Jakie kwiaty wysiewać jesienią?

Abc ogrodnika
Jakie kwiaty wysiewać jesienią?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień to idealny czas kwitnienia roślin, które do wzrostu potrzebują niskiej temperatury. Szybsza wegetacja i wcześniejszy termin kwitnienia to tylko niektóre z plusów siewu jesiennego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie kwiaty należy siać w tym okresie!

Zdecydowana większość roślin znajdujących się w Twoim ogródku powinna być wysiewana w końcówce zimy oraz wczesną wiosną. Rośliny jednoroczne to niewielka grupa, której siew należy zaplanować na jesień. One w szczególności potrzebują niskich temperatur, a najkorzystniejszy okres to przełom września i października. 

Jakie kwiaty należy siać jesienią?

Te kwiaty to przede wszystkim nagietek lekarski, smagliczka, ubiorek, gipsówka, niezapominajka, komosa, czarnuszka. Należą do nich również ostróżka ogrodowa, przylaszczka pospolita, chaber, zawilec czy fiołek.

Miejsce pod siew należy przygotować już kilka tygodni wcześniej. Dobrze uprzątnięte miejsce, to takie, w którym nie znajdują się chwasty czy stare rośliny. Należy dokładnie rozbić ziemię przy użyciu motyki. Zagrabiaj i wyrównuj, rozdrabniając duże grudki. Zanim zabierzesz się za motyczkowanie, rozważ pozostawienie na powierzchni kompostu, który połączy się z ziemią. Jesień to dobry czas na użycie nawozów zawierających fosfor czy potas. 

Jeśli chcesz ozdobić swój ogród takimi kwiatami jak narcyzy, korony cesarskie czy szachownice, ich cebule zacznij sadzić już na początku września Natomiast sierpień to czas na umieszczenie w glebie zimowitów i szafranów. Cebule tych kwiatów należy sadzić na głębokość równą trzykrotności wysokości cebuli. Kwiaty cebulowe to również lilie ogrodowe i piwonie, które pięknie przyozdobią Twój ogród. Jeśli dysponujesz glebą o lekkiej fakturze, kwiaty możesz umieścić głębiej. W ziemiach gliniastych lepiej się sprawdzi ulokowanie ich bliżej powierzchni.

Przy sadzeniu takich kwiatów najważniejsze jest utrzymanie odległości pomiędzy sadzonkami. Duże kwiaty potrzebują znacznie więcej miejsca do wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego.

ZOBACZ TEŻ: Pielęgnacja trawnika jesienią!

W jaki sposób wysiewać kwiaty?

Nasiona kwiatów wysiewaj w rowkach równoległych do siebie. Staraj się, by rabaty były wykonane schludnie. Przy odrobinie zaangażowania stworzysz zadbany ogród, po którym będziesz się swobodnie poruszać. Wydziel mniejsze ścieżki, by ułatwić sobie wyrywanie chwastów. Po zakończeniu siewu zadbaj, by całość nakryć przygotowaną ziemią przy użyciu motyki. 

Zwróć uwagę, by nasiona umieszczone były odrobinę głębiej niż w przypadku sadzenia wiosną. Jeśli chcesz wykonać przerywkę, by zwiększyć jakość plonów, zrób to dopiero wczesną wiosną.

Niektóre gatunki kwiatów wysiane w okresie jesiennym z pewnością wzejdą jeszcze przed zimą, ukrywając się pod powierzchnią śniegu. Natomiast jeśli mieszkasz na terenach, gdzie zima to nieprzerwane pasmo ujemnych temperatur, weź pod uwagę, że kwiaty mogą zamarznąć. By temu zapobiec, przykryj je dokładnie włókniną lub stroiszem.

Gatunki roślin przeznaczonych do wysiewu jesiennego:

  • chaber bławatek,
  • chaber piżmowy,
  • czarnuszka damasceńska,
  • klarkia wytworna,
  • nagietek lekarski,
  • maczek kalifornijski,
  • ostróżeczka ogrodowa i polna,
  • ubiorek gorzki i okółkowy,
  • złocień polny i trójbarwny.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szklana zastawa stołowa – na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?
Szklana zastawa stołowa – na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?
Szklana zastawa stołowa jest popularnym wyborem dla osób, które cenią elegancję i stylowy wygląd na swoim stole.
Wszystko, co musisz wiedzieć o oknach aluminiowych
Wszystko, co musisz wiedzieć o oknach aluminiowych
Czym się one charakteryzują i dlaczego warto postawić akurat na nie? Dowiedz się więcej!
Nasiona ziół: Odkryj ich nieskończone możliwości
Nasiona ziół: Odkryj ich nieskończone możliwości
Nasiona ziół: małe skarby pełne smaku i zdrowia. Odkryj ich magię i wykorzystaj w kuchni i aromaterapii. Gotowy na przygodę ziołową?
Ostatnie wpisy