RODNAE Productions/pexels.com

Z zakupami roślin online jest jak z kupowaniem w sieci idealnych spodni. Niestety nie zawsze trafisz na świetnie wyglądający egzemplarz z dobrym składem, który zostanie z Tobą na lata. 

Jednak nie zmienia to faktu, że ten sposób nabywania roślin w ostatnim czasie stał się niezwykle popularny, zwłaszcza jeśli chcemy kupić unikatowe, a czasem i kolekcjonerskie rośliny doniczkowe. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku zasad, by zakupy te nie okazały się kompletną klapą i marnotrawstwem pieniędzy.

Zakupy przez internet – niemal same zalety 

Jest to w tym momencie jedna z popularniejszych form robienia zakupów. Dawniej przez internet można było kupić głównie ubrania czy artykuły przemysłowe. Obecnie, zwłaszcza po pandemii, jest to jedna z podstawowych form nabywania przedmiotów, produktów spożywczych, a także kwiatów. Nic w tym dziwnego. To prosty, szybki i wygodny sposób, kiedy dzięki kilku kliknięciom możemy wybrać i kupić interesujące nas produkty bez wychodzenia z domu i stania w długich kolejkach. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów online roślin? 

Właściwy sklep i sposób pakowania

Pierwszą i podstawową rzeczą, na którą musimy zwracać uwagę, szukając w sieci naszych wymarzonych roślin, jest sklep, w którym zamierzamy zrobić zakupy. Tu z pomocą przychodzą opinie wcześniejszych klientów, fora internetowe bądź grupy na Facebooku. Często od wyboru sklepu zależą nasza satysfakcja bądź rozczarowanie, gdyż zamówione rośliny mogą zostać niewłaściwie przygotowane i zapakowane do podróży, przyjść z dużym opóźnieniem (co może być mordercze zwłaszcza dla gatunków lubiących wysoki poziom wilgotności gleby), możemy także otrzymać chore sadzonki z pasożytami bądź zastać w przesyłce coś zupełnie innego niż zamawianą roślinę. 

Gatunek i pora 

Internet zapewnia nam wiele możliwości w kwestii wyboru gatunków i rodzajów roślin. To najlepsze miejsce, by zakupić unikatowe egzemplarze na przykład o niepowtarzalnych kolorach. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy gatunek dobrze zniesie transport. Te o delikatnych pędach czy liściach podczas podróży mogą się nieodwracalnie uszkodzić, co w późniejszym czasie doprowadzi do śmierci rośliny. 

Istotny jest również czas zakupów. Na ogół nie zaleca się kupować roślin przez internet, kiedy na dworze panują złe warunki atmosferyczne, a mamy tu na myśli zwłaszcza kwestię temperatury. Zimą czy wczesną wiosną kupione przez nas kwiaty (zwłaszcza te ciepłolubne) mogą nie przeżyć transportu. Podobnie będzie z przewożeniem ich latem podczas upałów.

Zwrot 

Zgodnie z prawem konsumenta przy zakupach przez internet przysługuje nam 14 dni na zwrot niezadowalającego nas produktu, w tym również roślin. Niestety w praktyce czasem jest to utrudnione. Niezgoda na zwrot ze strony sklepu może się pojawić w przypadku szybko psujących się produktów lub powołania się na zaniedbanie z naszej strony (tu np. niewłaściwe podlewanie roślin). Również tutaj ważny będzie rekonesans w sieci i sprawdzenie opinii, zwłaszcza tych negatywnych. Zorientujemy się, jak w danym sklepie wygląda kwestia ewentualnych zwrotów oraz jak podchodzi do nich właściciel. Pamiętaj jednak, by zachować zdrowy rozsądek. Pochlebne komentarze mogą być wpisami sponsorowanymi, zaś negatywy mogła umieścić np. konkurencja. 

Zdj. główne: RODNAE Productions/pexels.com

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.