Plecione donice. Na rynku można znaleźć osłonki i donice wykonane z materiałów zarówno sztucznych, jak i naturalnych – polipropylenu, rattanu, wikliny. Różnią się wyglądem i właściwościami.

  • Polipropylen to tworzywo sztuczne odporne na pęknięcia, stłuczenia, odpryski, a także warunki atmosferyczne. Z łatwością imituje inne materiały, np. technorattan, beton czy metal.
  • Technorattan jest lekki, higieniczny, ekologiczny. Wykonane z niego donice są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie promieni UV, wilgoci czy mrozów.

Każdy wariant ma swoje wady i zalety, a ostateczny wybór powinien być podyktowany warunkami, jakie panują na balkonie (nasłonecznienie, wilgotność itp.), wielkością przestrzeni do zagospodarowania oraz Twoimi indywidualnymi gustami.

Zdj. główne: Lina Simonian/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wygląda uprawa marihuany medycznej?
Jak wygląda uprawa marihuany medycznej?
Zainteresowanie jej uprawą wzrosło zarówno wśród pacjentów, jak i przedsiębiorców. 
Urodziny dziecka w ogrodzie. Jak zorganizować przyjęcie dla dzieci?
Urodziny dziecka w ogrodzie. Jak zorganizować przyjęcie dla dzieci?
Zobacz, jak przygotować niezapomniane przyjęcie w ogrodzie dla Twojego dziecka!
Ogród zimowy całoroczny. Co warto wiedzieć?
Ogród zimowy całoroczny. Co warto wiedzieć?
lanujesz budowę zimowego, całorocznego ogrodu? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na to przedsięwzięcie.
Ostatnie wpisy