altana ogrodowa

Altana i pawilon to miejsca do wypoczynku w ogrodzie, które chronią przed silnymi promieniami słońca i zapewniają nieco prywatności. Co sprawdzi się lepiej w naszym zielonym zakątku?

Altana i pawilon ogrodowy – czym się różnią?

Zanim przedstawimy plusy i minusy obu rozwiązań, warto wyjaśnić, jakie są podstawowe różnice między tymi elementami ogrodowego wyposażenia? Altana ma zwykle bardziej solidną konstrukcję niż pawilon, do jej budowy najczęściej wykorzystuje się drewno (choć w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się altany metalowe o futurystycznym, nowoczesnym wyglądzie). Klasyczna altana może posiadać lity dach z desek pokrytych papą, dachówką czy poliwęglanowymi płytami. Często ma ażurowe ściany, to swego rodzaju otwarty lub półotwarty domek ogrodowy z dachem (dobrze zakotwiczony w gruncie), który chroni nie tylko przed słońcem, ale i deszczem oraz wiatrem. Ze względu na to, że altana jest na stałe umiejscowiona w ogrodzie, wymaga regularnej konserwacji. Często wewnątrz altany umieszczamy drewniane, metalowe lub rattanowe meble, przyjmując latem gości i organizując w jej pobliżu grilla. 

Z kolei pawilon przeważnie ma lżejszą i delikatniejszą konstrukcję. Jego ścianki zwykle są materiałowe (w zależności od wariantu, możemy kupić model z otwartymi, półotwartymi lub całkowicie zamkniętymi ścianami). W przeciwieństwie do altany, która jest usytuowana w danej części ogrodu na stałe, pawilon jest elementem sezonowym i zwykle demontujemy go jesienią, by znów rozłożyć na wiosnę. Pawilon opiera się na słupach konstrukcyjnych i szkielecie zadaszenia (z drewna, aluminium, stali malowanej proszkowo, syntetycznych tworzyw i żywic). Warto dodać, że na rynku dostępne są też pawilony ogrodowe o takiej samej, solidnej konstrukcji, co standardowe altany, w związku z czym różnice między tymi dwoma produktami niekiedy ulegają zatarciu.

Ile kosztuje altana i pawilon do ogrodu?

Koszt zakupu altany ogrodowej i pawilonu zależy od wielu czynników:

  • użytych materiałów (przykładowo droższe są modele aluminiowe i z egzotycznych gatunków drzew),
  • rozmiaru,
  • rodzaju zadaszenia,
  • producenta,
  • designu.

Cenę podbija też indywidualne zamówienie. Ile zapłacimy za produkty dostępne w popularnych sklepach z tego typu wyposażeniem?

>> Zobacz też: Zabudowa tarasu krok po kroku

Najtańsze metalowe pawilony pokryte tkaniną nabędziemy już za około 300-500 złotych. Natomiast ze względu na niską jakość użytych materiałów, warto mieć świadomość, że mogą nie przetrwać nagłego załamania pogody i porywistego wiatru. Największy wybór modeli dotyczy grupy cenowej 1000-2000 złotych. W tej kwocie możemy kupić już naprawdę przyzwoity pawilon ogrodowy, który zapewni dobre schronienie w obliczu mocniejszych powiewów. 

Jeśli chodzi o altany, ze względu na masywność konstrukcji, musimy liczyć się z większym wydatkiem. Solidna, rozbudowana altana, w której bez problemu pomieści się 6-8 osób, to koszt rzędu 4000-6000 złotych. Najbardziej wymagający klienci mogą kupić wyszukane altany z kompozytowych materiałów (indywidualne projekty), których cena może wynieść 10 000 złotych i więcej. Oczywiście producenci oferują też małe, proste altanki z dwuspadowym dachem za 1500-2000 złotych, jednak ich powierzchnia użytkowa jest dość ograniczona.

Co wybrać – altanę czy pawilon do ogrodu?

Jeśli zależy nam na trwałym i solidnym rozwiązaniu, dysponujemy odpowiednimi funduszami, lubimy spędzać każdą wolną chwilę relaksując się w ogrodzie – lepszym wyborem może okazać się altana. Natomiast, jeżeli mamy mniejsze wymagania, zadowolimy się konstrukcją o bardziej prowizorycznym charakterze, którą będziemy mogli złożyć, przechować na zimę w garażu lub w łatwy sposób przenieść w inny zakątek ogrodu i nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy – udanym zakupem będzie pawilon.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.