aranżacja ogrodu

Jeśli znudził się Tobie wystrój ogrodu, to lato jest idealnym czasem na przeprowadzenie zmian. Od czego najlepiej rozpocząć metamorfozę?

Metamorfoza ogrodu – od czego najlepiej zacząć?

Wydawać by się mogło, że metamorfoza domu jest zawsze znacznie prostsza do wykonania niż metamorfoza ogrodu. W domu wystarczy tylko zmienić meble, wybrać odpowiednie dodatki i wnętrze nabiera innego charakteru. Wbrew pozorom metamorfoza ogrodu może być bardzo łatwa i przyjemna, wystarczy dać się porwać wyobraźni i odpowiednio zaplanować pracę.

Podczas organizowania zmian  należy wykazać się bardzo dużą cierpliwością, ponieważ drzewa i krzewy potrzebują czasu, aby wzrosnąć. Istnieją sposoby na szybką metamorfozę ogrodu, jest to np.: trawnik z rolki lub zmiana mebli.

kwiaty w ogrodzie
Photo by Kerstin Riemer from Pixabay.com

Trawnik z rolki, czyli szybki sposób na piękny trawnik

Piękny i zadbany trawnik jest podstawą każdego ogrodu. Jeśli metamorfoza trawnika ma zostać dokonana szybko, to najlepszym sposobem jest trawnik z rolki, z którego można korzystać już dwa tygodnie po ułożeniu.

Trawnik z rolki świetnie prezentuje się, a trawa jest zielona i bardzo ładna. Trawa z rolki jest bardzo mocna i nie odkształca się podczas chodzenia. Kolejną jego zaletą jest miękkość; chodząc boso po trawie, ma się wrażenie, że stąpa się po miękkim i puszystym dywanie.

Podczas zakładania trawnika z rolki należy pamiętać o:

  • terminie ułożenia – gdy trawnik jest zakładany późną wiosną i latem, to należy pamiętać o regularnym podlewaniu;
  • przygotowanie podłoża – trawnik z rolki, tak jak trawa siana ręcznie, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Gleba musi zostać oczyszczona z kamieni, chwastów oraz innych resztek organicznych. Trawa najlepiej rośnie w glebie o kwaśnym odczynie ph 5,5 do 6,5. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie odczynu gleby i jej ewentualne zakwaszenie. 
  • stosowanie nawozów – około 3 tygodnie przed planowanym położeniem trawy warto zasilić glebę odpowiednim nawozem;
  • szybkie układanie darni – trawę z rolki należy układać zaraz po jej zakupie, ponieważ przetrzymywanie darni w rolce prowadzi do jej zniszczenia.

Trawa z rolki jest szybkim sposobem na efektowną metamorfozę trawnika.

Nowe dekoracje roślinne

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć pięknych roślin, które determinują postrzeganie całego ogrodu. Świetnym sposobem na szybką metamorfozę ogrodu są kamienie, wiklina i ozdobne doniczki. Dzięki temu można stworzyć ciekawą aranżację z kwiatów. Ogromną popularnością cieszą się „rzeki kwiatów” wypływające z doniczek oraz kwiaty w wiklinowych koszykach.

Nowe meble i dekoracje

Meble ogrodowe stanowią obok trawnika i aranżacji kwiatowych jeden z centralnych punktów każdego ogrodu. Zakup nowych mebli ogrodowych pozwoli na zamianę strefy wypoczynku w ogrodzie. Tańszym sposobem jest metamorfoza już istniejących mebli ogrodowych przez zakup m.in.: poduszek na krzesła.

Urozmaiceniem strefy odpoczynku w ogrodzie jest huśtawka ogrodowa lub hamak. Nadają one przestrzeni ciekawego charakteru.

Nic tak nie zmienia ogrodowej strefy relaksu, jak odpowiednie dekoracje i dodatki. Za ich pomocą można szybko zmienić strefę relaksu w ogrodzie. Niepowtarzalnego klimatu nadają lampki solarne oraz lampa na stół. 

Ogrodzenie ma znaczenie

Wyblakłe od słońca, stare ogrodzenie nie prezentuje się najlepiej i sprawia, że nawet pięknie wypielęgnowany ogród traci swój dawny blask. Przy naprawie ogrodzenia najpopularniejszymi pracami są:

  • naprawa betonowej podmurówki – pęknięcia w betonowej podmurówce można zlikwidować przy pomocy zaprawy wyrównującej lub masy sczepnej;
  • naprawa elementów z żelbetu oraz słupków z betonu – do naprawy tych elementów najlepsze będą masy szpachlowe, naprawcze lub kontraktowe (antykorozyjne);
  • naprawa słupków metalowych – największym wrogiem metalowych słupków jest rdza. Dlatego słupki należy bardzo dokładnie oczyścić z resztek rdzy. Miejsca, w których wystąpiła rdza, należy zabezpieczyć preparatem antykorozyjnym, a następnie pomalować farbą;
  • napraw metalowych przęseł;
  • naprawa siatki ogrodzeniowej – siatkę można ją odnowić tak samo jak metalowe słupki, jeśli jest zardzewiała lub wymienić na nową;
  • naprawa drewnianych desek – aby drewniany płot długo wyglądał efektownie, to musi być odpowiednio zabezpieczony. Najpierw należy zdrapać pozostałą powłokę malarską za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Następnie odtłuścić i pomalować specjalnym impregnatem do drewna.

>> Zobacz też: Stwórz miejsce na każdą pogodę! Ogrody zimowe na tarasie

Zmiana otoczenia

Im więcej w ogrodzie znajduje się różnych rzeczy, tym wygląda na bardziej zagracony. Dlatego tak ważnej jest systematyczne usuwanie dekoracji, które w wyniku warunków atmosferycznych uległy uszkodzeniu. Takie ozdoby warto poddać renowacji lub wyrzucić i kupić nowe.  

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.