ogród wertykalny

Do niedawna ogrody wertykalne można było podziwiać głównie za granicą. Na szczęście w ostatnim czasie dotarły również do Polski i coraz częściej możemy podziwiać je również w pomieszczeniach, jako element dekoracji wnętrza.

Co to takiego?

Ogród wertykalny to nic innego jak kompozycja ogrodowa umieszczona w pozycji pionowej, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy nie mamy dużej powierzchni ogrodu a na przykład tylko mały taras, choć ten typ ogrodu sprawdzi się również na większym balkonie. To też doskonały sposób na odmienienie nieestetycznego otoczenia czy zakrycie brzydkiego muru bądź parkanu.

Jak zbudować?

Przy budowie musisz przestrzegać kilku zasad: 

  • Wybierz odpowiednie miejsce — solidną ścianę, która wytrzyma ciężar, blisko źródła wody z odpowiednim nasłonecznieniem (unikaj strony północnej). 
  • Postaw na solidne materiały i firmy, z którymi będziesz współpracować. Jeśli zamierzasz korzystać z gotowych projektów, wybierz praktyczne i wygodne rozwiązania, tj. skrzynie z odpowiednimi tulejami i trzpieniami, gdzie umieścisz rośliny.
  • Zastanów się, czy będziesz samodzielnie podlewać rośliny, czy zdecydujesz się na system nawadniania. 
  • Kup odpowiednie rośliny, którym wystarczy mała donica, pnące o ozdobnych liściach, np. do wnętrz: zielistka, pilea, anturium, skrzydłokwiat; na zewnątrz: zioła, bratki, fiołki, trzmieliny, begonie czy zioła.

Ogrody wertykalne to wciąż novum, dlatego nadal wzbudzają wiele emocji, a ich wykonanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem takiego typu ogrodu w swoim otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.