Jak i kiedy siać trawę?

Abc ogrodnika
Jak i kiedy siać trawę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Piękny, równy i zielony trawnik to marzenie prawie każdego posiadacza domu i działki. Niestety uzyskać efekt jak z pola golfowego wcale nie jest łatwo. Odpowiednia pielęgnacja trawnika to jedno, ale by cieszyć się gęstym dywanem z trawy, należy wybrać odpowiedni moment na zakładanie trawnika. Nie można bowiem wysiać nasion w każdym momencie w roku, ponieważ, w zależności od pory roku, trawa ma inne warunki i szanse na wzrost. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy moment na wysiew trawnika oraz jak to zrobić.   

Wysiew na wiosnę   

Pierwszym okresem odpowiednim na siew trawy jest wiosna. Najlepiej jest wysiać trawnik w czasie od drugiej połowy kwietnia do połowy maja. Kwiecień i maj oferują idealne warunki do zakładania trawnika, ponieważ jest to czas, kiedy pogoda staje się bardziej przychylna i sprzyja kiełkowaniu nasion. Temperatura powietrza jest wtedy optymalna, a ryzyko wystąpienia przygruntowych przymrozków jest już niewielkie. Wiosna jest także idealną porą, jeśli chodzi o wilgotność podłoża. Po zimie, ziemia doskonale zatrzymuje wodę, która jest niezbędna do wzrostu nasion. Koniec maja to absolutnie ostatni zalecany termin wysiewu trawy, tylko dla tych, którzy nie zdążyli zrobić tego wcześniej. Kiedy temperatury są zbyt wysokie, a słońce zaczyna coraz bardziej grzać, ziemia szybko wysycha, a kiełkująca trawa zostaje spalona przez słońce, zanim jeszcze zdąży się ukorzenić.    

Wysiew na jesień    

Drugim terminem, w którym możesz założyć trawnik, jest późne lato lub wczesna jesień. Wraz z końcem upałów, ziemia na nowo odzyskuje wodę i znów jest gotowa na wysiew trawy. W tym późniejszym okresie jesiennym nasiona trawy mogą potrzebować więcej czasu na wzejście, ponieważ dni są coraz krótsze, przez co mają one mniejszy dostęp do światła. Wysiana jesienią trawa potrzebuje także czasu, by solidnie się ukorzenić i nabrać odporności na mrozy. Aby zapewnić trawie czas na rozbudowanie systemu korzeniowego, najpóźniejszym terminem na wysianie nasion jest koniec września. Jesień jest zazwyczaj mocno deszczowym okresem w roku, co ułatwia trawie wzrost.   

Pielęgnacja podłoża pod wysiew   

Przed zasianiem trawy musisz odpowiednio przygotować podłoże. Aby nasiona mogły wzejść i się ukorzenić, potrzebują żyznego i napowietrzonego podłoża, dlatego przekop ziemię pod planowany trawnik, wzrusz ją i rozluźnij grabiami oraz dodaj do wierzchniej warstwy ziemi piasku, by podłoże było bardziej przepuszczalne. Zadbaj o odpowiednią ilość składników odżywczych i mineralnych w glebie. Na stronie https://www.agrii.pl/pl/ możesz kupić nawóz, który nada się idealnie pod wysiew trawy, wzmocni kiełkujące źdźbła i wesprze rozwój silnego i zdrowego systemu korzeniowego.   

Pielęgnacja trawnika po wysiewie   

W okresie wzrostu, jeśli nie występują naturalne opady, regularnie i dość obficie podlewaj trawnik – latem, w czasie suszy i upałów nawet dwa razy dziennie. Dodatkowo, w zależności od tego, jaki gatunek trawy wybierasz, należy ją skosić według zaleceń producenta, po kilku tygodniach od wzejścia. Niektóre gatunki trawy rozrastają się i lepiej w trudnych warunkach, dlatego chodzenie po trawniku może w niektórych przypadkach wspomóc wzmacnianie młodych źdźbeł oraz ich systemu korzeniowego.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Matthias Cooper

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze dodatki do akwarium, które pomogą kontrolować parametry wody
Najlepsze dodatki do akwarium, które pomogą kontrolować parametry wody
Akwarium to fascynujący świat, który przyciąga miłośników ryb i roślin wodnych.
Duży żyrandol w salonie – jak zaaranżować wnętrze?
Duży żyrandol w salonie – jak zaaranżować wnętrze?
Duży żyrandol w salonie bez wątpienia podkreśli jego charakter. Nie tylko pięknie oświetli wnętrze, ale do tego będzie główną ozdobą, która będzie przyciągała uwagę. Jak wiadomo, żyrandol powinien być dopasowany do salonu, w którym się znajduje. I chodzi tu nie tylko o wielkość, ale i styl, w jakim został urządzony. Jak więc zadbać o to, by wszystko idealnie się ze sobą komponowało?
Taras drewniany zadaszony krok po kroku
Taras drewniany zadaszony krok po kroku
Wybudowanie drewnianego dachu nad tarasem wymaga przemyślenia kilku spraw. Tym razem podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, na co się przygotować, aby wybrać najlepszy i najbardziej reprezentatywny.
Ostatnie wpisy